Obsah,



Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Tip na víkend: Kabaret Velázquez

Pražské Divadlo Archa vstoupí do podzimní sezony premiérou divadelně taneční inscenace Kabaret Velázquez, kterou vytvořil mezinárodní tvůrčí kolektiv pod vedením Jana Komárka. Snové divadlo Macabre nabídne prolínání úsměvných, niterně laděných obrazů a jevištních situací, inspirovaných dílem malíře Diega Velázqueze.

Diego Velázquez: Královna Isabel de Borbón na koni, olej na plátně, cca. 1635.

Potemnělý, silně obrazový projekt tvůrce fyzického divadla a světelného designéra Jana Komárka balancuje mezi zhmotnělými představami, fyzickým divadlem a tanečním uměním. Volnou inspirací byly Komárkovi obrazy Diega Velázqueze. Autor konceptu a režie k tomu doplňuje: Nejde o imitaci, spíše je scénický obraz dveřmi do neznámého prostoru představového světa emocí.

Komorní scéna malého sálu Archy bude rozdělena a rozkrájena na menší části pohyblivými oponkami. Ty odhalují a zahalují místy poetické, jindy zneklidňující, enigmatické scénky a fragmentované části děje. Obrazy se prolínají s hudbou, mizí ve tmě a opět se ze tmy vynořují ve světle poblikávající žárovky…Obrazy krásy i podivnosti, pocitové panoptikum, proměnlivý kabaret emocí.

Kabaret Velázquez podle Jana Komárka. FOTO archiv Divadla Archa

Živě hraná hudební kompozice je dílem Komárkova kolegy z kanadské emigrace Rainere Wiense, který kouzlí zvuky na kytaru preparée a jeho specialitou je kalimba; těchto originálních afrických nástrojů používá celou škálu, od primitivních, autentických, po elektronické. V představení vystoupí i vynikající česká hráčka na violu da gamba Hana Fleková, která spolupracuje s mnoha předními soubory barokní hudby, jako například Collegium 1704. Tvůrčí kolektiv doplňují tři výrazné performerky: barokní tanečnice a choreografka Andrea Miltn erová, zakladatelka Těatru Novogo Fronta Irina Andrejeva a převážně v Argentině působící tanečnice tanga Patricie Poráková, která byla dlouhodobě členem divadelního studia Farma v jeskyni a spolupracovala na několika představeních Spitfire company. Výtvarnou stránku vytvořila mladá slovenská designérka Lenka Kuchareková.

Kabaret Velázquez: Jan Komárek – koncept a režie / Rainer Wiens  (CAN) –  hudba, kytara preparé, kalimby / Hana Fleková – viola da gamba / Lenka Kuchareková – kostýmy a  scéna / Andrea Miltnerová – performerka / Irina Andreeva – performerka / Patricie Poráková – performerka.

Inscenace bude mít premiéry 2. a 3. září v malém sále Divadla Archa.

  • Autor: DN
  • Publikováno: 31. srpna 2017

Komentáře k článku: Tip na víkend: Kabaret Velázquez

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 15/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


19. 9.–2. 10. 2017

Číslo 15/2017 (19. 9.–2. 10. 2017)

Obsah čísla 15/2017

Slovo ...

Kazatelna jevištěm

Jest jeden divadelní prostor, u...

Sukces měsíce

Collectif Malunés: Forever,...

Belgie, Francie. Režijní dohled...

K věci

O návštěvě ministra...

Ve čtvrtek 7. září přijel do...

Fejeton

Tři a

Když mě redakce těchto novin...

Názor

Otevřené dopisy ministru...

V Praze 11. září 2017 Vážený pane...

Kritika

Není co vzkázat, ale je o...

Jak vývoj divadelního jazyka na...

Ovčáček se vrací

Když v listopadu loňského roku...

Všelidové divadlo – Cirkus...

Divadelní avantgardy 20. století snily...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 15/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Lenka Dombrovská...

Starý operní kritik Josef Herman se...

Kauza

Kontext

Burza

Zemřeli

Obrazem

Ako to bolo za komunizmu

Letos 7. listopadu uplyne sto let od...

Fagi a divadlo

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 15/2017



Obsah,