Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Divadelní tipy redaktorů DN na léto

Josef Herman

O prázdninách se hraje tolik dobrého divadla, že skoro nezáleží, kde jste, abyste viděli nějaký zajímavý hudební kus, zpravidla ozvláštněný zámeckými sály, parkem, stodolou. Ale také břehem a hladinou jezera – to kdybyste chtěli zavítat na Bregenzer Festspiele, kde na místní Seebühne (od 19. července do 20. srpna) hrají Bizetovu Carmen. Blíž je to ovšem na Otáčivé hlediště do Českého Krumlova, kde se uvádějí činohry už od začátku června (nyní úspěšný Dekameron a pro rodinné publikum Pták Ohnivák a lišák Zorro). V mezinárodním obsazení tu připravují novou inscenaci Verdiho Trubadúra v režii šéfa souboru Tomáše Studeného a v nastudování šéfdirigenta Maria De Roseho (14. až 22. srpna). Pak se na louku před letohrádkem Bellarie vrací dvě nádherné inscenace: Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky (2. až 6. srpna, 5. srpna se nehraje!) v hravé režii dvojice SKUTR a Dvořákova Rusalka (9. až 13. srpna) režiséra Jiřího Heřmana. A má se tu letos i tančit v baletu Valmont choreografa Libora Vaculíka (26. až 30. července). Bohatý zážitkový program nabízí už renomovaný Hudební festival Znojmo (6. až 23. července) pod patronací houslisty Pavla Šporcla, jeho vrcholem bude původní znojemská inscenace Schütz: Příběh o Kristu, tedy Scénická stagiona z vybraných děl Heinricha Schütze (1585–1672). Z mnoha pražských produkcí bych nabídl koncerty Letních slavností staré hudby (11. července až 7. srpna). Vše, co nabízím, se jindy a jinde už zhlédnout nedá!

Otáčivé hlediště Český Krumlov FOTO archiv Otáčivé hlediště

Lenka Dombrovská

Záměrně vynechám pražské festivaly a akce, kterých je nepřeberně (ale nenechám si určitě ujít hraní „pod Stalinem“ na Letné). Doporučuji začít hned zkraje prázdnin v Ústí nad Labem. Ve dnech 30. června až 2. července bude uveden závěrečný díl trilogie Williama Shakespeara Jindřich VI. v areálu bývalé likérky ve čtvrti Krásné Březno. Pak jeďte alespoň na dva dny do Mikulova, 6. a 7. července se tam uskuteční buskerský festival La Strada. Koncem měsíce, 27. až 30. července, doporučuji výlet do vesničky Neratov v Orlických horách, kde se koná festival Menteatrál, jenž prezentuje tvorbu divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. A každý rok postaví jen pro tuto příležitost originální scénu. V první polovině srpna se přesuňte na jihočeský zámek Kratochvíle. Divadlo Continuo tam uvede nový letní projekt V Kruhu celkem dvanáctkrát (3. až 14. srpna). Uplynulo totiž už dvacet let od prvního Kratochvílení, a tak se divadelníci ze Švestkova dvora (spolu s dvacítkou performerů z Evropy a zámoří) vrátí na „místo činu“ a připraví inscenaci ve známých prostorách renesanční zahrady a vodního příkopu. A na to navazuje vlakové divadlo Kredenc (více o něm prozradil režisér Filip Nuckolls zde). A máme už skoro konec prázdnin, ale bylo by dobré stihnout ještě festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks. Šestnáctý ročník se koná v termínu 23. až 27. srpna v kukském údolí a pořadatelé slibují také divadelní výlet na polský zámek Gorzanów.

Mistrovské sochy M. B. Brauna: 12 soch Ctností a 12 soch Neřestí před západní částí severní fronty špitálu v Kuksu FOTO ALEŠ VANÍČEK

Vladimír Hulec

Určitě bude stát za to 7. ročník outdoorového festivalu Za dveřmi 10. až 13. července, nabízející bohatý program na pražském Výstavišti, a v podstatě navazující 9. ročník festivalu Nultý bod 17. až 23. července, konající se v Divadle v Celetné v Praze. V jeho průběhu si ze soboty 22. července na neděli 23. července zahraje podruhé Miřenka Čechová se Sabinou Seume svůj taneční maraton Momentum (poprvé se uskutečnil na piazzetě Národního divadla 22. června). Tentokrát nabízejí 25hodinovou performanci před Werichovou vilou na Kampě. A v srpnu si již léta nenechám ujít festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Těším se pochopitelně na hlavní zahraniční hvězdy, kanadské „dřevorubce“ Cirque Alfonse, kteří do secesního šapitó Spiegeltent (loni v něm vystupoval australský soubor Limbo) přivezou show nazvanou Barbu, jež údajně boří zažitá pravidla. Vedle dalších cizinců plánuji ale s napětím a zájmem sledovat i české performery. Především jsem zvědavý – a těším se – na premiéru oblíbenců Letní Letné Losers Cirque Company nazvanou Kolaps, již s nimi režijně připravuje mim a performer Tomáš Tomsa Legierski. Zaujalo mě už její motto: Zajímá nás podstata kolapsu. To, co dělá s jedincem a co naopak s celou společností. Otočí se společnost ke kolabujícímu zády? Využije společnost kolapsu jedince, nebo nabídne pomocnou ruku?

  • Autor: DN
  • Publikováno: 27. června 2017

Komentáře k článku: Divadelní tipy redaktorů DN na léto

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 19/2017

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


14. 11.–27. 11. 2017

Číslo 19/2017 (14. 11.–27. 11. 2017)

Obsah čísla 19/2017

Slovo ...

Ministerstvo mrtvé kultury

Bonviván a scénograf Daniel Dvořák...

Sukces měsíce

Prokletí v Praze

Teatr Powszechny, Varšava (Polsko) –...

Dotazník

Marwan Alsolaiman

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Co stojí Plácido Domingo

Zhruba dva roky vyjednávali nejprve...

Fejeton

Tragédi

Josífek nikdy nezvedá oči od...

Kronika

Jednou větou

Vítězi letošního ročníku ankety...

Kritika

Vládci ve spodním prádle

Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla...

Rozmohl se nám tu takový...

Je mi to nepříjemné – ale prostě...

Tato hra není v pohodě

Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v...

Pět sester, Antone...

Požehnáním pro každý soubor je...

Postaru, ale působivě

Původní operní novinka v...

Amazonky – podvratný sen...

Amazonky, které měly premiéru v...

Ženy a muži klasicky i...

Dlouho očekávaná premiéra Baletu...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 19/2017...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Abychom neztratili úplně...

Palm Off Fest již druhým rokem...

Hubu mu zacpeme přesvatým...

V českých katolických kruzích koluje...

Vzhůru na barikády!

V Divadle pod Palmovkou se letos...

Rozhovor

Jiří Josek: Překlad je...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jitka Jílková: Letos...

Rozhovor s ředitelkou Pražského...

Kauza

Kontext

Růžové zahrady na Kavčích...

Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor,...

Lekce flamenka

Díky Magdaleně Kožené a jejímu...

Sympozium jako prostor k...

Původní význam řeckého slova z...

Burza

Na místě předmluvy

Národní muzeum informuje

Psáno o letošních...

Herecká asociace informuje

Podoby – Kdyby odpůrci…

Stručný obsah příspěvku zde není...

Severočeské divadlo opery a...

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Oliver Frljić: Skutečný...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Kultura v zajetí...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Otto Šujan (2. 6. 1930 Zvolen,...

Výročí

Výročí 15.–30. listopadu

Rozmus Andrzej, herec (16. 11. 1967) △...

Paměti, záznamy, deníky

Zábradlí ve skle

Jednou z událostí divadelní sezony...

Knihovnička

Došlo do redakce

Helena Albertová: Karel Zmrzlý...

Tradiční divadlo radikálně...

Asi málokdo si ve světové teatrologii...

Obrazem

Fagi a divadlo

Plakát je poselství

Ve středu 25. října začala ve foyer...

Pan Papírek… (V)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 19/2017Obsah,