Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Nová sezona v Národním divadle Brno

Národní divadlo Brno

Premiéry 2017/2018

OPERA

Jiří Heřman, umělecký šéf opery NdB

Sezona 2017/18 bude netradiční, ale o to zajímavější. Náš do­mov – Janáčkovo divadlo – se na více než rok uzavře, aby proběhla tolik potřebná rekonstrukce. Ale to neznamená, že opera na tu dobu zmizí z našeho města. Naopak, máme pro vás připraveno 6 premiér v Ma­henově divadle, v Redutě i na Brněnském výstavišti v pavilonu P, koncerty a také open air představení na hradě Špilberk.

A začneme hned svě­tovou premiérou! Autorská dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek pro nás napsali operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která nám poskytne hu­morný návod, jak projít životem od narození po smrt. Že někdy není jednoduché najít k sobě cestu, i když se vlastně milujeme, ukáže Donizettiho Nápoj lásky, který je zároveň v naší opeře premiérou i pro režisérku Magdalenu Švecovou. Co v životě hledáme a jakou cenu má lidská duše? Gounodova slavného Fausta a Markétku v režii Jiřího Heřmana uvedeme na našem novém působišti pro tuto se­zonu – Brněnském výstavišti v pavilonu P. Na repertoár opery se po více než padesáti letech vrátí slavná Čajkovského Piková dáma, která bude mít v režii Martina Glasera premiéru v Mahenově divadle. Pro děti je připravujeme pohádkovou operu Jiřího Temla Kocour v botách a na závěr sezony nás čeká výlet do slunné Itálie s Mozartovou operou Così fan tutte v režii Anny Petrželkové, pro kterou to bude debut na operních prknech. Čeká nás náročná sezona, ale netradiční prostory opeře jistě přinesou neotřelé nápady a věřím, že nás naše publikum podpoří. 

///

BALET

Mário Radačovský, umělecký šéf baletu NdB 

V nové sezoně nás čeká stěhování repertoáru z Janáčkova divadla do Mahenova, ale i projekty v netradičních prostorách Biskupského dvora nebo Brněnského výstaviště. Premiéry uvedeme v našich divadlech i v pavilonu P Brněnského výstaviště.

Tam konkrétně připravíme listopadovou premiéru taneční show West Side Story na motivy slavného muzikálu Leonarda Bernsteina. Na jevišti Mahenova divadla uvedeme v březnu 2018 premiéru s názvem 4 Elements, která náš repertoár obohatí o další dvě mimořádné kreace Jiřího Kyliána − Falling Angels a Sarabande. Do repertoáru uvedeme také cho­reografa světového renomé Nacha Duata, kterého jsme získali díky našemu přátelství z dob společného působení v Kyliá­nově NDT. Jeho Gnawa je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast Maghrebu a přilehlého Středomo­ří. Poslední částí večera bude originální kreace Lukáše Timuláka, kterou vytvoří pro náš soubor. V druhé premiéře sezony představíme tvorbu mladých choreo­grafů v divadle Reduta. V titulu Amadeus MozArt se uvedou Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu a Uladzimir Ivanou. Pro mladé choreografy bude genius loci divadla, osoba skladatele Mozarta i jeho dílo velkou inspirací a tématem. 

///

ČINOHRA

Martin Františák, umělecký šéf činohry NdB

Vážení a milí přátelé a přítelkyně Národního divadla Brno, rád bych vás několika svými slovy uvedl do připravované divadelní sezony.

Paleta nabízených titulů je velmi pestrá: čeká vás irská variace na antickou Médeu U kočičí bažiny, francouzská komedie Kdo je pan Schmitt?, i radostná oslava nostalgického snění a krásy našeho mateřského jazyka ve Vančurově Rozmarném létě. Světovou klasiku zastoupí Schillerovo historické drama Marie Stuartovna a současnou dramatickou tvorbu hit německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror. Máte pocit, že Evropa začíná být nejistým domovem? Pojďte s námi putovat s Homérem a jeho Odysseou.

Pokud hovoříme o divadle a době – tato témata budou tepat i explodovat v Redutě. Právě tam bychom se chtěli dotýkat požáru terorismu, ukázat na osobnost Věry Čáslavské v nové hře o této významné gymnastce Věra, a v rámci cyklu Spílání Brnu přivést jako první na brněnské jeviště vynikající hru velkého dramatika tohoto města Milana Uhdeho, Zázrak v Černém domě.

Pochopitelně budeme mít snahu vyjádřit svůj pohled k celému století. Českému století. V unikátním projektu Hoří v sadě rodném květ se tak s námi z jiných generací setkají naše režijní vzory, elitní tvůrci Jan Antonín Pitínský a Jan Nebeský.

Jedním ze zásadních příspěvků činohry NdB k blížícímu se roku české státnosti je i dramatická soutěž Audience českých her, jejíž vítězný text bude na jevišti NdB uveden v sezoně 2018/2019.  Další velkou radostí, kterou pro Vás chystáme, je projekt České snění, jenž na dvě sezony doslova opanuje prostor Reduty. Čeká vás v něm řada mezioborových průniků do české národní povahy a mnoho inspirativních setkání s předními osobnostmi ze světa filmového dokumentu, filosofy, vědci ale i výtečnými improvizátory.

A protože se snažíme čím dál více se otevírat i okolnímu světu, můžete od září vidět některé z našich inscenací i s anglickými titulky, konkrétně půjde o tituly Králova řeč, Petrolejové lampy a Paní z moře.

Buďte s námi. My na vás myslíme. A vy to podle skvělé návštěvnosti víte! Díky! Tedy, ač z Moravy a Čech, ale o to více jistě – Vyplouváme!

  • Autor: DN
  • Publikováno: 06. září 2017

Komentáře k článku: Nová sezona v Národním divadle Brno

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 15/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


19. 9.–2. 10. 2017

Číslo 15/2017 (19. 9.–2. 10. 2017)

Obsah čísla 15/2017

Slovo ...

Kazatelna jevištěm

Jest jeden divadelní prostor, u...

Sukces měsíce

Collectif Malunés: Forever,...

Belgie, Francie. Režijní dohled...

K věci

O návštěvě ministra...

Ve čtvrtek 7. září přijel do...

Fejeton

Tři a

Když mě redakce těchto novin...

Názor

Otevřené dopisy ministru...

V Praze 11. září 2017 Vážený pane...

Kritika

Není co vzkázat, ale je o...

Jak vývoj divadelního jazyka na...

Ovčáček se vrací

Když v listopadu loňského roku...

Všelidové divadlo – Cirkus...

Divadelní avantgardy 20. století snily...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 15/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Lenka Dombrovská...

Starý operní kritik Josef Herman se...

Kauza

Kontext

Burza

Zemřeli

Obrazem

Ako to bolo za komunizmu

Letos 7. listopadu uplyne sto let od...

Fagi a divadlo

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 15/2017Obsah,