Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Nová sezona v Národním divadle Brno

Národní divadlo Brno

Premiéry 2017/2018

OPERA

Jiří Heřman, umělecký šéf opery NdB

Sezona 2017/18 bude netradiční, ale o to zajímavější. Náš do­mov – Janáčkovo divadlo – se na více než rok uzavře, aby proběhla tolik potřebná rekonstrukce. Ale to neznamená, že opera na tu dobu zmizí z našeho města. Naopak, máme pro vás připraveno 6 premiér v Ma­henově divadle, v Redutě i na Brněnském výstavišti v pavilonu P, koncerty a také open air představení na hradě Špilberk.

A začneme hned svě­tovou premiérou! Autorská dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek pro nás napsali operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která nám poskytne hu­morný návod, jak projít životem od narození po smrt. Že někdy není jednoduché najít k sobě cestu, i když se vlastně milujeme, ukáže Donizettiho Nápoj lásky, který je zároveň v naší opeře premiérou i pro režisérku Magdalenu Švecovou. Co v životě hledáme a jakou cenu má lidská duše? Gounodova slavného Fausta a Markétku v režii Jiřího Heřmana uvedeme na našem novém působišti pro tuto se­zonu – Brněnském výstavišti v pavilonu P. Na repertoár opery se po více než padesáti letech vrátí slavná Čajkovského Piková dáma, která bude mít v režii Martina Glasera premiéru v Mahenově divadle. Pro děti je připravujeme pohádkovou operu Jiřího Temla Kocour v botách a na závěr sezony nás čeká výlet do slunné Itálie s Mozartovou operou Così fan tutte v režii Anny Petrželkové, pro kterou to bude debut na operních prknech. Čeká nás náročná sezona, ale netradiční prostory opeře jistě přinesou neotřelé nápady a věřím, že nás naše publikum podpoří. 

///

BALET

Mário Radačovský, umělecký šéf baletu NdB 

V nové sezoně nás čeká stěhování repertoáru z Janáčkova divadla do Mahenova, ale i projekty v netradičních prostorách Biskupského dvora nebo Brněnského výstaviště. Premiéry uvedeme v našich divadlech i v pavilonu P Brněnského výstaviště.

Tam konkrétně připravíme listopadovou premiéru taneční show West Side Story na motivy slavného muzikálu Leonarda Bernsteina. Na jevišti Mahenova divadla uvedeme v březnu 2018 premiéru s názvem 4 Elements, která náš repertoár obohatí o další dvě mimořádné kreace Jiřího Kyliána − Falling Angels a Sarabande. Do repertoáru uvedeme také cho­reografa světového renomé Nacha Duata, kterého jsme získali díky našemu přátelství z dob společného působení v Kyliá­nově NDT. Jeho Gnawa je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast Maghrebu a přilehlého Středomo­ří. Poslední částí večera bude originální kreace Lukáše Timuláka, kterou vytvoří pro náš soubor. V druhé premiéře sezony představíme tvorbu mladých choreo­grafů v divadle Reduta. V titulu Amadeus MozArt se uvedou Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu a Uladzimir Ivanou. Pro mladé choreografy bude genius loci divadla, osoba skladatele Mozarta i jeho dílo velkou inspirací a tématem. 

///

ČINOHRA

Martin Františák, umělecký šéf činohry NdB

Vážení a milí přátelé a přítelkyně Národního divadla Brno, rád bych vás několika svými slovy uvedl do připravované divadelní sezony.

Paleta nabízených titulů je velmi pestrá: čeká vás irská variace na antickou Médeu U kočičí bažiny, francouzská komedie Kdo je pan Schmitt?, i radostná oslava nostalgického snění a krásy našeho mateřského jazyka ve Vančurově Rozmarném létě. Světovou klasiku zastoupí Schillerovo historické drama Marie Stuartovna a současnou dramatickou tvorbu hit německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror. Máte pocit, že Evropa začíná být nejistým domovem? Pojďte s námi putovat s Homérem a jeho Odysseou.

Pokud hovoříme o divadle a době – tato témata budou tepat i explodovat v Redutě. Právě tam bychom se chtěli dotýkat požáru terorismu, ukázat na osobnost Věry Čáslavské v nové hře o této významné gymnastce Věra, a v rámci cyklu Spílání Brnu přivést jako první na brněnské jeviště vynikající hru velkého dramatika tohoto města Milana Uhdeho, Zázrak v Černém domě.

Pochopitelně budeme mít snahu vyjádřit svůj pohled k celému století. Českému století. V unikátním projektu Hoří v sadě rodném květ se tak s námi z jiných generací setkají naše režijní vzory, elitní tvůrci Jan Antonín Pitínský a Jan Nebeský.

Jedním ze zásadních příspěvků činohry NdB k blížícímu se roku české státnosti je i dramatická soutěž Audience českých her, jejíž vítězný text bude na jevišti NdB uveden v sezoně 2018/2019.  Další velkou radostí, kterou pro Vás chystáme, je projekt České snění, jenž na dvě sezony doslova opanuje prostor Reduty. Čeká vás v něm řada mezioborových průniků do české národní povahy a mnoho inspirativních setkání s předními osobnostmi ze světa filmového dokumentu, filosofy, vědci ale i výtečnými improvizátory.

A protože se snažíme čím dál více se otevírat i okolnímu světu, můžete od září vidět některé z našich inscenací i s anglickými titulky, konkrétně půjde o tituly Králova řeč, Petrolejové lampy a Paní z moře.

Buďte s námi. My na vás myslíme. A vy to podle skvělé návštěvnosti víte! Díky! Tedy, ač z Moravy a Čech, ale o to více jistě – Vyplouváme!

  • Autor: DN
  • Publikováno: 06. září 2017

Komentáře k článku: Nová sezona v Národním divadle Brno

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,