Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Ouverture!

Skladatelé psávali předehry z různých důvodů, ty operetní nejčastěji jako efektní koncertantní číslo. K takovým ouverturám – vstupům do díla (v našem případě festivalu) – bych přirovnal Jas. Okamžik Divadla Dortmund. Převážně černobílá tonalita vizuálu inscenace možná korespondovala s letošním heslem festivalu Alles klar?, naštěstí nikoli s jeho převažujícím obsahem.

Oslepující inscenace Jas. Okamžik z Theater Dortmund FOTO KIVA

Proklamativní texty poněkud lacině filosofovaly o životě a byly zvolna obřadně pronášeny tajemným hlasem, který nabádal ke kontemplaci. Pomalu se valící hudební, výtvarná a světelná show přesvědčovala diváky o nezbytnosti jakési duchovní obrody podobně jako na nárožích postávající Kristovi spasitelé, kteří s planoucími zraky a vemlouvavým hlasem vnucují náhodným chodcům náboženské čtivo.

Koncertantní ouvertura PDFNJ však vůbec ne pokorně, naopak velmi agresivně oslňovala baterií prudkých světel namířených do očí diváků, uzavírala je do černočerné tmy a ohlušovala prachbídnou obřadní hudbou. Demonstrovala především možnosti jevištní techniky instalované na pódiu karlínského Fóra, kam se tato produkce nesporně dokonale hodila. Festival tu, myslím, našel dobrý prostor.

Skoro z říše technologických snů byly dokonalé projekce působivých fotografií, bezchybné technicky a pozoruhodné kompozičně – ani se nechce věřit, že je přímo v průběhu představení pořizoval fotograf Marcel Schaar. I když i ony zřejmě demonstrovaly hlavně možnosti současné špičkové fototechniky. Snad jejich prostřednictvím bylo možné se přece jen trochu zamyslet nad deklarovaným tématem pomíjivosti života. Půldruhá hodina technických prezentací však byla pro takovou kontemplaci hodně dlouhá.

Theater Dortmund – Kay Voges, Dirk Baumann, Alexander Kerlin, Anne-Kathrin Schulz, Matthias Seier a soubor: Jas. Okamžik. Režie Kay Voges, scéna Pia Maria Mackert, živé fotografie Marcel Schaar, light-design Voxi Bärenklau. Premiéra 11. února 2017.

  • Autor: Josef Herman
  • Publikováno: 14. prosince 2017

Komentáře k článku: Ouverture!

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,