Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 245)

    Italský autor Stefano Massini napsal dramatický opus o vzestupu a pádu bankovního impéria Lehman Brothers v letech 2009 – 2012 pod názvem Lehman trilogy. Hru nabízející pohled pod pokličku amerických průmyslových dějin se rozhodlo inscenovat Divadlo Husa na provázku.

    Holá plocha velkého sálu ohraničená šesti židlemi, pianinem, mikrofonními stojany a bílou plachtou obrovitého obdélníku na horizontu se tvářila nevlídně až studeně. Útlá dívenka s ohnivými ústy a chocholatým tvarem načepýřených vlasů vstoupila na jeviště. V rukou svírala housle a smyčec… Drsně kovový zvuk strun elektrizoval vzduch. Ústa houslistky hlasem Sirény otevřely bránu historie minulosti.

    V roce 1844 přijel do Ameriky německý Žid Henry Lehman…

    Jako rtuťové kuličky se vsypalo na hrací plochu sexteto hbitých herců. Do prostoru divadla chrlili texty jako chrliče v průtrži vodu. Svá slova vystřelovali jako prskavky ohňostrojů. Žonglovali s nimi. Byli vtipní. Oplývali nadhledem, ironií a bylo jim rozumět. Z rolí komentátorů přecházeli do podob postav příběhu. S pohybovou bravurou předváděli kreace starců a žen.

    Hostující režisér Michal Dočekal pro každou hereckou situaci našel výrazné ozvláštnění. FOTO archiv DHnP

    Hostující režisér Michal Dočekal pro každou hereckou situaci našel výrazné ozvláštnění. Z nezáživnosti ekonomických údajů stvořil dramaticky poutavou podívanou. Šetrným způsobem postihl pobožnosti a pietní akty rodiny Lehmanů. Střety mezi staršími členy klanu a jejich generační nástupci obohacoval humorem.

    Lehmanové byli čímani, vymýšleli a podnikali. Podpořili stavby amerických železnic, dotovali hutnictví, těžbu uhlí i ropný průmysl. Čisté ovzduší Ameriky začalo být znečišťováno toxickými látkami. V jevištním dění se na hlavy aktérů počaly sypat vločky černých sazí a velká bílá plocha se změnila na černou zeď nářků.

    Režisér ironizoval i výrok Philipa Lehmana o potřebnosti války pro růst ekonomiky. FOTO archiv DHnP

    Režisér ironizoval i výrok Philipa Lehmana o potřebnosti války pro růst ekonomiky zmínkou o rodišti zakladatelů dynastie, německé vesnici, zničené pumami zbrojního koncernu podporovaného firmou Lehman Broters… Věta z kadiše – Amen, buď požehnáno Jeho velké jméno na věky věků – pak mělo poněkud zvláštní ozvěnu…

    V encyklopedii jsem se dočetl: Více než 150 let hrála dynastie Lehman Brothers významnou úlohu ve finanční a obchodní historii Spojených států. Rozpoznávala potenciál slibných odvětví a pomáhala financování jejich vývoje a dalšího rozšiřování. Historie této firmy nabízí pozoruhodný vhled nejen do vzniku a vývoje amerického průmyslu a technologií, ale i na zrod moderních korporací.

    Inscenace Dynastie byla také o historii vývoje americké módnosti odívání mužů. FOTO archiv DHnP

    Inscenace Dynastie byla také o historii vývoje americké módnosti odívání mužů. Kostýmy z tvůrčí dílny Sylvy Zimuly Hanákové jsou šité hercům na míru. Slušely jim a naučili se je nosit. Scénické řešení Dragana Stojčevski umožňovalo funkční pohyb dějů, nápaditě řešilo prudkost změn v americké společnosti. Mluvný, češtinou vonící překlad Massiniho hry pořídila Irena Novotná.

    Dalo by se o inscenaci napsat ještě mnohé, ale – zajděte si za „Provázky“ sami…  Tři hodiny budete sledovat jevištní koncert divadla… Z životních osudů dynastie Lehmanů zbudoval režisér Michal Dočekal pomník činorodým lidem, kteří přinášejí světu pokrok. Aktéři inscenace – Milan Holenda, Dalibor Buš, Jan Kolařík, Tomáš Milostný, Martin Donutil, Adam Mašura a Tereza Marečková by si za své výkony zasloužili ocenění.

    Z životních osudů dynastie Lehmanů zbudoval režisér Michal Dočekal pomník činorodým lidem, kteří přinášejí světu pokrok. FOTO archiv DHnP

    Uvedení Dynastie je pro Divadlo Husa na provázku úspěchem.

    Ať se vám daří!

    Brno – Komín, 4. 5. 2017

    Věnováno Vladimíru Morávkovi, uměleckému šéfovi souboru Divadla Husa na provázku.

    Divadlo Husa na provázku, Brno Stefano Massini: Dynastie (Lehman Broters). Překlad: Irena Novotná, režie a úprava: Michal Dočekal. dramaturgie: Miroslav Oščatka, scéna: Dragan Stojčevski, kostýmy: Sylva Zimula Hanáková, hudba: Ivan Acher, asistent režie: Adam Steinbauer, inspice: Hana Senková, rekvizity: Kristýna Samková, projekce: František Pecháček, výroba: Martin Ondruš. Na nahrávce se podíleli: Václav Štefl banjo; Jana Vébrová akordeon; Ivan Acher kytary, klávesy, bass, perkuse, sampler, zpěv; Miloš Dvořáček bicí; Pavel Hrubý tenorsaxofon; Marcel Bárta altsaxofon; František Kučera křídlovka; J. J. Jirucha trombon; Oskar Török trubka; Jan Matásek – suzafon.  Osoby a obsazení:  Henry Lehman (1822 – 1855) Adam Mašura, Emanuel Lehman (1827 – 1907) Jan Kolařík, Mayer Lehman (1830 – 1897) Tomáš Milostný, Philip Lehman (1861 – 1947) Dalibor Buš, Robert Lehman (1891 – 1969) Milan Holenda, Herbert Lehman (1878 – 1963) Martin Donutil, Irving Lehman (1876 – 1945) Tereza Marečková. Premiéra 3. května 2017 ve Velkém sále DHnP.


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 245)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,