Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2018

ročník 25
18. 9.–1. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  …příští vlna/next wave… se hlásí o slovo v Brně

  Festival divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy …příští vlna/next wave… se opět představí také v Brně. Od pátku 13. do neděle 15. října láká diváky do HaDivadla a zatím tajné kanceláře Centra experimentálního divadla na představení, performanci, koncerty, projekci i diskusi o směřování alternativního divadla. Všechny projekty spojuje jednoduché, avšak všeříkající motto, kterým je SLOVO (což se italsky řekne právě „motto“).

  Dramaturgyně Lenka Dombrovská prozradila, že kladla při skladbě programu důraz na slovo. Mnoho inscenací uvedených v rámci pražské části festivalu vzniklo na základě dramatizací nebo koláží významných literárních děl. A v Brně tomu nebude jinak. Samozřejmě zde základ – tedy slovo – doprovází vizuální a zvuková složka, stále jsme v divadle, i když progresivním. Podstatné je ovšem to, co je vysloveno, říká Lenka Dombrovská.

  Brněnský program zahájí soubor Masopust Deníkem zloděje, mysteriózní operou režiséra Jana Nebeského, jenž odvážně propojil deníky dramatika a spisovatele Jeana Geneta s významnou českou barokní básnickou skladbou Bedřicha Bridela Co Bůh? Člověk? Následovat bude site-specific performance Jany Orlové, která letos od festivalu obdržela Poctu jako Objev roku. Projekt To se mi líbí vytvořila přímo pro festival a prostor schodiště.

  Miloslav König v mysteriózní opeře Deník zloděje FOTO JOSEFINA RAŠILOVOVÁ

  V sobotu naváže soubor Kartel inscenací Ruské pole experimentů v režii Jana Kačeny. Vznikl pod vlivem četby „ruských duší“ a vzdává hold textům Jegora Letova. Lachende Bestien se budou zabývat odkazem Václava Havla. Režisér a interpret Michal Hába se při tvorbě  inscenace Ferdinande! inspiroval Havlovou Audiencí, esejem Moc bezmocných či Anatomií gagu.

  V neděli se festival na okamžik přesune do Centra experimentálního divadla, kde bude uvedena divadelní přednáška, kterou vytvořili a hrají divadelní kritici – jmenovitě Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil a Martin Švejda. Pod hlavičkou spolku Antonín Puchmajer D. S. uvedou svou „meandrující divadelní konferenci“ Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami, ve které se snaží „přijít na kloub“ mladým lidem.

  Meandrující konference Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Program v HaDivadle uzavře v neděli Divadlo X10 dramatickou prvotinou Mariuse von Mayenburga o vražedné a vraždící lásce. Hru Haarmann pro strašnický soubor z němčiny přeložil J. A. Haidler a v Česku je uváděna poprvé. Režisérka Ewa Zembok do titulní úlohy obsadila herce Jana Grundmana.

  Nebudou chybět ani noční setkání s hudbou a především nedělní debata o alternativním divadle, kterou povedou Lenka Dombrovská a Matěj Nytra a zúčastní se jí někteří z hostujících tvůrců.

  Více informací naleznete na stránkách: www.nextwave.cz.

  Festival vznikl za podpory Ministerstva kultury a statutárního města Brna.

  Program:

  pátek 13. 10.

  HaDivadlo – velký sál
  19:30 Masopust: Deník zloděje

  HaDivadlo – foyer/schody
  21:00 Jana Orlová: To se mi líbí

  HaDivadlo – foyer/tunel
  22:00 Soft #3

  sobota 14. října

  HaDivadlo – studio
  18:00 Kartel: Ruské pole experimentů

  HaDivadlo – velký sál
  19:30 LachendeBestien: Ferdinande!

  HaDivadlo – studio
  21:00  Projekce dokumentárního snímku Člověk si sám se sebou vystačí, respektive nevystačí

  HaDivadlo – foyer/tunel
  22:00 ok≈könig

  neděle 15. října

  HaDivadlo – velký sál
  15:00 Diskuze A2: Krize a budoucnost alternativního divadla

  Centrum experimentálního divadla
  18:00 Antonín Puchmajer D.S.: Rösnerovo oko aneb Nutkání souložit se sochami

  HaDivadlo – velký sál
  19:30 Divadlo X10 – Marius von Mayenburg: Haarmann

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2017

  Komentáře k článku: …příští vlna/next wave… se hlásí o slovo v Brně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,