Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Revoluce k ničemu

Na letošním ročníku festivalu nechyběla ani německojazyčná inscenace Dušana Davida Pařízka. A v inscenaci Moc a vzdor nechyběla typická pařízkovská režijní znamení – meotary a krychlová konstrukce, která vyděluje hlavní „hrací pole“.

Inscenace Moc a vzdor se odehrává v typické pařízkovské kostce FOTO KIVA

Rozsáhlý román Macht und Widerstand německého spisovatele bulharského původu Iliji Trojanowa (u nás vyjde v překladu Radky Denemarkové v září 2018) vypráví o životě v Bulharsku před rokem 1989 a hlavně po něm. A konstatuje, že se toho zase tolik nezměnilo. Disident Konstantin – anarchista, který vyhodil do povětří Stalinův pomník – se po revoluci snaží domoci spravedlnosti. V archivech je však téměř vše vygumováno (nic, co bychom neznali i z naší nedávné historie). Konstantinův osud se navíc neustále proplétá s cestami jeho trýznitele Metoděje (ano, opravdu se jmenují jako dva slovanští věrozvěstové).

Inscenace ze Schauspiel Hannover je pozoruhodná tím, jak navazuje na předchozí Pařízkova díla Proces či Kauzu Schwejk (a jistě i mnohá další), a to nejen ve vizuální rovině, ale také tematicky a ve způsobu vyprávění – je to směs bolestného, mocensky absurdního a legračního. Vypráví se tu o mučení (o němž se však „pouze“ hovoří) a poté se odlehčuje třeba obludným večírkem fízlů (jenž je naopak pojat kostýmově i herecky bujaře a dekadentně).

„Minimalistický“ Pařízek si vystačí se čtyřmi skvělými herci, jsou to Samuel Finzi, Sarah Franke, Henning Hartmann a Markus John. Především Samuel Finzi jako Konstantin dokáže svou postavu lidsky, nejednoznačně modelovat. Není to žádný kladný hrdina, naopak je to dosti podivný a často i protivný a směšný tatík. A tak působí i jeho trýznitel Metodi v podání Markuse Johna.

Zásadním problémem českého uvedení na Nové scéně byly téměř nečitelné titulky umístěné po stranách scény. Inscenace je to hodně „upovídaná“, a bylo víc než náročné sledovat herce a zároveň vyvracet hlavu k českému textu (v tomto případě měl být zvolen spíše simultánní překlad).

Ocenila jsem však politicky nekorektní vtipy. Například ten na téma rovnoprávnosti: ženy samozřejmě volit mohou, ale toto jejich právo se musí vázat na porodnost. (Jinak přece nejsou ženy, že.) Na český překlad románu se těším, touha přečíst si předlohu, kterou inscenace vzbuzují, je, myslím, tou nejlepší vizitkou.

Schauspiel Hannover – Ilija Trojanow: Moc a vzdor. Režie a scéna Dušan David Pařízek, kostýmy Kamila Polívková, dramaturgie Judith Gerstenberg. Premiéra 15. prosince 2016.

  • Autor: Lenka Dombrovská
  • Publikováno: 14. prosince 2017

Komentáře k článku: Revoluce k ničemu

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,