Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Nová Cena Jantar

Od roku 2018 budou v Moravskoslezském kraji udělovány Ceny Jantar. Půjde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.

Projekt vznikl z podnětu kulturního deníku Ostravan.cz, o nominacích a následně o laureátech budou rozhodovat odborné poroty v kategoriích činoherního divadla, opery, muzikálu, baletu, populární a klasické hudby, výtvarného umění a literatury.

Ceny Jantar budou představovat platformu pro profesní a společenské ocenění umělců a uměleckých souborů, tvořících na území Moravskoslezského kraje. Smyslem cen bude také popularizace vynikajících výsledků, kterých nominovaní umělci během aktuálně posuzovaného kalendářního roku dosáhli.

Pravidla pro vyhlašování nominací a pro následné volby laureátů bude upravovat statut, který bude zveřejněn do konce roku 2017. Do té doby budou publikovány i podrobnosti o jednotlivých kategoriích, ve kterých budou ceny uděleny, a oznámena jména členů odborných porot, které budou o ocenění rozhodovat.

Poroty budou sestaveny tak, aby jejími členy byli lidé, jejichž zkušenosti a úsudek budoupředpokladem pro kvalitníhodnocení. Půjde o významné kritiky z celostátních kulturních médií a teoretiky umění, o lidi, kteří se celoživotně věnují kulturnímu dění.Jsem přesvědčen, že jde o osobnosti, jejichž hlas bude mít opravdovou váhu, říká autor projektu a šéfredaktor Ostravanu Aleš Honus.

Jantar. FOTO archiv

Nominace na udělení Ceny Jantar za rok 2017 budou v jednotlivých kategoriích oznámeny v prvních týdnech roku 2018. V každé kategorii budou nominováni tři umělci, v divadelních kategoriích budou oznámeny nominace samostatně pro umělce muže a ženy.

Laureáti Ceny Jantar budou vyhlášeni na galavečeru, který se uskuteční 15. dubna 2018 v Ostravě za účasti významných představitelů kulturního života Ostravy a Moravskoslezského kraje. Ceremoniál bude veřejně přístupný. Informace o místu konání budou včas oznámeny.

Informace o přípravách prvního ročníku Cen Jantar budou postupně publikovány na stránkách kulturního deníku Ostravan.cz a na stránkách www.cenyjantar.cz.

 Aleš Honus
předseda Spolku pro kulturní deník Ostravan.cz

Facebook: zde

 

  • Autor: DN
  • Publikováno: 17. prosince 2017

Komentáře k článku: Nová Cena Jantar

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kritika

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Obrazem

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,