Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Kulturní invaze potřetí

V Kutné Hoře se ve dnech 7.–9. září uskuteční již třetí ročník Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora. Akce nabídne silné divadelní zážitky prostřednictvím neortodoxních představení v neobvyklých prostorech v historické atmosféře Kutné Hory.

Festival, jehož první ročník se uskutečnil v roce 2015, začne ve čtvrtek 7. září programem v prostoru bývalého Pivovaru Sedlec, který prochází postupnou rekonstrukcí. V pátek a v sobotu se program bude soustředit do prostor kutnohorské synagogy, Palackého náměstí a Galerie Středočeského kraje.

Jako každoročně nabídne festivalový program premiéru původního projektu. Letošní inscenace Malchut, jejíž jediné uvedení v sobotu 9. září bude premiérou i derniérou zároveň, je zatím nejambicióznějším kusem v dějinách festivalu: režisérka Lucie Ferenzová se spolu s výtvarníkem Pavel Stercem, hudebnicí Pavlou Nešverovou a herci Jakubem Gottwaldem, Terezou  Nádvorníkovou, Vojtěchem Hrabákem a Šimonem Krupou inspirovala rozsáhlým historickým románem Knihy Jakubovy od přední polské autorky Olgy Tokarczuk. Magické představení v prostoru mezi synagogou, bývalou jezuitskou kolejí a chrámem Sv. Barbory přinese meditaci nad skutečnými i falešnými proroky, proměnami víry a touhy v dějinách a současnosti středoevropského prostoru svíraného od pradávna konflikty různých národů a náboženství.

Polsko-ruská inspirace je vlastní i dalšímu programu festivalu. A Studio Rubín představí Potwory,  feministickou punkovou grotesku podle románu Sylwie Chutnikové o svérázném boji proti varšavským developerům. V režii Ewy Zembok hrají BioMasha, Dana Marková a Tomáš Dianiška. Inscenaci Lucie Ferenzové Sibiřská výchova o drsném dospívání přiveze Divadlo X10 a sdružení Kartel uvede novinku režiséra Jana Kačeny Ruské pole experimentů s Matějem Nechvátalem a Richardem Němcem.

Na kutnohorském festivalu – jak se stává jeho tradicí – nesmějí chybět tři položky: loutkový horor, bratislavské Divadlo Stoka a režisér a performer Michal Hába. Loutkový horor v kolumbáriu synagogy sehraje Loutková společnost pana Párka. Divadlo Stoka v čele s režisérem Blahem Uhlárem uvede v české premiéře svou novinku Re re re. A Michal Hába se na vodní scéně v zahradách GASK pustí do nerovného souboje intelektuála s dnešní společností ve vlastní variaci na Havlovy vaňkovky v inscenaci Ferdinande!

Program doplní představení Unhappy Happy v pojízdném kulturním prostoru Autobuf, pohádky pro děti a koncert improvizované skupiny Marináda dekorativních aspektů.

Kutnohorský festival se profiluje jako svěží přehlídka toho nejoriginálnějšího, co lze na českých jevištích a v undergroundových prostorech nalézt, a využívá pro to specifického genia loci Kutné Hory, kde každoročně objevuje nové inspirativní prostory.

///

Festival Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora přináší původní projekty a to nejlepší z české a slovenské avantgardy. Poprvé se konal v září 2015. První ročník nabídl řadu produkcí z domova a Slovenska včetně dětských představení a také premiéry dvou původních projektů připravených přímo pro festival (Diagnóza: Poezie – storytelling na téma Jiří Orten, Pivovaryš – pivní happening v pivovaru v Sedlci).

Druhý ročník festivalu se konal 8. – 10. září 2016. Uvedl premiéru původního projektu vzniklého na objednávku festivalu: autorskou inscenaci režiséra Jana Friče Pušenje može usporiti krvotok na téma kouření a závislosti na tabáku s Janou Kozubkovou, Michalem Dudkem a Tomášem Červinkem v sklepních prostorách Pivovaru v Sedlci. V premiéře festival představil také loutkové představení Upír na Koštofránku, horor Roberta Smolíka (Handa Gote) inspirovaný Josefem Váchalem, který se stylově hrál v kolumbáriu bývalé kutnohorské synagogy. Festival představil také slovenské divadlo Stoka, spolek Kartel, nový projekt Michala Háby (Lachende bestien) a přivítal pražské A studio Rubín, které sehrálo komedii Obludov. Pro nejmenší diváky byly připraveny dvě pohádky. Kromě Pivovaru a Synagogy se hrálo na Palackého náměstí, v GASKu, na jeho vodní scéně v parku a na Malé scéně Městského Tylova divadla.

Divadelní festival Kutná Hora pořádá spolek Kulturní invaze ve spolupráci s Divadlem X 10, za podpory Ministerstva kultury ČR, Středočeského kraje, Města Kutná Hora, Nadace Život umělce a spolku Khnet.info

Další informace: www.kutnahorafestival.cz

/Pro i-DN z TZ zpracoval hul/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 05. září 2017

Komentáře k článku: Kulturní invaze potřetí

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 15/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


19. 9.–2. 10. 2017

Číslo 15/2017 (19. 9.–2. 10. 2017)

Obsah čísla 15/2017

Slovo ...

Kazatelna jevištěm

Jest jeden divadelní prostor, u...

Sukces měsíce

Collectif Malunés: Forever,...

Belgie, Francie. Režijní dohled...

K věci

O návštěvě ministra...

Ve čtvrtek 7. září přijel do...

Fejeton

Tři a

Když mě redakce těchto novin...

Názor

Otevřené dopisy ministru...

V Praze 11. září 2017 Vážený pane...

Kritika

Není co vzkázat, ale je o...

Jak vývoj divadelního jazyka na...

Ovčáček se vrací

Když v listopadu loňského roku...

Všelidové divadlo – Cirkus...

Divadelní avantgardy 20. století snily...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 15/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Lenka Dombrovská...

Starý operní kritik Josef Herman se...

Kauza

Kontext

Burza

Zemřeli

Obrazem

Ako to bolo za komunizmu

Letos 7. listopadu uplyne sto let od...

Fagi a divadlo

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 15/2017Obsah,