Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2018

ročník 25
18. 9.–1. 10. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Lze žít a hrát divadlo uprostřed Evropy?

  Druhý ročník setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest bude hledat odpovědi na zásadní společenské otázky: jak se daří demokracii v postkomunistických zemích a jaké je současné postavení zemí Visegrádu v rámci Evropské unie. Proto jsou součástí této přílohy texty, které se kriticky zamýšlejí nad současnou situací, jako se nad ní budou zamýšlet dvě inscenace z Polska, dvě ze Slovenska a jedna z Maďarska. Jednou z hlavních událostí festivalu bude hostování v Polsku skandální inscenace Prokletí. I letos budou po jednotlivých inscenacích následovat diskuse s tvůrci, kterých se zúčastní významné osobnosti. Hlavní linii doprovodného programu tvoří přehlídka nejlepších dokumentárních filmů ze zemí střední Evropy, promítat se bude v prostorách Synagogy na Palmovce. Doprovodné akce ukončí nedělní odpolední workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi. Rádi Vás na akcích festivalu přivítáme v době, kdy Divadlo pod Palmovkou slaví svou sedmdesátou sezonu.

  V Divadle pod Palmovkou se ve dnech 20. až 31. října uskuteční druhý ročník setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2017, na který vás mám tu čest pozvat. Mám velkou radost, že jsme navzdory krátkému působení obdrželi evropskou festivalovou značku EFFE, a stali se tak členem prestižní komunity festivalů, iniciované a podporované Sdružením evropských festivalů. Je to pro nás zavazující a motivující zároveň.

  Palm Off Fest 2017 je tentokrát tematizovaný v poslední době stále palčivějšími otázkami: Jak se daří demokracii v postkomunistických zemích a jaké je současné postavení zemí Visegrádu v rámci EU? Nabídka je, myslím, velmi zajímavá. Jednou z hlavních událostí letošního programu bude určitě hostování inscenace Prokletí slavného režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného. Ale i ostatní inscenace bezpochyby stojí za vaši pozornost, jak se můžete přesvědčit v tomto tisku. Diskuse, které loni následovaly po představeních a které se setkaly s velkým ohlasem, budou i letos. Kromě herců a inscenátorů se jich zúčastní i některé přední osobnosti českého intelektuálního života, s jejichž analýzami a postřehy máte možnost se seznámit rovněž zde na stránkách Divadelních novin, věnovaných našemu festivalu. Palm Off Fest nabízí opět bohatý doprovodný program, jehož hlavní linii tvoří přehlídka nejlepších dokumentárních filmů ze zemí střední Evropy. Přehlídku pro festival připravil náš partner Institut dokumentárního filmu se svým projektem KineDok. KineDok si klade za cíl rozšiřovat a pečovat o komunitu diváků dokumentárního filmu a dostávat autorský dokument do povědomí širší veřejnosti formou projekcí na netradičních místech. Během festivalu se projekce budou konat v prostorách Synagogy na Palmovce.

  Přeji vám příjemné čtení a hlavně: Zveme vás, přijďte!

  Michal Lang
  ředitel Palm Off Festu 2017

  V druhé polovině října (tedy 20. až 31.) čeká nejen náročnější či tematicky zaměřené diváky druhý ročník mezinárodního, přesněji řečeno „středoevropského“, festivalu Palm Off Fest. Pojem „středoevropský“ je pro letošní ročník ústřední. V rámci hostujících inscenací z Maďarska, Polska a Slovenska se mohou návštěvníci zamyslet nad tímto pojmem, co si lze pod zmíněnou definicí představit, zda se daří demokracii v tomto prostoru a kam směřuje a v neposlední řadě i postavení středoevropských zemí v rámci Evropské unie. Na tyto a další otázky lze hledat odpovědi na festivalových scénách Divadla pod Palmovkou i mimo ně, v rámci doprovodného programu, při diskusích s tvůrci a herci či projekcích v prostorách Synagogy na Palmovce.

  Na první pohled složité a těžko uchopitelné téma, na které je možné se podívat unikátním „kulturním“ pohledem. Přeji příjemné počtení a návštěvníkům festivalu mnoho kulturních zážitků a nových poznatků.

  Jan Wolf
  radní hl. m. Prahy

  • Autor:
  • Publikováno: 5. října 2017

  Komentáře k článku: Lze žít a hrát divadlo uprostřed Evropy?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,