Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Fatální feminní festival

Třetí ročník festivalu umění o ženách, od žen, s ženami a pro ženy  se bude konat ve dnech 7. až 11. března. V pražském prostoru Venuše ve Švehlovce se v rámci festivalu Venušiny dny 2018 uskuteční tři premiéry a bude zde hostovat několik zahraničních hostů.

Program:

07.03. One night stand/up! – Komedie z válečného Bělehradu / Premiéra

08.03. Stop fucking smiling! – Autorský projekt dvou slovenských umělců nastupující generace / Premiéra

9. 3. Girl Power! Boxing night! – Zápas zkušených boxerek

10.03. Queendom – Úspěšný nonverbální mix tance a současného divadla z Maďarska

11.03. VNořen – Ibsen vs. internetoví diskutéři vs. feminismus / Premiéra

One night stand/up!
Premiéra „balkánské válečné komedie“ inspirované díly chorvatských publicistek Vedrany Rudan a Slavenky Drakulić. Ve Venuši ve Švehlovce uvádí tvůrčí ženské trio Trpković, Ferenzová a Dvořáková.
Jedna žena. Antická hrdinka? Spíš antihrdinka. Její příběh, její postřehy, její lásky, její hněv, její fórky, její kytara a její oblíbený mediální kanál. Plus bombardování plus kytara plus devadesátky plus Balkán. A taky nová země, kde je klid a pod pojmem Balkán si lidi představí především Jugošku s pláží a mořem. Každý si v sobě hýčkáme svoje obrazy, které tvoří naši zemi a naše dějiny. Tyhle obrazy vyhrávají volby a díky těmhle obrazům dokážeme milovat i nenávidět. Jak vzniká válka a kdo ji vyvolává? Jací jsou Češi očima holky ze Srbska? A co jsi ty dělal v devadesátkách?

Režie/dramaturgie: Lucie Ferenzová | Hlavní a jediná role/Hudba: Markéta Dvořáková | Námět/překlad a výprava: Andrijana Trpković


Stop fucking smiling!
Premiéra šílená autorské performance dvou slovenská umělců Lýdie Petrušové a Tomáše Procházky na hranici kýče, trapnosti a průšvihu ve Venuši ve Švehlovce. STOP FUCKING SMILING! Jsem šťastná, tak proč nejsem…
Jsme tlačeni do dokonalé postavy, dokonalé hypotéky, dokonalé rodiny, dokonalé ženy, dokonalého muže. V dokonalém světě se všichni usmívají! V dokonalém světě není cool být smutný. Dokonalost existuje. A proto se usmíváme. Venuše se promění v dokonalý trenažér nedokonalého světa. Venuše se stane platformou pro extrémní emoce! Uleví se vám…
Co je přirozené? A co je přetvářka? Je ti špatně? Vyzvracej se. Je ti smutno? Pláč. Jsi šťastná? Skákej. Jsi nešťastná? Zakřič!. Jsi nešťastný? Běž do někam… Sociální tlak nového přísloví „Postav dům, zasaď strom, zadluž se, ploď a roď!“útočí na naši individualitu.

Koncept, text, režie, performance : Lýdia Petrušová a Tomáš Procházka | Scénografická spolupráce a grafický design: Laura Madjiah Štorcelová | Kostýmní spolupráce: Petra Kovácsová

Girl Power! Boxing night!

Na jeden večer vyměníme v sále Venuše divadelní jeviště za boxerský ring a vy se můžete těšit na zápasy zkušených boxerek. V ringu uvidíte profesionální sportovkyně, mistryně České republiky proti zahraničním reprezentantkám, stejně jako úspěšnou manažerku, či profesorku z vysoké školy.

Queendom
Pop-kulturní chytře zábavná inscenace zobrazuje role obou pohlaví od dob renesance po současnost a vrství je přes sebe až do extrému, ve kterém se však ukazuje jejich reálná absurdita. Gender sem, gender tam. Sedm tvorů, sedm ženských těl. Panny, královny, myslitelky, matky a válečnice. Skrze diváckou imaginaci jsou přivedeny k životu a připraveny vzít si zpět, co jejich jest…Ženy jako ženy, ženy jako muži. Je čas udělat si v těch rolích pořádek (smích)
Úspěšný nonverbální projekt maďarské režisérky Veroniky Szabó je mixem současného tance, fyzického divadla s prvky drag show a improvizace. Jazykové bariéry se bát nemusíte.

Režie a autor: Veronika Szabó | Hrají: Luca Borsos, Julia Jakubowska, Rozália Kemény, Fanni Lakos, Lori Baldwin, Viktória Makra, Sarah Günther | Asistetka režie: Viola Kallós | Asistentka produkce: Eszter Faragó-Kovách | Konzultanti: Márta Ladjánszki, Tamara Zsófia Vadas | Kostýmy: Anna Ádám | Vizualizace: Dorottya Poór, Veronika Szabó| Světla: Bredan Mate, Major Matyi | Hudba: Somló Dávid

VNořen
Premiéra na motivy slavné hry Henrika Ibsena Nora a internetových diskuzí o feminismu v režii slovenské režisérky Alžběty Vrzguly.
Kampaň MeToo. Nora. Dior. Všichni bychom měli být feministy… Řešit tohle téma v jednadvacátém století? Vždyť už je v podstatě všechno hotovo. Je rovnoprávnost, volební právo, otcovská dovolená atd.
„Věřím, že jsem především člověk jako ty.” – Nora Helmerová
Však si buď. Buď si člověk, to je v pořádku. Ale i tak snad zvládneš vyprat, vyžehlit a připravit večeři. Jsi přece silná žena! Samozřejmě, že jsme feministy, ale… Humanistická hra Henrika Ibsena, ve které hlavní hrdinka nechá za dveřmi kromě manžela a dětí i útlak a degradaci sebe sama na pouhou panenku, je obecně považována za oslavu feminismu. V této inscenaci se text rozšiřuje o internetové diskuze, vlastní zážitky a rozpíná se směrem dovnitř, kde vytváří prostor pro ponor(ku).

Text: Henrik Ibsen a kol. | Režie: Alžbeta Vrzgula | Dramaturgie: Patrik Boušek | Scéna, kostým: Bet Moth | Hrají: Lena Libjaková, Jonáš Florián | Zvuková spolupráce: Martin Kaščák | Pohybová spolupráce: Zuzana Sehnalová

Vstupenky na: http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/#program 

  • Autor: DN
  • Publikováno: 6. března 2018

Komentáře k článku: Fatální feminní festival

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 6/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 3.–2. 4. 2018

Číslo 6/2018 (20. 3.–2. 4. 2018)

Obsah čísla 6/2018

Slovo ...

Divadlo v horších časech

Podle Jiřího Přibáně, profesora...

Sukces měsíce

Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová,...

Dotazník

Vojtěch Říha

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Provázek i CED stále bez...

Osud brněnského Centra...

Fejeton

Korepetitor

Povídk hudební

Kronika

Jednou větou

V sobotu 17. února uspořádalo...

Kritika

Běsi šumavští, hradní a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jak se Plzeň baví

Operetu, spíše hudební komedii Ralpha...

Cool čajíček

Mladoboleslavské městské divadlo se...

Digest a Atlantida

Někdy je lepší nevidět a neslyšet...

Spor dvou virtuózních...

Dramatický text Marka St. Germaina...

Život v kleci jako názorná...

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Člověk bez východiska

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Patos, který potřebujeme?

S životopisnými inscenacemi či filmy...

Vraždy, znásilnění,...

Psát o tuzemském nastudování opery...

Černobílá Maryša...

Téměř každý rok je na našich...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 6/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

David Radok: Léta se snažím...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ivo Kristián Kubák / Martina...

Rozhovor o projektu CAMP Q, který bude...

Kontext

Divadlo, které mělo...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Divadlo 1918–2018

V + W od Caesara ke druhému odboji...

Podoby – Ta dotyčná

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Charlotte Roos: Zajímá mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Svět bez hranic – Lidské a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Ota Filip (9. 3. 1930 Slezská Ostrava...

Stanislav Moša se loučí s...

Jef Kratochvil, dvorní fotograf...

Výročí

Výročí 16.−31. března

Batulková Dana, herečka (16. 3. 1958)...

Paměti, záznamy, deníky

Útržky z paměti (II)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Odhalení lumírovských...

Vydávání osobní korespondence je...

Obrazem

Divadlo Hybernia Praha

Do divadla zadním vchodem

KRAČUN

Procházím divočinou na okraji města....

Pan Papírek… (XV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 6/2018Obsah,