Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2018

ročník 25
12. 6.–25. 6. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Seriály a blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků: Festivaly

  Světla a stíny Tance Praha 2018 (No. 2)

  Tanec Praha se přehoupl do své druhé třetiny a na scénu divadla Ponec se vrátila africká krev, hip-hopový umělec Ladji Kone. Další večer pak mexický soubor Foco al Aire tančil o smrti.

  LSS počtyřiadvacáté

  14. června 2018 Žádný komentář

  Letošní ročník Letních shakespearovských slavností nabízí 144 představení na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Festival začíná 26. června a potrvá do 7. září. Premiérou je komedie Dobrý konec všechno spraví v režii J. A. Pitínského.

  Divadlo je všelék

  13. června 2018 Žádný komentář

  Magazín Musical-opereta předal výroční ceny za rok 2017. Na jevišti Hudební scény MD Brno je převzali zpěváci Václav Noid Bárta, Monika Absolonová, operetní subreta Hana Horká a autoři inscenací Bítls (MD Brno) a Krysař (Divadlo Kalich Praha).

  ČC AICT/IATC s hlubokým znepokojením sleduje

  13. června 2018 Žádný komentář

  České středisko AICT/IATC /Mezinárodní asociace divadelních kritiků/ vydalo minulý týden prohlášení, kterým reaguje na situaci, jež se vytvořila v souvislosti s hostováním slovinského představení Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadlení svět Brno.

  Jan Opletal na cucky

  Jan Opletal na cucky
  11. června 2018 Vyšlo v papírovém čísleŽádný komentář

  Student medicíny Jan Opletal, který zemřel po zásahu německých okupantů v listopadu 1939, se stal symbolem boje proti nacismu. Uctění jeho památky 17. listopadu 1989 tehdejším studentstvem a potlačení akce oficiální státní mocí pak bylo rozbuškou „sametové revoluce“....

  Poslední komentáře

  Glitche v očích

  Glitche v očích
  11. června 2018 Vyšlo v papírovém čísleŽádný komentář

  Formát „performativní přednášky“ (lecture performance) je ve světě znám již delší dobu. Za první jeho projevy lze považovat hudebně komponovaný myšlenkový proces v textu Johna Cage Lecture on nothing (1961) a parodický lip-synch Roberta Morrise 21.3 (1964), a jeho vznik je tedy...

  Dvojí divadlo Olivera Frljiće

  Dvojí divadlo Olivera Frljiće
  11. června 2018 Vyšlo v papírovém čísleŽádný komentář

  Divadelní svět Brno ukázal sílu i slabost tvorby chorvatského režiséra Olivera Frljiće. Powszechny Teatr přivezl jeho Prokletí opírající se do římskokatolické církve, polských národních mýtů a tamějších předsudků. Slovinský Mladinsko Theatre spolupracující s...

  Umělecká svoboda musí jít i proti zdi

  Umělecká svoboda musí jít i proti zdi
  11. června 2018 Vyšlo v papírovém čísleŽádný komentář

  V květnu se konaly dva významné moravské festivaly – Divadelní Flora Olomouc (10.–20. května) a Divadelní svět Brno (23.–30. května). Oba měly výrazně angažované motto: Proti zdi deklarovali olomoučtí a Svoboda?! tázali se brněnští.

  Dokořán 2018 (No. 2)

  11. června 2018 Žádný komentář

  Včera, druhý den festivalu Dokořán pro hudební divadlo se hrály dvě zahraniční inscenace: pohádka Josefa Mokoše Zhavranelí Bratislavského bábkového divadla a muzikál Jonathana Larsona Rent v nastudování Městského divadla Lublaň.

  33. Skupova Plzeň začne v úterý v Praze

  11. června 2018 Žádný komentář

  33. Skupova Plzeň – Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla – se bude konat ve dnech 13. – 17. června.

  Dokořán 2018 (No. 1)

  10. června 2018 Žádný komentář

  Obnovený festival Dokořán pro hudební divadlo zahájil 9. června představením Děsnej pátek pořádajícího Městského divadla v Brně a Kiss Me, Kate Východočeského divadla Pardubice.

  Deset divadelně-industriálních let (No. 6)

  05. června 2018 Žádný komentář

  Festival Dream Factory Ostrava je jedinečný tím, že jeho část se vždy odehrává v areálu bývalého dolu Hlubina a již deset let tak upozorňuje na možnost kulturního využití průmyslových památek ve městě.

  Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!

  05. června 2018 3 komentáře

  Uvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno okomentoval v anketě pro Lidové noviny také Tomáš Halík. Nabízíme plné znění jeho vyjádření.

  Zápisník nezmizelé (No. 21)

  Od čtenáře V neděli skončil 73. ročník Pražského jara. Podařil se dramaturgicky, hudebně i graficky... Nabízím shrnující zprávu z celého ročníku.

  Odcházím z Umělecké rady DIFA JAMU

  04. června 2018 Žádný komentář

  Víte, milí studenti, jak se pozná pravé umění od umění nečistého a zlořečeného? /Otevřený dopis prof. PhDr. Petr Osolsobě, Ph.D., jímž oznamuje, že po čtrnácti letech rezignuje na členství v Umělecké radě DIFA JAMU/

  Odmítáme, aby skupiny spojené s fašismem…

  04. června 2018 Žádný komentář

  ...či neonacismem používaly křesťanské hodnoty jako zástěrku pro své jednání... Prohlášení Synodu Českobratrské církve evangelické k událostem kolem představení hry Naše násilí a vaše násilí na DSB.

  Malostranské okraje 2018 (No. 6)

  03. června 2018 Žádný komentář

  Poslední den festivalu. A můj výběr? Tři představení s dotekem australských umělců: klaunérie pro děti Chores (Domácí práce), klaunská parodie na skotské vlastenectví Scotland! a zkrácená verze Shakespearovy Comedy of Errors (Komedie omylů).  Obsah,