Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Grantová výhybka aneb K čemu pravidla?

Pamětníci si možná vzpomenou na dobu, kdy se za vlády ODS rozdělovaly kulturní dotace dvoukolejně – část prostřednictvím grantů a částka šplhající až ke stovce milionů v rámci Partnerství hlavního města Prahy v oblasti kultury. Grantová pravidla byla chatrná, v rámci „partnerství“ šlo o politické rozhodnutí bez pravidel.

Od roku 2010 se o podpoře kulturních projektů a akcí rozhoduje podle notifikovaného grantového systému, který připravil ještě poradní sbor primátora Béma. Radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) také brzy po svém nástupu do funkce (2011) výrazně omezil finance rozdělované formou „partnerství“. Pokusil se této formě podpory kultury vtisknout i jakási pravidla – byla určena především akcím, které Praha spolupořádala nebo měly pro město výrazně reprezentativní charakter.

Od září minulého roku se z „partnerství“ stala Individuální účelová dotace v oblasti kultury. O jejím udělení rozhoduje rovněž výbor pro kulturu, a to bez jakýchkoli zjevných pravidel. Vloni se ještě politici drželi zpátky – od září do konce roku přidělili dle zápisů z výboru pro kulturu 2 787 000 Kč. Zato jen v lednu letošního roku rovnou 9 745 000 Kč. Za čtyři měsíce (květnový zápis ze zasedání výboru ještě není k dispozici) to bylo dohromady 21 185 000 Kč.

Jak rozhodování probíhá? Členové výboru dostanou tabulku s žádostmi, radní Wolf nebo předsedkyně výboru Kaplický Fuchsová navrhnou pro konkrétní projekt částku, někdo z výboru přihodí, nebo nepřihodí, hlasuje se a je to. Soukromá střední škola Michael dostala na MichaelFest 200 000 Kč, Sbor dobrovolných hasičů z Březiněvsi na rodinný festival BřeziněFest 300 tisíc, Herecká asociace na Ceny Thálie 600 tisíc, výstava fotografií k 20. výročí nadace VIZE nic, Sdružení výtvarných kritiků na výstavu finalistů Ceny kritiky za mladou malbu nic… Jako s tou myšičkou, co tomu dala, tomu taky a na někoho nezbylo, protože se za něho nikdo ze členů výboru nepostavil.

Dubnové zasedání výboru přineslo ještě jednu inovaci – radní Wolf natvrdo prohlásil, že „z 350 milionů určených na granty pro tento rok rovnou vyčlení 20 milionů na individuální účelové dotace jako opravný prostředek“, tedy aby mohl výbor svým rozhodnutím poskytnout prostředky těm, kteří v posouzení odborné grantové komise neuspějí nebo uspějí s výrazně menší podporou, než žádali. (Mimochodem, nejen podle grantových pravidel, ale přímo ze zákona se nelze proti doporučení grantové komise odvolat.) A když došlo na schvalování žádosti Rock Café o milion korun, pan radní doporučil vyhovět, právě proto, že ji vnímá jako „prostředek odvolací k navržené grantové částce“. Podobně by se také dalo vnímat i schváleného půl milionu pro Spolek Kašpar na Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka a taky 100 tisíc pro Divadlo bratří Formanů na festival Arena.

Nic proti konkrétním projektům, ale jaký smysl pak má práce grantové komise, když se důvody jejího rozhodnutí neberou při rozhodování o „opravném prostředku“ vůbec v úvahu? To radní Wolf své komisi tak málo věří, že počítá s nutností její doporučení opravovat?

Granty v oblasti kultury a umění pro rok 2018 byly vyhlášeny. Stále ovšem chybí (už druhý rok) aktualizovaná koncepce kulturní politiky, na jejímž základě má grantová komise žádosti posuzovat. Zastupitelé dožadující se na dubnovém zasedání výboru pro kulturu jejího projednání dostali od ředitele odboru kultury Františka Cipra pozoruhodnou informaci: Koncepci, kterou vloni vypracoval IPR (Institut plánování a rozvoje Praha), dostal za úkol připomínkovat člen grantové komise, kunsthistorik Marek Pokorný (ale proč zrovna on?). Ovšem „rozhodl se ji šířeji upravit“, takže to nestihl. A jeho finální verzi ještě musí posoudit poradní sbor paní primátorky Krnáčové (o němž dodnes není jasné, kdo v něm vlastně zasedá).

Třeba se už blíží chvíle, kdy se na magistrátu rozhodne, že bude lepší rozdělovat finance na kulturu jako za starých časů před rokem 2010 – rovnou a bez pravidel…

  • Autor: Marie Reslová
  • Publikováno: 15. května 2017

Komentáře k článku: Grantová výhybka aneb K čemu pravidla?

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 15/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


19. 9.–2. 10. 2017

Číslo 15/2017 (19. 9.–2. 10. 2017)

Obsah čísla 15/2017

Slovo ...

Kazatelna jevištěm

Jest jeden divadelní prostor, u...

Sukces měsíce

Collectif Malunés: Forever,...

Belgie, Francie. Režijní dohled...

Dotazník

Markéta Dvořáková

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

O návštěvě ministra...

Ve čtvrtek 7. září přijel do...

Fejeton

Tři a

Když mě redakce těchto novin...

Názor

Otevřené dopisy ministru...

V Praze 11. září 2017 Vážený pane...

Anketa

Kronika

Jednou větou

V areálu bývalé papírny ve Vraném...

Kritika

Absurdní cesta k domácímu...

Make no Noise je paradoxní název pro...

Z borůvčí do hrobky

Několik glos k Theatrum Kuks, 23.–27....

Ach, ti muži

Odumírání vztahu v manželství má...

Cosi shnilého ve městě...

Jako poslední premiéru minulé sezony...

Není co vzkázat, ale je o...

Jak vývoj divadelního jazyka na...

Ovčáček se vrací

Když v listopadu loňského roku...

Všelidové divadlo – Cirkus...

Divadelní avantgardy 20. století snily...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 15/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Rozhovor

Vladimír Polívka: Jen se...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Lenka Dombrovská...

Starý operní kritik Josef Herman se...

Kauza

Kontext

O talentu a kontaminaci hnusem

Ačkoli se neustále mluví o potřebě...

Středověk dnes

Úvahy filmové

Židé v moderních českých ...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Kolegyně a kolegové!

Herecká asociace informuje

Podoby – Většina...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Hudební divadlo Karlín

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Od dekonstrukce k příběhu...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

René Tuček – pěvec se...

(8. 1. 1936 Praha – 26. 8. 2017...

Vladimír Brabec byl chlap...

(15. 5. 1934 Praha – 1. 9. 2017 Nová...

Výročí

Výročí 16.−30. září

Kožíšková Kristina, korepetitorka...

Paměti, záznamy, deníky

JAMU sedmdesátiletá (V)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Obrazem

Pan Papírek… (II)

Ako to bolo za komunizmu

Letos 7. listopadu uplyne sto let od...

Fagi a divadlo

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 15/2017Obsah,