Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    Legendární Karavan Mir ožívá v projektu Meeting the Odyssey

    Světovou premiérou představení Memories for Life odstartuje dnes, v pátek 23. května v Petrohradě Meeting the Odyssey, ambiciózní čtyřletý projekt divadelního, tanečního a pohybového umění propojující více než stovku umělců z jedenácti zemí Evropy. V létě se představí i českému publiku, když pod názvem Divadelní Odysea ovládne od 20. do 30. července scénu Divadla Hybernia a Loď Tajemství bratří Formanů.

    Odysea-poster

    Slavnostní zahájení Meeting the Odyssey v petrohradském divadle Skorohod bude patřit nové pohybové inscenaci Memories for Life, jejíž choreografie se ujala česká tanečnice a choreografka Lenka Vagnerová. První společné dílo v rámci Meeting the Odyssey vzniklo v produkci helsinského Viirus Theatre. V originální mnohojazyčné pohybové inscenaci o lidském putování napříč časem se pod vedením zkušené režisérky Marie Lundström vedle finských, dánských a estonských umělců představí i slovenský tanečník ze souboru Lenka Vagnerová & Company Radoslav Piovarči. Po sérii uvedení v Rusku se inscenace od 3. do 6. června přesune do Finska a následně od 16. do 28. června absolvuje tři zastávky v Estonsku. Trailer k představení Memories of Life je ke zhlédnutí zde: http://vimeo.com/91858134

    Odysea-poster-international-poster

    Petrohrad 23. května

    Dnešní petrohradské premiéře a slavnostnímu zahájení projektu Meeting the Odyssey předchází také velká tisková konference, které se zúčastní i slavný ruský komik Slava Polunin. Ten mimo jiné zavzpomíná na předchůdce Odysey, legendární mezinárodní divadelní projekt Mir Karavan, který s nákladem divadelního umění brázdil Evropou před pětadvaceti lety.

    Meeting the Odyssey se snaží propojit prvky Homérovy Odyssey se současnými evropskými tématy a příběhy účastníků v každém z měst, do nichž zavítá. Dokonalým příkladem budou tzv. Instants, neboli Představení v přítomném okamžiku. Každá z těchto inscenací se bude inspirovat jinou epizodou Homérova putování a místní mladí umělci ji pak adaptují na podobný příběh z historie a tradice dané země, líčí Šárka Pavelková z produkční platformy ProFitArt, která stojí za českou částí projektu.Tématem pražského představení je Sestup Odyssea do podsvětí, dodává.

    Odysea-tour map

    Pražská část Odysey

    uvede bezmála tři desítky představení, workshopů a koncertů. Návštěvníci se mohou těšit také na několik českých premiér. Jedním z vrcholů mezinárodního programu bude inscenace Čekání na déšť (Waiting for the Rain) polského souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora. Jedno z nejstarších polských loutkových divadel ztvární mytický příběh Odyseovy manželky Penelopé. Poprvé uvidí publikum také zatím poslední projekt Lenky Vagnerové, magickou inscenaci Sorcerer, na které spolupracuje s německým choreografem Felixem Landererem. Prostor v programu dostanou i mladí umělci, kteří se se svou tvorbou představí v rámci večera s názvem Esence tance. Dramaturgie nezapomíná ani na nejmenší. V Zítkových sadech u pražské Náplavky vyroste cirkusová aréna Sacra Circus, která nabídne množství dětských představení, dílen a workshopů.

    Mezi premiérové kousky bude patřit také představení Čekání na déšť z dílny polského loutkového souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora, které je jedním ze čtyř mezinárodních koprodukcí, které během čtyřletého evropského projektu Meeting the Odyssey vzniknou. FOTO archiv

    Mezi festivalové premiéry bude patřit i inscenace Čekání na déšť polského loutkového souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora, která bude jednou ze čtyř mezinárodních koprodukcí, které během čtyřletého evropského projektu Meeting the Odyssey vzniknou. FOTO archiv

    Dalším z originálních počinů v rámci Divadelní Odysey je večer s názvem Esence tance. Na základě přihlášek reagujících na výzvu k účasti byli vybráni mladí umělci a umělecké skupiny, kteří dostanou jedinečnou příležitost představit ukázky své tvorby. Výsledný mix nabídne pestrou paletu žánrů od tance, přes fyzické divadlo až k novému cirkusu. Na posledně jmenovaný se zaměří Duo Hand to Violin, pohybová skupina Loco:Motion uvede představení Kisnet, Katarína Kalivodová a Martin Talaga nabídnou pod názvem BOI svou fúzi tance, tělesné akce, písně a hlasu a Lukáš Karásek s Florentem Golfierem představí fyzické divadlo s originálním názvem Tešlon a Frkl. Stejní umělci se zároveň pod vedením uznávaného sardinského souboru Cada Die Teatro zapojí do projektu Instant Prague.

    Pečlivě sestavený program Divadelní Odysey uvede i uznávané osobnosti domácí scény. Cenou Alfréda Radoka oceněnou produkci Sclavi / Emigrantova píseň uvede divadelní studio Farma v jeskyni. Na jedinečnou výpravu do tajemného světa argentinského tanga pozve ve své inscenaci s názvem Quilombo česká tanečnice Patricie Poráková.

    Quilombo. FOTO RADKA TIPPMANOVÁ

    Na jedinečnou výpravu do tajemného světa argentinského tanga pozve ve své inscenaci s názvem Quilombo česká tanečnice Patricie Poráková. FOTO RADKA TIPPMANOVÁ

    Výrazné zastoupení bude mít v programu tvorba jedné z našich předních tanečnic a choreografek Lenky Vagnerové. Spolu se svým tanečním souborem uvede hned čtyři projekty. Vedle premiéry Sorcerera nabídne i ceněné Jezdce, jež se věnují schopnosti člověka koexistovat s ostatními živými organismy, a La Lobu, inscenaci, která staví na dvou výrazných jevištních osobnostech – zpěvačce Janě Vébrové a tanečnici Andree Opavské. Dalším festivalovým lákadlem bude Cenou diváka České taneční platformy oceněná produkce Mah Hunt o vztahu mezi dvěma lidmi.

    Pavel mašek a Andrea opavská v inscenaci Jezdci. FOTO VIKTOR KRONBAUER

    Pavel Mašek a Andrea Opavská v inscenaci Lenky Vágnerové Jezdci. FOTO VIKTOR KRONBAUER

    Aréna v Zítkových sadech bude patřit zejména doprovodnému programu pro velké i malé. Vedle koncertů a představení nabídne i interaktivní dílny a workshopy pro celou rodinu. Představí se například soubory Sacra Circus a Squadra Sua či herci z Divadla Minor.

    Odyssea meeting_logo

    Čtyřletý projekt jako jeden z mála uspěl v grantovém programu EU Culture. Odyseu v České republice pořádá produkční platforma ProFitArt (www.profitart.cz).

    Podrobné informace najdete na stránkách www.odysea.pro a na mezinárodních stránkách projektu www.meetingtheodyssey.eu.

    • Autor:
    • Publikováno: 23. května 2014

    Komentáře k článku: Legendární Karavan Mir ožívá v projektu Meeting the Odyssey

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,