Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Kulturní invaze potřetí

V Kutné Hoře se ve dnech 7.–9. září uskuteční již třetí ročník Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora. Akce nabídne silné divadelní zážitky prostřednictvím neortodoxních představení v neobvyklých prostorech v historické atmosféře Kutné Hory.

Festival, jehož první ročník se uskutečnil v roce 2015, začne ve čtvrtek 7. září programem v prostoru bývalého Pivovaru Sedlec, který prochází postupnou rekonstrukcí. V pátek a v sobotu se program bude soustředit do prostor kutnohorské synagogy, Palackého náměstí a Galerie Středočeského kraje.

Jako každoročně nabídne festivalový program premiéru původního projektu. Letošní inscenace Malchut, jejíž jediné uvedení v sobotu 9. září bude premiérou i derniérou zároveň, je zatím nejambicióznějším kusem v dějinách festivalu: režisérka Lucie Ferenzová se spolu s výtvarníkem Pavel Stercem, hudebnicí Pavlou Nešverovou a herci Jakubem Gottwaldem, Terezou  Nádvorníkovou, Vojtěchem Hrabákem a Šimonem Krupou inspirovala rozsáhlým historickým románem Knihy Jakubovy od přední polské autorky Olgy Tokarczuk. Magické představení v prostoru mezi synagogou, bývalou jezuitskou kolejí a chrámem Sv. Barbory přinese meditaci nad skutečnými i falešnými proroky, proměnami víry a touhy v dějinách a současnosti středoevropského prostoru svíraného od pradávna konflikty různých národů a náboženství.

Polsko-ruská inspirace je vlastní i dalšímu programu festivalu. A Studio Rubín představí Potwory,  feministickou punkovou grotesku podle románu Sylwie Chutnikové o svérázném boji proti varšavským developerům. V režii Ewy Zembok hrají BioMasha, Dana Marková a Tomáš Dianiška. Inscenaci Lucie Ferenzové Sibiřská výchova o drsném dospívání přiveze Divadlo X10 a sdružení Kartel uvede novinku režiséra Jana Kačeny Ruské pole experimentů s Matějem Nechvátalem a Richardem Němcem.

Na kutnohorském festivalu – jak se stává jeho tradicí – nesmějí chybět tři položky: loutkový horor, bratislavské Divadlo Stoka a režisér a performer Michal Hába. Loutkový horor v kolumbáriu synagogy sehraje Loutková společnost pana Párka. Divadlo Stoka v čele s režisérem Blahem Uhlárem uvede v české premiéře svou novinku Re re re. A Michal Hába se na vodní scéně v zahradách GASK pustí do nerovného souboje intelektuála s dnešní společností ve vlastní variaci na Havlovy vaňkovky v inscenaci Ferdinande!

Program doplní představení Unhappy Happy v pojízdném kulturním prostoru Autobuf, pohádky pro děti a koncert improvizované skupiny Marináda dekorativních aspektů.

Kutnohorský festival se profiluje jako svěží přehlídka toho nejoriginálnějšího, co lze na českých jevištích a v undergroundových prostorech nalézt, a využívá pro to specifického genia loci Kutné Hory, kde každoročně objevuje nové inspirativní prostory.

///

Festival Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora přináší původní projekty a to nejlepší z české a slovenské avantgardy. Poprvé se konal v září 2015. První ročník nabídl řadu produkcí z domova a Slovenska včetně dětských představení a také premiéry dvou původních projektů připravených přímo pro festival (Diagnóza: Poezie – storytelling na téma Jiří Orten, Pivovaryš – pivní happening v pivovaru v Sedlci).

Druhý ročník festivalu se konal 8. – 10. září 2016. Uvedl premiéru původního projektu vzniklého na objednávku festivalu: autorskou inscenaci režiséra Jana Friče Pušenje može usporiti krvotok na téma kouření a závislosti na tabáku s Janou Kozubkovou, Michalem Dudkem a Tomášem Červinkem v sklepních prostorách Pivovaru v Sedlci. V premiéře festival představil také loutkové představení Upír na Koštofránku, horor Roberta Smolíka (Handa Gote) inspirovaný Josefem Váchalem, který se stylově hrál v kolumbáriu bývalé kutnohorské synagogy. Festival představil také slovenské divadlo Stoka, spolek Kartel, nový projekt Michala Háby (Lachende bestien) a přivítal pražské A studio Rubín, které sehrálo komedii Obludov. Pro nejmenší diváky byly připraveny dvě pohádky. Kromě Pivovaru a Synagogy se hrálo na Palackého náměstí, v GASKu, na jeho vodní scéně v parku a na Malé scéně Městského Tylova divadla.

Divadelní festival Kutná Hora pořádá spolek Kulturní invaze ve spolupráci s Divadlem X 10, za podpory Ministerstva kultury ČR, Středočeského kraje, Města Kutná Hora, Nadace Život umělce a spolku Khnet.info

Další informace: www.kutnahorafestival.cz

/Pro i-DN z TZ zpracoval hul/

  • Autor: DN
  • Publikováno: 05. září 2017

Komentáře k článku: Kulturní invaze potřetí

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,