Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Herecká asociace informuje

Herecká asociace velmi intenzivně spolupracuje na zásadních podnětech, které by měly legislativně podnítit význam kultury v aktuálním světě neviditelné ruky trhu. Jedná se především o tyto právní normy, které snad zamezí vytvořit z umělců bezduché otroky:

Zákon o kultuře Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS, jejíž je Herecká asociace členem) opřipomínkovala návrh zákona o kultuře. Zákon o kultuře je velice důležitý. Nejde rozhodně o převratné legislativní dílo, ale je důležité, aby vůbec nějaký takový zákon spatřil světlo světa. (A to přes to, že je velice obecný.) Stejně důležité ovšem bude dohodnout mechanismy jeho zavedení s ministerstvem a mít připravenu půdu i na úrovni krajů. Možná úprava, která by nutila například i krajská města k vytvoření dlouhodobé kulturní politiky, je možná. Je vůbec nutné zavádět zákon o kultuře, když o zásadním významu kultury u nás snad nikdo nepochybuje?

Paragraf 123 odst. 6 písmeno e) novely zákoníku práce MPSV odmítlo upravit § 6 tak, aby zaměstnanci měli zajištěnu odměnu minimálně ve výši platového stupně podle odpracovaných let. Tato dílčí úprava, která by odstranila problém nerovného zacházení se zaměstnanci v § 123 odst. 6 písmeno e) zní:

„e) podmínky pro zvláštní způsob zařazení do platové třídy a určení platového tarifu pro zaměstnance, kteří vykonávají práce, jejichž úspěšné provádění závisí především na míře talentu nebo na fyzické zdatnosti, pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb a pro zaměstnance vykonávající jednoduché obslužné nebo rutinní práce; výše platového tarifu určeného zvláštním způsobem pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb musí být určena nejméně ve výši odpovídající platovému tarifu, který zaměstnanci jinak přísluší podle platové třídy a platového stupně“.

Chápeme, že tato neuvěřitelná formulace nikomu nic neřekne. Lidsky přeloženo to znamená, aby byli herci odměňováni jako všichni občané této země podle odpracovaných let a v této souvislosti zhodnocené kvalifikace.

Jiří Hromada

prezident Herecké asociace

  • Autor: Herecká asociace
  • Publikováno: 24. listopadu 2014

Komentáře k článku: Herecká asociace informuje

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 15/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


19. 9.–2. 10. 2017

Číslo 15/2017 (19. 9.–2. 10. 2017)

Obsah čísla 15/2017

Slovo ...

Kazatelna jevištěm

Jest jeden divadelní prostor, u...

Sukces měsíce

Collectif Malunés: Forever,...

Belgie, Francie. Režijní dohled...

K věci

O návštěvě ministra...

Ve čtvrtek 7. září přijel do...

Fejeton

Tři a

Když mě redakce těchto novin...

Názor

Otevřené dopisy ministru...

V Praze 11. září 2017 Vážený pane...

Kritika

Není co vzkázat, ale je o...

Jak vývoj divadelního jazyka na...

Ovčáček se vrací

Když v listopadu loňského roku...

Všelidové divadlo – Cirkus...

Divadelní avantgardy 20. století snily...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 15/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Lenka Dombrovská...

Starý operní kritik Josef Herman se...

Kauza

Kontext

Burza

Zemřeli

Obrazem

Ako to bolo za komunizmu

Letos 7. listopadu uplyne sto let od...

Fagi a divadlo

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 15/2017Obsah,