Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Jan Jiřík: Chceme vytvářet prostor pro skutečné setkání

    Dalším z podzimních festivalů je Palm Off Fest. Na podrobnosti programové nabídky jsme se zeptali dramaturga Jana Jíříka.

    Můžete charakterizovat letošní ročník?

    Třetí ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy, jak zní podtitul našeho festivalu, proběhne od 19. října v Divadle pod Palmovkou. Zaměřujeme se na činohru střední Evropy a dosavadní fokus na země V4 letos rozšiřujeme o země řekněme bývalého východního bloku. Jedná se o divadelní kultury, které se v poslední době dynamicky rozvíjejí a kterým u nás není věnována patřičná a systematická pozornost. Jsem proto velmi rád, že můžeme po patnáctileté pauze do Česka přivést opět estonské divadlo, a to hned ve dvou diametrálně odlišných podobách. Festival zahájí Revoluce tallinského Teatru NO99, které má na svém kontě několik evropských cen, včetně ceny z Pražského Quadriennale, ale které jsme u nás nikdy neměli možnost vidět. Krom Estonců přivážíme inscenace z Maďarska, Německa a Polska.

    Palm Off Fest není profilován pouze geograficky, ale také dramaturgicky. Už v loňském roce se tématem libeňského festivalu stal stav demokracie v zemích V4. V jistém smyslu v tomto zaměření pokračujeme i letos. V roce „osmičkových“ výročí se chceme ohlédnout za posledním stoletím a kriticky nahlédnout společenské, politické a kulturní změny, k nimž v naší části Evropy došlo. Zastřešujícím mottem letošního ročníku je otázka: Už máme, co jsme chtěli? Domnívám se, že odpovědi na tuto otázku lze nalézt ve všech pozvaných inscenacích. Budeme se jí věnovat i v dalších programových liniích festivalu.

    Jakým způsobem probíhal výběr titulů? Toužili jste uvést nějakou inscenaci, kterou se nedaří získat?

    Řekl bych, že probíhal stejným způsobem jako na každém jiném festivalu. S Michalem Langem sledujeme konkrétní divadla a tvůrce, načítáme ohlasy, necháváme si posílat záznamy, radíme se s kolegy a hlavně za divadlem hodně jezdíme.

    Některé tituly přivézt opravdu nemůžeme. Náš program omezují finance, ale taky prostor Divadla pod Palmovkou. Palm Off Fest je v tomto smyslu specifickým festivalem jedné scény a ne každá inscenace, která by se nám do programu hodila, se k nám vejde. Nicméně i tak je pět zahraničních inscenací ve výsledku velmi slušný počet.

    Na programu se objeví také inscenace Olivera Frljiće, jehož předchozí hostování na festivalu v Brně vzbudilo skandál. Nebojíte se v Praze něčeho podobného?

    Nebojíme. Na loňském ročníku jsme uvedli jeho inscenaci Prokletí z varšavského Teatru Powszechného, bylo to mimochodem teprve druhé hostování této inscenace v zahraničí, a byl z toho Sukces měsíce v Divadelních novinách a největší divadelní zážitek ze zahraniční inscenace uvedené u nás v roce 2017 v Cenách divadelní kritiky.

    Součástí festivalu budou také diskuse a další off-program. Můžete je konkretizovat?

    Asi bych nehovořil o off-programu, ale o dalších programových liniích. Slovo setkání v podtitulu našeho festivalu je pro nás velmi podstatné. Nechceme organizovat pouhou přehlídku, ale vytvářet prostor pro skutečné setkání. Od prvního ročníku jsou součástí festivalu diskuse s tvůrci – zde tedy to setkání může probíhat nejbezprostředněji. Od loňska spolupracujeme s KineDokem, jenž pro nás vybírá středoevropské dokumenty, které navazují, případně rozvíjejí témata, jimž se věnujeme na jevišti. Spolupráce s KineDokem je také setkání s jinou oblastí, která s sebou přináší jiné publikum, které by jinak do divadla nepřišlo. Letos máme na programu devět projekcí pěti dokumentů, jež přednostně nabízíme různým diváckým skupinám z okolí Divadla pod Palmovkou. Speciální programovou částí jsou pak další akce, jako jsou vernisáže, debata představitelů českého, slovenského a polského veřejného života o stavu střední Evropy či mezinárodní konference o divadle jako veřejné instituci.


    Komentáře k článku: Jan Jiřík: Chceme vytvářet prostor pro skutečné setkání

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,