Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Superpozice, super-pozice, nebo opozice?

Industriální sál s patrovým ochozem – tedy nový kulturní prostor DUP39, který spravuje Divadlo X10 –na první pohled připomíná spíše hudební klub než divadlo. Když jsem z ochozu shlédla dolů a dlouho před začátkem premiéry inscenace Aleše Čermáka Superpozice zde spatřila herce, jak se jako dva squatteři hřejí u provizorního ohně, a přes půl sálu nataženou slackline, myslela jsem, že právě z této super-pozice budeme sledovat i představení. Teprve pak jsem zahlédla dvě řady do půlkruhu postavených židlí v čele sálu, což mé očekávání alternativnějšího divadelního uspořádání mírně zklamalo.

Jindřiška Křivánková a Jakub Gottwald v inscenaci Superpozice FOTO DITA HAVRÁNKOVÁ

Snahu rozbít tradiční opozici jeviště a hlediště však tvůrci nakonec přeci jen projevili – jednak na začátku představení, kdy k Jindřišce Křivánkové, stojící na scéně, promlouval Jakub Gottwald zpoza našich zad, především však v jeho závěru, kdy společně začali tahat za provaz spojující přední řadu židlí tak, že diváky nejdříve posunuli, jako by je chtěli uzavřít do kruhu, avšak vzápětí se celá řada zvedla, neboť manévr začínal být poměrně nebezpečný. Dalo by se říci, že si tak herci šikovně zajistili premiérové standing ovation. Bylo však zasloužené?

Po přečtení té nejabstraktnější anotace, s jakou jsem se kdy setkala, jsem si nedokázala představit, co mě v divadle čeká. Bůhvíproč jsem očekávala spíše pohybovou inscenaci, v čemž mě utvrdila i mezi sloupy zavěšená slackline. K mému překvapení do nás ovšem herci začali „valit“ obrovské množství podobně abstraktního textu (jehož autorem je sám režisér). Nebyla jsem schopná rozklíčovat záměr tvůrců ani žádné konzistentnější téma, kromě typicky postmoderní chaotičnosti, stírání hranic a sdělení, že žádný smysl neexistuje.

Herec v roztrhaných kalhotách, lascivně odhalujících nahé hýždě, si v průběhu představení do dlouhých rozpuštěných vlasů uplete dva copánky a na chodidla si kobercovou páskou přilepí podrážky z dámských lodiček s vysokými podpatky. Herečka má naopak unisexový úbor jako z nějakého bojového umění, který její ženské křivky zcela zakrývá, a jeden přísně utažený cop. Gottwaldův projev působí živelněji, emocionálněji, kdežto Křivánková ztělesňuje spíše postoje racionální. Připočteme-li navíc skutečnost, že herec je po většinu času připoutaný za svůj lezecký sedák k volnému popruhu od slackline, což značně omezuje či determinuje jeho pohyb, zatímco herečka se může pohybovat volně, jak se jí zlíbí, vyjeví se nám parodie genderových stereotypů.

Výtvarná performance Superpozice má obtížně vnímatelný text a málo vizuálních vjemů FOTO DITA HAVRÁNKOVÁ

Díky této inverzi se zároveň přesná hranice mezi oběma póly stírá a postavy se proměňují v bezpohlavní jedince. Hra s gendery přitom není jediným vysvětlením polarity jejich vztahu; jeho jednoznačnému pojmenování se tvůrci ovšem systematicky vyhýbají a postavy mění ve zcela vyprázdněné znaky. Diváky tak nechávají napospas náročným, ba zcela neuvnímatelným blokům textu, jejichž superpozicí – tedy složením – žádná konkrétní výpověď nevzniká. Hovoříme-li stokrát jinak o ničem, výsledným sdělením bude zase nic. To by samo o sobě vůbec nemusel být problém, kdyby nám tato spíše výtvarná performance, pro niž je i slovo pouze formou, poskytla dostatečnou satisfakci v podobě vizuálních vjemů.

Herec je po většinu času připoutaný za svůj lezecký sedák k volnému popruhu od slackline FOTO DITA HAVRÁNKOVÁ

Mně bohužel opakované napínání popruhu, chaotický pohyb, občasné vržení velkého balvanu a plápolající oheň jakožto vizuální potrava nestačily. Velkým zklamáním pro mě například bylo, že herci nikterak nevyužili slackline pro pohyb. A to nevyžaduji žádná náročná akrobatická čísla na podpatcích ani její napnutí do výše ochozu – ačkoli by představovalo jistě efektní a efektivní využití potenciálu tohoto netradičního uměleckého prostoru. Zůstala jsem oním divákem v opozici. Avšak jak říkají tvůrci: Dívat se na něco a vidět to, znamená vidět a nevnímat.

 • Autor: Kateřina Kykalová
 • Publikováno: 12. března 2018

Komentáře k článku: Superpozice, super-pozice, nebo opozice?

 1. Minna L.

  Slečna Kykalová
  touto recenzí odhalila svou absolutní nezkušenost a neznalost filozofie a myšlenek umělců, které inspirovaly toto dílo a vznik inscenace. Místo toho, aby podala report a recenzi na úrovni, která je od Divadelních novin očekávána, popisuje DUP jako industriální (??) sál a nový kulturní prostor, což vůbec neodpovídá skutečnosti, a nijak neodhalený zadek herce za lascivní…
  Představení je jedinečné nejen výkony herců, ale i režijním a autorským pojetím Aleše Čermáka, který opět vnesl do českého divadla svěžest a naprostou originalitu.
  Vřele doporučuji!

  13.03.2018 (22.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

 2. Vladimír Hulec

  Paní/sl. Minno,
  ono to není tak jasné a jednoznačné, jak se Vám zdá. Mluvil jsem o tom tento týden i s jednou z aktérek, performerkou Jindřiškou Křivánkovou. Výchozí teze a téma této performance jsou silné, ale pro diváka v podstatě neproniknutelné. Slova a myšlenky, jež jej neustále z úst obou performerů atakují, jsou přílíš složitá a vesměs abstraktní či přinejmenším složitě konstruovaná, takže se divák upíná k samotnému dění. Ale i to je jen těžko proniknutelný abstrakt a jen málokomu je asi jasné, kdo to před divákem vlastně vystupuje, kde se dění odehrává a jak je vnímat. V takovém případě záleží už jen na ochotě a empatii diváka nechat se obrazy a děním unášet kamsi do vlastních asociací.
  Možná, kdyby byl k dispozici text, šlo by se aspoň skrze něj na performanci (a performery) přímo napojit (byť až po produkci) a přijmout ji, pochopit ji. Nevím. Právě v tom jsem se Křivánkovou, jejíž dlouhodobé práce v oblasti nezávislého performativního umění u nás si velmi vážím (stejně jako všech tvůrců této produkce), nemohl shodnout. Myslím, že se přílíš spolehli na souznění a ochotu diváků sledovat dění a případně na konci, kdy je Jakub Gottwald (při mé návštěvě 6. března s pomocí Křivánkové) stahuje do smyčky a kamsi táhne, aktivně (ne)zareagovat. Věří, že to pro přijetí performance stačí. Pochybuju o tom, byť ve Vašem případě se tomu tak zřejmě stalo.
  Možná právě to tvůrci chtěli – znejistět diváka a vyvolat diskusi. Tedy pojďme do toho. 🙂

  16.03.2018 (18.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 6/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 3.–2. 4. 2018

Číslo 6/2018 (20. 3.–2. 4. 2018)

Obsah čísla 6/2018

Slovo ...

Divadlo v horších časech

Podle Jiřího Přibáně, profesora...

Sukces měsíce

Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová,...

Dotazník

Vojtěch Říha

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Provázek i CED stále bez...

Osud brněnského Centra...

Fejeton

Korepetitor

Povídk hudební

Kronika

Jednou větou

V sobotu 17. února uspořádalo...

Kritika

Běsi šumavští, hradní a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jak se Plzeň baví

Operetu, spíše hudební komedii Ralpha...

Cool čajíček

Mladoboleslavské městské divadlo se...

Digest a Atlantida

Někdy je lepší nevidět a neslyšet...

Spor dvou virtuózních...

Dramatický text Marka St. Germaina...

Život v kleci jako názorná...

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Člověk bez východiska

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Patos, který potřebujeme?

S životopisnými inscenacemi či filmy...

Vraždy, znásilnění,...

Psát o tuzemském nastudování opery...

Černobílá Maryša...

Téměř každý rok je na našich...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 6/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

David Radok: Léta se snažím...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ivo Kristián Kubák / Martina...

Rozhovor o projektu CAMP Q, který bude...

Kontext

Divadlo, které mělo...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Divadlo 1918–2018

V + W od Caesara ke druhému odboji...

Podoby – Ta dotyčná

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Charlotte Roos: Zajímá mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Svět bez hranic – Lidské a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Ota Filip (9. 3. 1930 Slezská Ostrava...

Stanislav Moša se loučí s...

Jef Kratochvil, dvorní fotograf...

Výročí

Výročí 16.−31. března

Batulková Dana, herečka (16. 3. 1958)...

Paměti, záznamy, deníky

Útržky z paměti (II)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Odhalení lumírovských...

Vydávání osobní korespondence je...

Obrazem

Divadlo Hybernia Praha

Do divadla zadním vchodem

KRAČUN

Procházím divočinou na okraji města....

Pan Papírek… (XV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 6/2018Obsah,