Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Nejistá jubilejní sezona Divadla Na Jezerce

Téměř 4000 představení, které zhlédlo zhruba 900 tisíc diváků, odehrála Divadelní společnost Jana Hrušínského. Stálice pražské divadelní scény oslaví toto výročí v říjnu vydáním velké výpravné knihy mapující uplynulých 15 let a 37 divadelních inscenací!

FOTO archiv DNJ

Divadelní podnikání je v České republice napínavé dobrodružství, říká na prahu nové divadelní sezony Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce. Nikdy není nic jisté. Kvalitní inscenace spolu s našimi diváky nám v boji o přežití ale už 15 let pomáhají, vysvětluje. Fakt, že jsme na začátku prodali dům, který jsme s manželkou postavili, abychom mohli realizovat hru Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same, kterou mimochodem uvádíme před nabitým hledištěm dodnes, však stále považuji za nejlepší rozhodnutí svého života, vypráví Jan Hrušínský o svých začátcích.

Úspěchy i pády v knižním vydání

Divadelní společnost Jana Hrušínského založila Divadlo Na Jezerce. Na jevišti zde diváci potkávají Jiřinu Bohdalovou, Jaroslava Duška, Annu Polívkovou, Milana Kňažka nebo v minulosti Jana Třísku, Jiřího Macháčka, Kláru Issovou, Lenku Vlasákovou a mnoho dalších vyhledávanýchhereckých es. Téměř polovina repertoáru DNJ přesáhla hranici dvou set repríz a inscenace Zahraj to znovu, Same a Manželské vraždění překročily 300. reprízu. Shylock se pyšní cenou Thálie za rok 2016, kterou za svůj herecký výkon v titulní roli obdržel Milan Kňažko.

Principál divadla Jan Hrušínský představuje obálku knihy 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského – Divadlo Na Jezerce. FOTO archiv DNJ

Za uplynulými patnácti lety divadelní činnosti se ohlíží kniha 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského – Divadlo Na Jezerce, kterou principál představí v polovině října. Výpravná knížka mapující na 240 stranách slovem i fotografiemi 37 inscenací obsahuje mnoho recenzí, postřehů i vzkazů významných návštěvníků nuselské scény a zachycuje život na Jezerce tak, jak ho diváci neznají. Kniha má dokumentační charakter, vyjde v omezeném nákladu a bude sloužit k prezentaci divadla.

Odsunutá premiéra v nejisté sezóně

Od září mělo divadlo pokračovat ve zkoušení komedie Je úchvatná v režii Jana Hřebejka. Hra Petera Quiltera pojednává o Florence Foster Jenkins, toužící po kariéře úchvatné operní divy, aniž by měla odpovídající talent. Inscenace bude už Hřebejkovou šestou režií v Divadle Na Jezerce. V minulých sezonách nazkoušel pro nuselskou scénu řadu diváckých hitů – Manželské vraždění (inscenace je na repertoáru DNJ 12 let), Kumšt, Na dotek, Musíme si pomáhat nebo zlodějskou komedii čtyř obkladačů Práskni do bot (také stále na repertoáru).

Kvůli závažným provozním překážkám však premiéru hry Je úchvatná! plánovanou na říjen divadlo po dohodě s režisérem Hřebejkem a všemi zúčastněnými musí přesunout na jaro 2018. Stejným způsobem je nuceno přeložit i původně plánované uvedení Jirotkova Saturnina v režii Petra Vacka.

Kvalitní a divácky oblíbené inscenace byly a jsou pro existenci Divadla Na Jezerce vždy klíčové, ale jak upozorňuje Jan Hrušínský, divadelní podnikání nestojí jenom na úspěšném repertoáru. Od loňského roku DNJ vážně zatěžují nesplněné smluvní závazky ze strany provozovatele divadelní restaurace. Letos se potýkáme s tím, že nám dlouhodobě neplatí provozovatel divadelní restaurace Na Jezerce podnájemné, které je pevnou součástí rozpočtu divadla.  Přesto bylo divadlo nuceno z podnájemného, které neobdrželo po mnoho měsíců, uhradit státu v plné výši DPH a samozřejmě za prostory restaurace hradit pravidelně nájem městské části Praha 4. Divadelní provoz to komplikuje natolik, že musíme u dvou zmíněných inscenací jejich uvedení pozastavit, prozrazuje důvod dvou odložených premiér Jan Hrušínský a pokračuje: me sice často vyprodáno, o divadlo je velký zájem, ale ani letošní úspěšně rozjetá sezóna s cenou Thálie za hru Shylock a mimořádným úspěchem premiéry Už je tady zas! není zárukou, že tu budeme schopni působit i nadále. Nízká vymahatelnost práva značně podnikání v ČR komplikuje. Navíc Divadlo Na Jezerce není dotováno srovnatelně s většinou pražských divadel včetně některých soukromých (ale přesto s nimi už 15 let drží krok). Náklady hradí z 94% z privátních zdrojů a z prodeje vstupenek. Tak nám, prosím, držte palce a přijďte nás na Jezerku podpořit právě zakoupením vstupenky!, uzavírá principál nuselské scény.

New Look Divadla Na Jezerce. Repro DNJ

Nové webové stránky a facelift představí divadlo na podzim!

Přes výše zmíněné problémy připravuje Divadlo Na Jezerce pro sezonu 2017-2018 novou podobu propagace. Připravují se nové webové stránky, které umožní divákům snadnější přístup k informacím a pohodlnější komunikaci s divadlem včetně mobilních aplikací a podobně. Vše bude laděno do příjemných pastelových barev. Divadlo investuje i do upgradu on-line prodejního systému prodeje vstupenek a divákům tak nabídne snazší a komfortnější cestu do divadla.

Více zde: www.divadlonajezerce.cz

Generálním partnerem Divadla Na Jezerce je MOUNTFIELD, a.s.

/Převzato z TK Divadla Na Jezerce. Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 30. srpna 2017

Komentáře k článku: Nejistá jubilejní sezona Divadla Na Jezerce

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,