Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

MD Kladno se po pěti letech otevírá

Budova Městského divadlo je po pěti letech znovu otevřené. Opravu provázely komplikace s tendrem i stavební firmou. Rekonstrukce stála zhruba 160 milionů korun, z nich většinu pokryla evropská dotace. Dalších zhruba 15 milionů stálo vybavení. První premiéru, komedii Tlusté prase od amerického dramatika Neila LaButeho, divadlo uvede 16. dubna. Rekonstrukci navrhoval architekt David Vávra.

Městské divadlo Kladno. FOTO archiv

Městské divadlo Kladno. FOTO archiv

Všechny kompromisy byly k lepšímu, což se málokdy stává, řekl na slavnostním ukončení projektu David Vávra. Jedním z cílů rekonstrukce byl podle něj pohodlnější sál, proto byl zvýšen sklon hlediště, aby diváci lépe viděli. Přibyly další scény, a to malá u zkušebny, další v nové kavárně a třetí zvenčí budovy. Kavárna bude přístupná veřejnosti i přes den a bude v ní umístěna obrazovka, která bude nepřetržitě snímat jeviště.

Velkou proměnou prošlo i zázemí divadla včetně strojovny, kotelny, výtahů a novinkou jsou prádelna a žehlírna. Je tady spousta výkrytů, které předtím divadlo nemělo, takže to umožňuje v rámci inscenací větší flexibilitu, doplnila ředitelka kladenského divadla Blanka Bendlová.

Čekání na diváky... FOTO archiv MD Kladno

Čekání na diváky… FOTO archiv MD Kladno

Budova Městského divadla v Kladně byla otevřena 11. května 1912, dokončena byla ale až v roce 1915. Jejími autory jsou architekt Jaroslav Rössler a stavitel Emil Hrabě. Není památkově chráněná, opravu ale architekt a herec Vávra konzultoval s památkáři. Na stropě budovy je naznačená hvězdná obloha včetně souhvězdí a průhledy z hlediště jsou ze spékaného skla a zobrazují pro Kladno typické stavby, například radnici, kostel nebo vápenné pece. Pro mě to byla velká výzva, ze které má člověk současně lehce obavy, dodal architekt. Vávra se podílel také například na rekonstrukci pražského Švandova divadla, na Kladensku to byla i stavba Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově, který slouží lidem se speciálními potřebami.

Podle kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) město prostřednictvím právníků vymáhá po firmě, která opravu nedokončila, miliony korun kvůli škodám a nedodělkům, jež v budově zbyly. Jak to dopadne, nevíme, uvedl primátor. Kvůli tomu, že město muselo vybrat jinou firmu, jen těsně splnilo termín, který byl podmínkou proplacení dotace.

Čekání na představení. FOTO archiv MD Kladno

Čekání na představení. FOTO archiv MD Kladno

Soubor kladenského divadla by se v příští sezoně měl rozšířit až na dvacet členů. Divadlo uvede osm premiér. Novou sezonu zahájí 10. září 2016 premiérou inscenace Donaha! Bude v ní hrát celý soubor i několik hostů a bude podle primátora adaptována na kladenské prostředí, kdy příběh začne uzavřením ocelárny Poldi.

Do souboru přichází student DAMU Tomáš Hron, Michal Maléř z libereckého divadla F.X.Šaldy, Jana Zenáhlíková, která účinkovala v řadě muzikálů, zpět se vrací Jan Krafka Zuzana Mixová. V příští sezoně dramaturgie divadla počítá s například titulem Nadaný žák Stephena Kinga, dále s inscenacemi her Perfect Days, Umřít smíchy nebo Poručík z Inishmoru. Nadaný žák bude zároveň první premiérou na malé scéně divadla.

Opravená budova kladenského divadla byla slavnostnì otevřena ve středu 6. dubna. Na snímku jsou (zleva) primátor Kladna Milan Volf, ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Václav Chytil, zástupce společnosti Subterra Petr Kajer a architekt David Vávra. FOTO archiv MD Kladno

Opravená budova kladenského divadla byla slavnostně otevřena ve středu 6. dubna. Na snímku jsou (zleva) primátor Kladna Milan Volf, ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Václav Chytil, zástupce společnosti Subterra Petr Kajer a architekt David Vávra. FOTO archiv MD Kladno

Máme z toho upřímnou radost a těšíme se na Vaši návštěvu zrekonstruovaného divadla, kde budeme hrát pro veřejnost od 16. dubna. Chtěli bychom také naše diváky upozornit, že do konce sezony půjde o zkušební provoz, který bude sloužit k ověření funkčnosti všech technologií a mohou nastat neočekávané události. Děkujeme tak předem za pochopení, že některé věci nebudou do konce sezony stoprocentní. Nicméně, bez Vás – našich diváků, není možné zkušební provoz provádět, píše se na stránkách divadla (V prostorách Městského divadla Kladno se uskutečnilo zkušební představení Česká kuchařka!)

Poděkování zaměstnancům (vpravo ředtelka divadla Blanka Bendlová). FOTO archiv MD Kladno

Poděkování zaměstnancům (vpravo ředtelka divadla Blanka Bendlová). FOTO archiv MD Kladno

///

Tlustý prase

Neil LaBute

Premiéra – 16. 4. 2016. Překlad Dana Hábová | režie Josef Kačmarčík | dramaturgie Marie Nováková | scéna a kostýmy Mariana Kuchařová. Obsazení: Helena Šárka Opršálová | Tom Tomáš Hron | Jeannie Vladimíra Benoni | Carter Jiří Š. Hájek

Tom potká svou životní lásku. Jmenuje se Helena, je vtipná, chytrá a tlustá jako prase. Vypadá to, že s tím mají problém úplně všichni kromě ní samotné. Ustojí mladý úspěšný muž společenský tlak a jízlivé komentáře okolí?

Komedie současného amerického dramatika, která nechce pouze pobavit, ale také vyvolávat otázky. Je pro nás ve vztazích důležitá upřímnost? Proč musíme pořád někoho hodnotit? Co je objektivní kritika a co chabá omluva vlastní nedostatečnosti?

/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 08. dubna 2016

Komentáře k článku: MD Kladno se po pěti letech otevírá

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,