Divadelní noviny Aktuální vydání 17/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

17/2018

ročník 25
16. 10.–29. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pozor, děti, ve VILE je divadlo!

  VILA Štvanice a nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten chystají na víkend 10.–12. listopadu třetí ročník ostrovního festivalu pro malé, větší i velké diváky plný divadla a hudby VILOmeniny.

  Batosnění od Studia Damúza je pro děti od deseti měsíců do tří let FOTO ARCHIV FESTIVALU VILOMENINY

  Třídenní program nabízí výběr inscenací pro děti i celou rodinu v podání domácího souboru Geisslers Hofcomoedianten a hostů: Malé divadlo České Budějovice, Divadlo rozmanitostí Most, Divadlo Lampion Kladno, soubor Toy Machine, Studio Damúza Praha a Dismanův rozhlasový dětský soubor. Pro malé diváky jsou připraveny také dva koncerty kapel BomBarďák a Nedloubej se v nose, workshopy a VILAmovánky – interaktivní bojovka po VILE.

  Festival VILOmeniny je přístupný dětem jakéhokoli věku. Nabízí inscenace jak pro ty úplně nejmenší (např. Batosnění od Studia Damúza pro děti od deseti měsíců do tří let), tak i pro děti starší (např. „pohádkový horor“ pro děti od 7 let Pozor děti, přijela k nám pouť Divadla rozmanitostí). Chceme malým divákům nabídnout představení mimopražských divadelních souborů, na která by se asi jen tak nedostali. Vyhledáváme takové divadlo, které baví nejen děti, ale i nás. Většinou jde o hravé inscenace, často hodně hudební a klidně i trochu punkové. Jádrem festivalového programu se již tradičně staly inscenace Jihočeského Malého divadla a Divadla rozmanitostí z Mostu, které považujeme v současné době za velmi progresivní v oblasti divadelní tvorby pro děti, říká dramaturgyně festivalu Helena Kebrtová.

  Soubor Toy Machine přiveze na festival inscenaci Pinocchio FOTO ARCHIV FESTIVALU VILOMENINY

  Nedílnou součástí festivalu jsou i takzvané VILAmovánky. Jsou to v podstatě interaktivní výtvarné objekty rozmístěné po VILE Štvanice. V loňském roce jsme je koncipovaly jako cirkus, letos jsme se rozhodly navázat na představení Malého divadla Všechno, co jste o divadle vědět nechtěli, ale my vám to stejně řekneme a prostřednictvím VILAmovánek seznámit děti s divadelními profesemi. VILAmovánky jsou takovou nadstavbou festivalu, aby se nešlo jen od představení k představení, ale aby ve VILE vznikl prostor, kde děti stráví čas spolu se svými rodiči a užijí si to, říká výtvarnice a scénografka Jitka Nejedlá, která společně s dalšími dvěma výtvarnicemi – Kristýnou Šrolovou a Hanou Šromovou – VILAmovánky každý rok připravuje a vytváří. Výtvarnice také chystají na sobotu a neděli několik výtvarných workshopů, které volně navazují na divadelní představení, která jsou na programu festivalu. Nově pro letošní rok přibyde také divadelní workshop s lektorem z Dismanova rozhlasového dětského souboru.

  Zahájení festivalu pro veřejnost proběhne v pátek v 16:00, na první diváky čeká přípitek, vernisáž VILAmovánek a od 17:00 koncert kapely BomBarďák.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2017

  Komentáře k článku: Pozor, děti, ve VILE je divadlo!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,