Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 143)

Sklepení Divadla Husa na provázku se zdá být ideálním hracím prostorem, pro komorně sevřená dramata mladých experimentujících umělců. Znovu jsem se o tom přesvědčil při návštěvě reprízy nedávno premiérované inscenace Herci na frontě.

Tucek-herci-na-fronte-napis

Scenárista Martin Zahálka napsal příběh zapomenuté historie lásky a chorobné žárlivosti milostného trojúhelníku z dob počátku první světové války, dle skutečné události. Herecká společnost nastuduje drama bratří Mrštíků Maryša. Dva kamarádi, herci, se zamilují do představitelky titulní role. Oba jsou odvedení do c.k. rakouské armády a odvelení na frontu. Prožívají společně válečné útrapy v zákopech pod neustálou kanonádou dělostřeleckých granátů a svistu smrtonosných kulek. S domovem je spojuje obrázek herečky Maryši, „vražedkyně“ jejího muže Vávry. Válečné šílení kamarády sbližuje, touha po rodinném štěstí a láska k nedostižně vzdálenému obrazu krásné kolegyně dohání infanteristu Vorla k zoufalství, nenávisti a k touze zabít soka v lásce, kamaráda Vávru.

FOTO KATEŘINA CHROMEČKOVÁ

FOTO KATEŘINA CHROMEČKOVÁ

Pod cáry bíločerveného praporu přibitého torzem dřevěného kříže na zadní kamennou zeď za selským stolem se odehrávala zkouška vesnického dramatu. Herec a režisér Vávra (Martin Veselý), zkoušel s herečkou Maryšou (Barbora Nesvadbová) scénu trávení nemilovaného manžela Vávry jedem namíchaným do kávy. Výstup byl přerušován výbuchy žárlivosti herce Vorla hrajícího Francka (Ondřej Kraus). Dřevěný vojenský kufr u boční stěny vyvolával představu polního ležení. Hrůznost válečné vřavy dokreslovaly před diváky položené reflektory. Podobaly se malým výbušninám. V době válečných útrap pokryla herečka stůl ubrusem barvy červené krve. Smutek nad ztrátou kolegů, černým vlňáčkem přehozeným přes bělostnost kroje travičky Maryši. Působivě zdařilé kostýmy rozlišovaly mírový a válečný stav. Válečnou atmosféru dotvářely rachotící uzávěry dvou kvérů, pistole a zvukové efekty vybuchující munice.

Barbora Nesvadbová vytvořila Maryšu jako půvabnou dívku měnící se ve vzpomínkách milovaných kolegů, frontových vojáků, v ideál krásného anděla. FOTO KATEŘINA CHROMEČKOVÁ

Barbora Nesvadbová vytvořila Maryšu jako půvabnou dívku měnící se ve vzpomínkách milovaných kolegů, frontových vojáků, v ideál krásného anděla. FOTO KATEŘINA CHROMEČKOVÁ

Barbora Nesvadbová vytvořila Maryšu jako půvabnou dívku měnící se ve vzpomínkách milovaných kolegů, frontových vojáků, v ideál krásného anděla. Vorel Ondřeje Krause procházel výbuchy chorobné žárlivosti, živočišného strachu ze smrti i křečovitým nutkáním zabít soka v lásce. Ve válečném všeobecném vraždění působila jeho kainovská touha zabít bratra svého jako anomálie. Choleričností projevu se až zajíkal. Laskavým, chápajícím, kamarádským kolegou byl Vávra v podání Martina Veselého. Jeho postava také procházela strachem z válečného běsnění, hysterií i tužbou mít lidskou bídu za sebou. Vše mělo hereckou pravdivost a míru věrohodnosti.

Hereckou dominantou se stala magicky tajemná postava maďarského důstojníka v podání charismatického vousáče Romana Groszmanna. Divokost konání, umocněná delirii alkoholika, dělala z pohledného oberleutenanta běsnícího šílence chrlícího stesky i touhy, rozsévajícího kolem sebe beznaděj a smrt. Jeho pečlivě volená gestikulace a maďarsko-slovensko-německý mluvní projev podtrhávaly působivý výkon herce. V závěrečné části zaujal i snovou postavou svatého Martina.

Dle úrovně herců se pozná míra režie, praví divadelní rčení. FOTO KATEŘINA CHROMEČKOVÁ

Dle úrovně herců se pozná míra režie, praví divadelní rčení. FOTO KATEŘINA CHROMEČKOVÁ

Dle úrovně herců se pozná míra režie, praví divadelní rčení. Lze tedy konstatovat, že režírující Pavel Doucek odvedl dobrou práci.

Biblický Kain svého bratra Abela zabil. V příběhu inscenace Herci na frontě zastřelil žárlící Vorel svého kolegu Vávru. Poté se zastřelil sám… Dojat jsem nebyl.

Dojat jsem nebyl. FOTO archiv TRINNNO

Dojat jsem nebyl. FOTO archiv TRINNNO

V poslední době se válečné běsnění sype z obrazovek v přímých přenosech. Hrůzy první světové války se udály dávno a byly překryty zapomínanými hrůzami světové války druhé. Lokální války o ovládnutí států a svrhávání ustálených režimů jsou na denním pořádku. Ale bojíme se dnešní nezvládnutelné migrace lidstva. Máme strach z toho, co nás čeká…

Snad i proto při představení seděla nás ve sklepení paní Husy nepočetná hrstka statečných. Herci však hráli jako o život…

Brno – Komín, 28. 1. 2016

TRINNNO, Brno – Martin Zahálka: Herci na frontě. Režie: Pavel Doucek. Dramaturgie: Veronika Hrabalová. Hráli: Ondřej Kraus, Martin Veselý, Barbora Nesvadbová, Roman Groszmann. Scéna: Dominika Marie Hanzlíková. Kostýmy: Veronika Kajíčková. Technika: Jakub Kubíček, Petr Ondrůj. Produkce: Kateřina Chromečková, Martin Srba. Realizace: TRINNNO.  Sklepení Divadla Husa na provázku, Brno. Psáno z reprízy 27. 1. 2016.

 

  • Autor: Jaroslav Tuček
  • Publikováno: 6. února 2016

Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 143)

  1. Ludvík Faruga

    Ustáleným režimem myslíte Putina?

    19.02.2016 (18.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 6/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 3.–2. 4. 2018

Číslo 6/2018 (20. 3.–2. 4. 2018)

Obsah čísla 6/2018

Slovo ...

Divadlo v horších časech

Podle Jiřího Přibáně, profesora...

Sukces měsíce

Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová,...

Dotazník

Vojtěch Říha

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Provázek i CED stále bez...

Osud brněnského Centra...

Fejeton

Korepetitor

Povídk hudební

Kronika

Jednou větou

V sobotu 17. února uspořádalo...

Kritika

Běsi šumavští, hradní a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jak se Plzeň baví

Operetu, spíše hudební komedii Ralpha...

Cool čajíček

Mladoboleslavské městské divadlo se...

Digest a Atlantida

Někdy je lepší nevidět a neslyšet...

Spor dvou virtuózních...

Dramatický text Marka St. Germaina...

Život v kleci jako názorná...

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Člověk bez východiska

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Patos, který potřebujeme?

S životopisnými inscenacemi či filmy...

Vraždy, znásilnění,...

Psát o tuzemském nastudování opery...

Černobílá Maryša...

Téměř každý rok je na našich...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 6/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

David Radok: Léta se snažím...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ivo Kristián Kubák / Martina...

Rozhovor o projektu CAMP Q, který bude...

Kontext

Divadlo, které mělo...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Divadlo 1918–2018

V + W od Caesara ke druhému odboji...

Podoby – Ta dotyčná

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Charlotte Roos: Zajímá mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Svět bez hranic – Lidské a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Ota Filip (9. 3. 1930 Slezská Ostrava...

Stanislav Moša se loučí s...

Jef Kratochvil, dvorní fotograf...

Výročí

Výročí 16.−31. března

Batulková Dana, herečka (16. 3. 1958)...

Paměti, záznamy, deníky

Útržky z paměti (II)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Odhalení lumírovských...

Vydávání osobní korespondence je...

Obrazem

Divadlo Hybernia Praha

Do divadla zadním vchodem

KRAČUN

Procházím divočinou na okraji města....

Pan Papírek… (XV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 6/2018Obsah,