Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2018

ročník 25
12. 6.–25. 6. 2018
  • Zprávy
  • Kritika
  • Seriály a blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Herecká asociace informuje

    Herecká asociace velmi intenzivně spolupracuje na zásadních podnětech, které by měly legislativně podnítit význam kultury v aktuálním světě neviditelné ruky trhu. Jedná se především o tyto právní normy, které snad zamezí vytvořit z umělců bezduché otroky:

    Zákon o kultuře Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS, jejíž je Herecká asociace členem) opřipomínkovala návrh zákona o kultuře. Zákon o kultuře je velice důležitý. Nejde rozhodně o převratné legislativní dílo, ale je důležité, aby vůbec nějaký takový zákon spatřil světlo světa. (A to přes to, že je velice obecný.) Stejně důležité ovšem bude dohodnout mechanismy jeho zavedení s ministerstvem a mít připravenu půdu i na úrovni krajů. Možná úprava, která by nutila například i krajská města k vytvoření dlouhodobé kulturní politiky, je možná. Je vůbec nutné zavádět zákon o kultuře, když o zásadním významu kultury u nás snad nikdo nepochybuje?

    Paragraf 123 odst. 6 písmeno e) novely zákoníku práce MPSV odmítlo upravit § 6 tak, aby zaměstnanci měli zajištěnu odměnu minimálně ve výši platového stupně podle odpracovaných let. Tato dílčí úprava, která by odstranila problém nerovného zacházení se zaměstnanci v § 123 odst. 6 písmeno e) zní:

    „e) podmínky pro zvláštní způsob zařazení do platové třídy a určení platového tarifu pro zaměstnance, kteří vykonávají práce, jejichž úspěšné provádění závisí především na míře talentu nebo na fyzické zdatnosti, pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb a pro zaměstnance vykonávající jednoduché obslužné nebo rutinní práce; výše platového tarifu určeného zvláštním způsobem pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb musí být určena nejméně ve výši odpovídající platovému tarifu, který zaměstnanci jinak přísluší podle platové třídy a platového stupně“.

    Chápeme, že tato neuvěřitelná formulace nikomu nic neřekne. Lidsky přeloženo to znamená, aby byli herci odměňováni jako všichni občané této země podle odpracovaných let a v této souvislosti zhodnocené kvalifikace.

    Jiří Hromada

    prezident Herecké asociace


    Komentáře k článku: Herecká asociace informuje

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,