Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Hronovské poznámky 2011 (No. 0)

Bylo tomu letos na jaře 81 let od chvíle, kdy zemřel Alois Jirásek. A za pár dní už po osmdesáté prvé začne v jeho rodném Hronově festival, který nese jeho jméno. Za úctyhodných osmdesát ročníků prošel řadou proměn – původně byl výhradně přehlídkou inscenací her samotného Mistra, nyní může být (a letos bude) zcela jiráskuprostý. A není od věci čekat proměny i letos: loňským jubilejním ročníkem odešel z pozice programového ředitele do důchodu muž, který podobu festivalu dvacet let utvářel: Milan Strotzer. Nezdá se však, že by se pod vedením nové programové ředitelky Simony Bezouškové měl Hronov proměnit zásadně. Snad k tomu ani není důvod.

Jiráskův Hronov je dnes festivalem, k němuž v průběhu roku směřuje snažení amatérů a ochotníků (ba i některých zakuklených profesionálů) z celé republiky. Vždy začátkem srpna se tu potom v jednom prodlouženém týdnu setkávají inscenace, jež prošly trnitou cestou od krajské přehlídky přes příslušnou celostátní přehlídku až po doporučení či nominaci do hronovského programu – tedy ty, které by měly a chtěly představovat crème de la crème současného českého neprofesionálního divadla. A pak se v Hronově také setkávají lidé, kteří mají chuť se divadelně vzdělávat, vidět, co sezóna přinesla, utkávat se v diskusích a (s mírou či bez míry) navštěvovat některou z místních proslulých vináren – program je více než bohatý a spánku v průběhu Hronova bývá málo.

Od pohybových drobniček po celovečerní činohry

Letošním přehlídkovým sítem prošlo třicet inscenací, od pohybových drobniček po celovečerní činohry, které doplňují dva zahraniční hosté – jako drobnou pozvánku si dovolím upozornit na skvostnou Ambrosii, v níž neúnavní Geisslers Hofcomoedianten vracejí divadlo do kostela, či poloimprovizovaný hospodský kabaret Jelínkova Divadla DNO a brněnského sdružemí divadelníků a hudebníků Šavgoč Hospodin aneb Kdopak by se Boha bar.

Divadlo DNO a Šavgoč: Kdopak by se Boha bar. Foto IRENA VODÁKOVÁ

Divadlo DNO a Šavgoč: Hospodin aneb Kdopak by se Boha bar. Foto IRENA VODÁKOVÁ

Chybět nebudou ani další „obvyklí podezřelí“, jako jsou Rádobydivadlo Klapý, pražské soubory Divadlo Kámen a Tate Iyumni či ostravské Bílé divadlo, objeví se ovšem i soubory na Hronově dosud neviděné – dobrá pověst provází Maryšu v podání mladého olomouckého Slovanského tyátru. Dovoluji si tedy ctěného čtenáře pozvat: na české amatérské scéně je vždy co sledovat a letos tomu jistě nebude jinak.

P. S. V posledním díle loňského internetového zpravodajství Christovův smysl Jiráskova Hronova (No. 9) slíbil jeho autor Petr Christov „pokračování za rok“. Hronov skutečně po roce pokračuje, letos však bohužel bez něj: internetového zpravodajství se tedy ujímám já s kolegyní Natálií Preslovou. Budeme se střídat; slibuji si od toho mimo jiné dva pohledy na věc: v mé osobě pohled toho, kdo amatérské divadlo sleduje a na Hronov pravidelně jezdí, u Natálie naopak pohled osoby, která hronovské dění uvidí poprvé. Navíc nám to umožní pokrýt i doprovodný program, který také není zcela prost zajímavých inscenací. A taky nebude nutné, aby každý z nás viděl úplně všechno – to je poměrně praktické, protože divadlo, jak známo, může ve velkých dávkách způsobit nechutenství či otravu. Byla by to škoda.

Více o 81. Jiráskově Hronově najdete: Jiráskův Hronov 2011

  • Autor: Michal Zahálka
  • Publikováno: 30. července 2011

Komentáře k článku: Hronovské poznámky 2011 (No. 0)

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 15/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


19. 9.–2. 10. 2017

Číslo 15/2017 (19. 9.–2. 10. 2017)

Obsah čísla 15/2017

Slovo ...

Kazatelna jevištěm

Jest jeden divadelní prostor, u...

Sukces měsíce

Collectif Malunés: Forever,...

Belgie, Francie. Režijní dohled...

K věci

O návštěvě ministra...

Ve čtvrtek 7. září přijel do...

Fejeton

Tři a

Když mě redakce těchto novin...

Názor

Otevřené dopisy ministru...

V Praze 11. září 2017 Vážený pane...

Kritika

Není co vzkázat, ale je o...

Jak vývoj divadelního jazyka na...

Ovčáček se vrací

Když v listopadu loňského roku...

Všelidové divadlo – Cirkus...

Divadelní avantgardy 20. století snily...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 15/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Lenka Dombrovská...

Starý operní kritik Josef Herman se...

Kauza

Kontext

Burza

Zemřeli

Obrazem

Ako to bolo za komunizmu

Letos 7. listopadu uplyne sto let od...

Fagi a divadlo

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 15/2017Obsah,