Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Grantová výhybka aneb K čemu pravidla?

Pamětníci si možná vzpomenou na dobu, kdy se za vlády ODS rozdělovaly kulturní dotace dvoukolejně – část prostřednictvím grantů a částka šplhající až ke stovce milionů v rámci Partnerství hlavního města Prahy v oblasti kultury. Grantová pravidla byla chatrná, v rámci „partnerství“ šlo o politické rozhodnutí bez pravidel.

Od roku 2010 se o podpoře kulturních projektů a akcí rozhoduje podle notifikovaného grantového systému, který připravil ještě poradní sbor primátora Béma. Radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) také brzy po svém nástupu do funkce (2011) výrazně omezil finance rozdělované formou „partnerství“. Pokusil se této formě podpory kultury vtisknout i jakási pravidla – byla určena především akcím, které Praha spolupořádala nebo měly pro město výrazně reprezentativní charakter.

Od září minulého roku se z „partnerství“ stala Individuální účelová dotace v oblasti kultury. O jejím udělení rozhoduje rovněž výbor pro kulturu, a to bez jakýchkoli zjevných pravidel. Vloni se ještě politici drželi zpátky – od září do konce roku přidělili dle zápisů z výboru pro kulturu 2 787 000 Kč. Zato jen v lednu letošního roku rovnou 9 745 000 Kč. Za čtyři měsíce (květnový zápis ze zasedání výboru ještě není k dispozici) to bylo dohromady 21 185 000 Kč.

Jak rozhodování probíhá? Členové výboru dostanou tabulku s žádostmi, radní Wolf nebo předsedkyně výboru Kaplický Fuchsová navrhnou pro konkrétní projekt částku, někdo z výboru přihodí, nebo nepřihodí, hlasuje se a je to. Soukromá střední škola Michael dostala na MichaelFest 200 000 Kč, Sbor dobrovolných hasičů z Březiněvsi na rodinný festival BřeziněFest 300 tisíc, Herecká asociace na Ceny Thálie 600 tisíc, výstava fotografií k 20. výročí nadace VIZE nic, Sdružení výtvarných kritiků na výstavu finalistů Ceny kritiky za mladou malbu nic… Jako s tou myšičkou, co tomu dala, tomu taky a na někoho nezbylo, protože se za něho nikdo ze členů výboru nepostavil.

Dubnové zasedání výboru přineslo ještě jednu inovaci – radní Wolf natvrdo prohlásil, že „z 350 milionů určených na granty pro tento rok rovnou vyčlení 20 milionů na individuální účelové dotace jako opravný prostředek“, tedy aby mohl výbor svým rozhodnutím poskytnout prostředky těm, kteří v posouzení odborné grantové komise neuspějí nebo uspějí s výrazně menší podporou, než žádali. (Mimochodem, nejen podle grantových pravidel, ale přímo ze zákona se nelze proti doporučení grantové komise odvolat.) A když došlo na schvalování žádosti Rock Café o milion korun, pan radní doporučil vyhovět, právě proto, že ji vnímá jako „prostředek odvolací k navržené grantové částce“. Podobně by se také dalo vnímat i schváleného půl milionu pro Spolek Kašpar na Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka a taky 100 tisíc pro Divadlo bratří Formanů na festival Arena.

Nic proti konkrétním projektům, ale jaký smysl pak má práce grantové komise, když se důvody jejího rozhodnutí neberou při rozhodování o „opravném prostředku“ vůbec v úvahu? To radní Wolf své komisi tak málo věří, že počítá s nutností její doporučení opravovat?

Granty v oblasti kultury a umění pro rok 2018 byly vyhlášeny. Stále ovšem chybí (už druhý rok) aktualizovaná koncepce kulturní politiky, na jejímž základě má grantová komise žádosti posuzovat. Zastupitelé dožadující se na dubnovém zasedání výboru pro kulturu jejího projednání dostali od ředitele odboru kultury Františka Cipra pozoruhodnou informaci: Koncepci, kterou vloni vypracoval IPR (Institut plánování a rozvoje Praha), dostal za úkol připomínkovat člen grantové komise, kunsthistorik Marek Pokorný (ale proč zrovna on?). Ovšem „rozhodl se ji šířeji upravit“, takže to nestihl. A jeho finální verzi ještě musí posoudit poradní sbor paní primátorky Krnáčové (o němž dodnes není jasné, kdo v něm vlastně zasedá).

Třeba se už blíží chvíle, kdy se na magistrátu rozhodne, že bude lepší rozdělovat finance na kulturu jako za starých časů před rokem 2010 – rovnou a bez pravidel…

  • Autor: Marie Reslová
  • Publikováno: 15. května 2017

Komentáře k článku: Grantová výhybka aneb K čemu pravidla?

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 10/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


16. 5.–29. 5. 2017

Číslo 10/2017 (16. 5.–29. 5. 2017)

Obsah čísla 10/2017

Slovo ...

Náš dialog, naše...

Byl to Václav Havel, který...

Osobnost měsíce

Martin Finger

jako Walter v inscenaci Homo Faber v...

Dotazník

Eliška Brtnická

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Internetová kasička

Na Hithitu byly donedávna aktivní hned...

Názor

Grantová výhybka aneb K...

Pamětníci si možná vzpomenou na...

Glosa

Zašel jsem na kávu

V Brně, do kavárny Spolek, v Orlí,...

Bez pravidel se žít nedá

Podivení Marie Reslové nad...

Kronika

Jednou větou

Tanec komunikuje a rozšiřuje...

Kritika

Kdo neskáče není My

Položil bys život za svou vlast? S tou...

Jaj, ty Nevěsty…

Sdružení Masopust uvedlo pět let...

Fraška o revoluci, která se...

Když Národní divadlo uvedlo 1....

Don Juan bez vášně

Co je za boomem uvádění Molièrova...

A nejste vy takový ten...

Don Juan se hraje v pražském Divadle...

Člověk strůjce na cestě

Poslední premiéra v ústeckém...

Tradičně, nebo moderně?

Režisér Tomáš Pilař v rozhovoru ke...

Byla, nebyla… eine kleine...

Petr Bláha jako přepjatý kabaretiér...

Prosím, jen si sáhněte!

Inscenace Prosíme nesahat! je třetím...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 10/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Pavla Vykopalová: Na kurtu i...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Miřenka Čechová: Prožít...

Rozhovor s tanečnicí, choreografkou a...

Kontext

Megapřehlídka narcistů

Úvahy výtvarné – Jarní výstavní...

Vláda věcí tvých…

ÚVAHY TELEVIZNÍ

Cit pro věci, které mají...

Tuto malou vzpomínku na Jirku Ornesta...

Burza

Jubilejní Poděbrady jinak

Herecká asociace informuje

Podoby – Tři mouchy

Stručný obsah příspěvku zde není...

Moravské divadlo Olomouc

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Slovensko intimní i veřejné

Stručný obsah příspěvku zde není...

Vladislav Trojickij: Herci...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ohlasy

Vyjádření k mediální...

Naše studentka 3. ročníku oboru...

Zemřeli

Zemřeli

André Louis Perinetti (7. 8. 1933...

Výročí

Výročí 1.−15. června

Výročí 1.–15. června △ Hnilička...

Paměti, záznamy, deníky

Jan Skopeček: Má poslední...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Obrazem

O tanci i bez něj

Ve foyeru Jihočeského divadla v...

Fagi a divadlo

Expert – splněný sen II

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 10/2017Obsah,