Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2018

ročník 25
12. 6.–25. 6. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Seriály a blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Na LSS se vracejí Romeo, Říhal, Trasořitka i Falstaff

  Romeo a Julie, nejslavnější milostný příběh všech dob, pod kterým je na Letních shakespearovských slavnostech podepsané režisérské duo SKUTR, se představí ode dneška 7. srpna v malebném prostředí Královské zahrady na Pražském hradě. Hlavní role si opět zahrají Tereza Voříšková nebo alternující Marie Poulová a Jan Sklenář.

  Jan Sklenář a Tereza Voříšková v titulních rolích Romea a Julie. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Druhá Letní scéna na nádvoří Lichtenštejnského paláce v horní části Malostranského náměstí nabízí do 19. srpna loňskou premiéru Večera tříkrálového v režii Jany Kališové. Od 22. srpna pak bude tato scéna patřit komedii Veselé paničky windsorské, již pro LSS v roce 2009 připravil režisér Jiří Menzel.

  Hra, která je komedií i hororem

  Milostné vzplanutí Julie Kapuletové a Romea Monteka režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR) rozehráli ve vizuálně a hudebně mimořádnou inscenaci, která nabízí řadu strhujících výkonů, a to včetně vedlejších rolí. Romeo a Julie je zpočátku komedií a poté hororovým snem. Myslíme si, že se ideálně hodí pro Shakespearovské slavnosti. Ta hra přináší výjimečné herecké příležitosti pro celou skupinu herců. A také je to text, který si přímo říká o zpracování pomocí pohybu, hudby a obrazu. A to je trochu naše parketa, vysvětlují režiséři.

  „Dřív jsem Julii vnímala jako unylou vzdychající holčičku, teprve teď, když ji hraju, jsem změnila názor,“ říká Terza Voříšková. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Voříšková a Sklenář v hlavních rolích

  O tom, že Romeo a Julie je velkou příležitostí i pro herce, se shodují představitelé hlavních rolí, Tereza Voříšková a Jan Sklenář. Dřív jsem Julii vnímala jako unylou vzdychající holčičku, teprve teď, když ji hraju, jsem změnila názor. Teď poznávám úplně jinou Julii, která má v sobě daleko víc životní síly, než jsem tušila, svěřila se Tereza Voříšková. A Jan Sklenář dodává: Vzrušuje mě hledat způsob, jak se do toho textu a figury oblékat a snažit se ji rozžít tak, aby to bylo přirozené a aby to mělo jiskru v oku, pokusit se vytvořit z textu hry postavu s lidskou a současnou tváří. Moc mě bavilo se tím od zkoušky ke zkoušce prodírat.

  Martin Hilský o Romeovi a Julii

  Síla a univerzálnost této Shakespearovy tragédie spočívá v tom, že intimní příběh osudové lásky je zmarněn intolerancí a nenávistí lidí kolem nich. Klíč ke konkrétní podobě této nenávisti není v Shakespearově textu, ale ve společnosti, v níž se tato Shakespearova tragédie odehraje a v níž je vnímána. Shakespeare nemusel napsat konkrétní důvody sváru Monteků a Kapuletů, protože ty si každá doba a každá společnost, včetně té dnešní, vždycky napíše sama.

  ///

  ///

  Paničky opět s Polívkou, Stašovou a Režnarovou

  Na program Slavností se v druhé půli srpna vrací i divácky nejoblíbenější inscenace LSS posledních let Veselé paničky windsorské.

  Eva Režnarová, režisér Jiří Menzel a Simona Stašová během příprav Veselých paniček windsorských. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Před osmi lety si komedii o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti vybral režisér Jiří Menzel. Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé, říká režisér.

  Simona Stašová (Pažoutová) a Bolek Polívka (Falstaff) ve Veselých paničkách windsorských. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  V hlavní roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa již devátým rokem vystoupí Bolek Polívka, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni paní Brouzdalovou ztvární Eva Režnarová. V dalších rolích vystoupí Jaromír Dulava, Jaroslav Satoranský, Michal Novotný, Šárka Vaculíková, Jan Cina, Jan Přeučil a další.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. srpna 2017

  Komentáře k článku: Na LSS se vracejí Romeo, Říhal, Trasořitka i Falstaff

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,