Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2018

ročník 25
17. 4.–30. 4. 2018
 • Zprávy
 • Aktuálně
 • Kritika
 • Seriály a blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kategorie článků: Aktuálně

  Divadlo Komedie opět součástí MDP

  26. dubna 2018 Žádný komentář

  Divadlo Komedie bude od 1. července opět součástí Městských divadel pražských. Rada hlavního města rozhodla o změně zřizovací listiny. Změnu dnes schválilo pražské zastupitelstvo.

  Když zvěř se stane z lovce

  Pánské žonglérské duo Bratři v tricku a dívčí pohybové trio Holektiv spojilo své síly v projektu s názvem Lov.

  Moravské divadlo povede David Gerneš

  25. dubna 2018 Žádný komentář

  Moravské divadlo povede od 1. října nový ředitel. Rada města Olomouce o tom rozhodla včera. "Na vítězi nás zaujal především věk a mix jeho vzdělání," zdůvodnil rozhodnutí náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek.

  Viktor Preiss Šarmantní osobností roku 2017

  24. dubna 2018 Žádný komentář

  Herec Viktor Preiss získal nejvíce hlasů ve 22. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku 2017. V letošním roce byla udělena i mimořádná Cenu šarmu a nově Cena internetu.

  PQ má novou výkonnou ředitelku

  24. dubna 2018 Žádný komentář

  Pražské Quadriennale zvolilo pro svůj 14. ročník novou výkonnou ředitelku. Stala se jí Pavlína Šulcová. Na místo nastupuje po Michaele Buriánkové, která tuto funkci zastávala od roku 2016.

  Čtyři Marty a jeden Swag

  V neděli skončil v Brně 28. ročník mezinárodního festivalu divadelní škol Setkání/Encounter 2018. Bylo uděleno pět festivalových uznání v podobě čtyř tradičních sošek Marta a jedné studentské ceny Swag.

  Nová síť informuje (No. 16)

  O proměnách Valdštejnské lodžie a životě v ní jsme si povídali s uměleckým ředitelem a kastelánem Jiřím Vydrou.

  V létě přijede do Plzně Cyrano z Bergeracu

  11. ročník plzeňského open-air festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem se letos uskuteční od 18. června do 19. července. Hlediště pro více než 400 diváků vyroste v oblíbené Proluce. Premiérou festivalu bude Cyrano z Bergeracu s Michalem Dlouhým v titulní roli.

  Švandovo divadlo přepadli lupiči

  22. dubna 2018 Žádný komentář

  Svázali vrátného a ukradli trezory. Policie je bezradná. Vyzývá veřejnost, aby se přhlásila se svědectvími.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 333)

  Od čtenáře Nebo ta jevištní fraška byla myšlena smrtelně vážně? aneb Mudrování nad premiérou absurdní komedie Kdo je pan Schmitt? v Mahenově divadle.

  Zemřel Pavel Šrut

  21. dubna 2018 Žádný komentář

  (3. 4. 1940 Praha – 20. 4. 2018 Praha) Básník, překladatel, fejetonista, autor knih pro děti a populárních písňových textů, nositel ceny Českého centra ASSITEJ (2010) za autorský přínos divadlu pro děti a mládež.

  Postřehy Divadla Kámen (No. 23)

  Od čtenáře Základem iluze je divák aneb Salonní debata Divadla Kámen s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou na téma Iluze v divadle.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 332)

  Od čtenáře Byl jednou jeden smutný klaun... aneb Mudrování nad muzicírováním nenalíčených klaunů v lužáneckém šapitó.

  Zemřel Zdenek Plachý

  20. dubna 2018 1 komentář

  (9. 12. 1961 Kroměříž - 17. 4. 2018 Brno) Hudební skladatel a divadelní a televizní režisér, vedoucí brněnského centra současného umění Skleněná louka, v letech 2007–2012 umělecký šéf činohry Národního divadla Brno.

  K mládí patří snění

  Na webové stránce Divadelních novin jsem si přečetl, jak parta mladých chce v Jihlavě zakládat operní divadlo. Zasnil jsem se a přenesl o sedmašedesát let zpátky.

  Naše svoboda a vaše svoboda

  19. dubna 2018 Žádný komentář

  "Distancujeme se od plánovaného hostování inscenace Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí v rámci festivalu Divadelní svět Brno," napsali biskupové českých a moravských římskokatolických diecézí sdružených v České biskupské konferenci.

  Strašnické divadlo končí

  19. dubna 2018 Žádný komentář

  Ke dni 30. června skončí v budově Strašnického divadla svoji činnost Divadlo X10, které zde bylo založeno Lenkou Kolihovou a jejími blízkými spolupracovníky v roce 2013. Divadlo X10 bude pokračovat v prostoru DUP39 na Národní tříde v Praze 1.  Obsah,