Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2018

ročník 25
12. 6.–25. 6. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Seriály a blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Male/Female na Nové scéně ND

  Od 1. do 30. září ožívá videogalerie v budově Nové scény Národního divadla výstavou malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby s názvem Male/Female. Autor se v ní dotýká svého oblíbeného tématu krásy, lásky, svodů i lidské jedinečnosti v globalizovaném světě.

  Jiří Votruba. FOTO PETR ZYK

  Komorní výstavu tvoří barevné prostorové figury ze série Globální Portrét, z nichž některé představí výstava vůbec poprvé. Placaté, komiksově pojaté lidské postavy vyřezané z plastu, Votrubova oblíbeného materiálu, doplní videoprojekce autorových obrazů z cyklu Příliš mnoho lásky. V nich umělec využil mimo jiné kousky z prázdných obalů a tub, posbíraných ve své koupelně.

  Klid, pohoda, jemný humor a perfektní cit pro detail, které vyzařují z malířovy harmonické osobnosti, se odrážejí i v jeho rozsáhlém díle.  Vystudovaný inženýr-stavař dal už v polovině 80. let svému původnímu povolání vale a pustil se na nejistou, ale dobrodružnou dráhu malíře a ilustrátora. Umělec s originálním rukopisem, známý také svými vynikajícími knižními ilustracemi, od té doby vystavoval už ve více než šedesáti zemích světa. Vždy miloval jasné, radostné barvy, které nechává působit v plných plochách.

  Obrázek pro cyklus ND Opera nás baví. Repro archiv JV

  O své současné výstavě Jiří Votruba říká: Globální firmy k nám mluví řečí lásky: tvrdí, jak jsme výjimeční a jak moc nás milují. Soupeří o nás a slibují odměny za věrnost. Ale všichni víme, že za tím vším stojí zcela přízemní obchod. Téhle účelové, masově nabízené lásky je dnes, myslím, po celé planetě až příliš – a přesto se znovu a rádi necháváme svést, uvádí autor, v jehož tvorbě se často objevuje právě motiv srdce, symbol nejsilnějšího lidského citu. 

  Od USA po Japonsko

  Plakát hudebního festivalu v Kanazawě 2016. Repro archiv JV

  Jak dále uvádí kurátor výstavy Male/Female Martin Dostál: V díle Jiřího Votruby cítíme ohlas amerického pop-artu, spotřební kultury a módního světa s jeho značkami a vyfintěnou estetikou, ale i komiksů, které jsou v některých zemích, jako jsou Japonsko, USA či Francie, důležitou součástí národní vizuality. Plošné cítění a zvýrazněná kontura podle kurátora zároveň odkazuje na tradici japonských dřevořezů.

  Právě v zemi vycházejícího slunce jsou Votrubovy vtipné obrazy, kresby a plakáty populární – Jiří Votruba zde mnoho let vytváří vizuální podobu hned několika významným festivalům zaměřených na klasickou hudbu. V rámci pražského Národního divadla umělec spolupracuje s Dětskou operou Praha, pro kterou navrhuje originální výpravu.

  Jiří Votruba se svou prostorovou komiksovou figurou. FOTO archiv JV

  Více zde: www.votruba.cz

  Male/Female, 1.-30.9. 2017 ve videogalerii na podestě Nové scény Národního divadla, Národní 4 – Praha 1, otevřeno po-pátek 9-24.00, so-ne 11-24.00, vstup zdarma

  /Převzato z TK ND, pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 1. září 2017

  Komentáře k článku: Male/Female na Nové scéně ND

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,