Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí

    Gaëtan Vourc’h: Necháváme Sergovy přátele mluvit jejich řečí

    Francouzské Studio Vivarium představilo v Plzni Sergův efekt režiséra a výtvarníka Philippa Quesna. Serge je mladík s kamennou tváří připomínající Bustera Keatona, který si každou neděli večer zve k sobě domů přátele, aby jim předvedl krátké, minutové přestavení. Je to tak trochu podivín, kutil-samotář, který si rád hraje. Pro své přátele vymýšlí jednoduché světelné, laserové a pyrotechnické efekty na hudbu Händela, Wagnera či Cage. Pod jeho rukama ožívají obyčejné předměty a hračky. Autíčko na dálkové ovládání promění v podivný lunochod s prskavkou, pytlík chipsů si nechá přivézt malým autobusem, světla trabantu rozbliká v hudebním rytmu a doprovodí kouřovými efekty z výfuku… Philippe Quesne představení vytvořil přímo na míru pro herce Gaëtana Vourc’ha. Režisér do Plzně nepřijel, a tak jsme se sešli jen s Gaëtanem Vourc’hem.

    Gaëtan Vourc’h, Sergův efekt

    Chtěli jsme, aby hlavní postavou byl člověk, který se baví domácím uměním… FOTO ARGYROGLO CALIAS BEY

    Jak a proč projekt vznikl?

    Úplně první myšlenka byla vyzkoušet, co všechno se dá vytvořit na scéně během jedné minuty. Je to poměrně krátký čas, takže nejdřív jsem jenom přišel na jeviště a zase odešel. Pak jsme totéž vyzkoušeli i s hudbou. Potom jsme mou přítomnost a hudbu propojovali s nějakou akcí. Naším cílem bylo dosáhnout co nejdelší řady minutových výstupů. Chtěli jsme, aby hlavní postavou byl člověk, který se baví domácím uměním, jež vytváří jen pro sebe a pro své blízké. Proto jsme dění umístili do bytu. A rozhodli jsme se, že náš hrdina každou neděli o šesté pozve k sobě domů přátele, aby jim předvedl své nové minutové představení.

    Jak jste se dal s Philippem Quesnem dohromady?

    Spolupracujeme spolu už jedenáct let a je to pro nás oba pokaždé něco úplně nového, protože se nikdy neopíráme o text, nevycházíme z žádné předem dané představy o výsledné podobě inscenace, nečerpáme ani z žádné předlohy. Musíme si všechno sami vymyslet i udělat. Většinou začneme u názvu, který nás napadne někde mimo zkušebnu. Pak se vydáme nakupovat věci, které by se nám mohly hodit. Výprava je pro naše projekty velmi důležitá, protože Philippe je zároveň scénograf. Vytvořili jsme spolu osm různých projektů, které ale mají společný výchozí bod. Tím je jedinec nebo skupina lidí, podivínů, kteří o něco usilují, snaží se něco vytvářet.

    V Sergově efektu vystupují coby Sergovi přátelé obyčejní lidé z míst, kde právě hrajete…

    Projekt jsme uvedli během sedmi let nesčetněkrát a pokaždé je stejný i jiný zároveň. Necháváme Sergovy přátele mluvit jejich řečí, takže za ta léta se v představeních vystřídala celá řada jazyků. Já se pokaždé snažím naučit pár slov, abych s nimi mohl aspoň trochu komunikovat. Ty rozdíly jsou hlavně v tom, jak lidé vnímají a naslouchají. Protože samo představení zůstává stejné, máme přesně dáno, kdy mají přátelé dorazit na scénu, kdy se mají pohnout a kdy mají promluvit. Ale jejich komentáře a chování jsou pokaždé jiné, což dodává každému představení trochu jinou náladu, jinou energii.


    Komentáře k článku: Gaëtan Vourc’h: Necháváme Sergovy přátele mluvit jejich řečí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,