Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Divadelní tipy redaktorů DN na léto

Josef Herman

O prázdninách se hraje tolik dobrého divadla, že skoro nezáleží, kde jste, abyste viděli nějaký zajímavý hudební kus, zpravidla ozvláštněný zámeckými sály, parkem, stodolou. Ale také břehem a hladinou jezera – to kdybyste chtěli zavítat na Bregenzer Festspiele, kde na místní Seebühne (od 19. července do 20. srpna) hrají Bizetovu Carmen. Blíž je to ovšem na Otáčivé hlediště do Českého Krumlova, kde se uvádějí činohry už od začátku června (nyní úspěšný Dekameron a pro rodinné publikum Pták Ohnivák a lišák Zorro). V mezinárodním obsazení tu připravují novou inscenaci Verdiho Trubadúra v režii šéfa souboru Tomáše Studeného a v nastudování šéfdirigenta Maria De Roseho (14. až 22. srpna). Pak se na louku před letohrádkem Bellarie vrací dvě nádherné inscenace: Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky (2. až 6. srpna, 5. srpna se nehraje!) v hravé režii dvojice SKUTR a Dvořákova Rusalka (9. až 13. srpna) režiséra Jiřího Heřmana. A má se tu letos i tančit v baletu Valmont choreografa Libora Vaculíka (26. až 30. července). Bohatý zážitkový program nabízí už renomovaný Hudební festival Znojmo (6. až 23. července) pod patronací houslisty Pavla Šporcla, jeho vrcholem bude původní znojemská inscenace Schütz: Příběh o Kristu, tedy Scénická stagiona z vybraných děl Heinricha Schütze (1585–1672). Z mnoha pražských produkcí bych nabídl koncerty Letních slavností staré hudby (11. července až 7. srpna). Vše, co nabízím, se jindy a jinde už zhlédnout nedá!

Otáčivé hlediště Český Krumlov FOTO archiv Otáčivé hlediště

Lenka Dombrovská

Záměrně vynechám pražské festivaly a akce, kterých je nepřeberně (ale nenechám si určitě ujít hraní „pod Stalinem“ na Letné). Doporučuji začít hned zkraje prázdnin v Ústí nad Labem. Ve dnech 30. června až 2. července bude uveden závěrečný díl trilogie Williama Shakespeara Jindřich VI. v areálu bývalé likérky ve čtvrti Krásné Březno. Pak jeďte alespoň na dva dny do Mikulova, 6. a 7. července se tam uskuteční buskerský festival La Strada. Koncem měsíce, 27. až 30. července, doporučuji výlet do vesničky Neratov v Orlických horách, kde se koná festival Menteatrál, jenž prezentuje tvorbu divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. A každý rok postaví jen pro tuto příležitost originální scénu. V první polovině srpna se přesuňte na jihočeský zámek Kratochvíle. Divadlo Continuo tam uvede nový letní projekt V Kruhu celkem dvanáctkrát (3. až 14. srpna). Uplynulo totiž už dvacet let od prvního Kratochvílení, a tak se divadelníci ze Švestkova dvora (spolu s dvacítkou performerů z Evropy a zámoří) vrátí na „místo činu“ a připraví inscenaci ve známých prostorách renesanční zahrady a vodního příkopu. A na to navazuje vlakové divadlo Kredenc (více o něm prozradil režisér Filip Nuckolls zde). A máme už skoro konec prázdnin, ale bylo by dobré stihnout ještě festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks. Šestnáctý ročník se koná v termínu 23. až 27. srpna v kukském údolí a pořadatelé slibují také divadelní výlet na polský zámek Gorzanów.

Mistrovské sochy M. B. Brauna: 12 soch Ctností a 12 soch Neřestí před západní částí severní fronty špitálu v Kuksu FOTO ALEŠ VANÍČEK

Vladimír Hulec

Určitě bude stát za to 7. ročník outdoorového festivalu Za dveřmi 10. až 13. července, nabízející bohatý program na pražském Výstavišti, a v podstatě navazující 9. ročník festivalu Nultý bod 17. až 23. července, konající se v Divadle v Celetné v Praze. V jeho průběhu si ze soboty 22. července na neděli 23. července zahraje podruhé Miřenka Čechová se Sabinou Seume svůj taneční maraton Momentum (poprvé se uskutečnil na piazzetě Národního divadla 22. června). Tentokrát nabízejí 25hodinovou performanci před Werichovou vilou na Kampě. A v srpnu si již léta nenechám ujít festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Těším se pochopitelně na hlavní zahraniční hvězdy, kanadské „dřevorubce“ Cirque Alfonse, kteří do secesního šapitó Spiegeltent (loni v něm vystupoval australský soubor Limbo) přivezou show nazvanou Barbu, jež údajně boří zažitá pravidla. Vedle dalších cizinců plánuji ale s napětím a zájmem sledovat i české performery. Především jsem zvědavý – a těším se – na premiéru oblíbenců Letní Letné Losers Cirque Company nazvanou Kolaps, již s nimi režijně připravuje mim a performer Tomáš Tomsa Legierski. Zaujalo mě už její motto: Zajímá nás podstata kolapsu. To, co dělá s jedincem a co naopak s celou společností. Otočí se společnost ke kolabujícímu zády? Využije společnost kolapsu jedince, nebo nabídne pomocnou ruku?

  • Autor: DN
  • Publikováno: 27. června 2017

Komentáře k článku: Divadelní tipy redaktorů DN na léto

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 2/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


23. 1.–5. 2. 2018

Číslo 2/2018 (23. 1.–5. 2. 2018)

Obsah čísla 2/2018

Slovo ...

Kultura buranství

Jelikož přelom roku je celkově na...

Sukces měsíce

Charles Gounod: Faust a...

Janáčkova opera Národního divadla v...

Dotazník

Ivan Pinkava

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Kolik stojí Velké divadlo?

Velké divadlo, historická scéna...

Fejeton

Už jim zase hráblo aneb Jak...

Povídka divadelní

Kronika

Jednou větou

1 Horácké divadlo Jihlava má od...

Kritika

Potkali se v Pardubicích

Režisér Michael Tarant má zálibu v...

Porušení mravního i...

Břetislav Rychlík se jako režisér...

Strašlivý vztek?

České divadlo vzalo Caryl Churchill na...

Když člověku rupnou...

Výraznou linii tvorby Divadla Tramtarie...

Šest žen znovuzrozených

Šest žen (původně Šest žen...

Dobře vržené kostky

Inscenací s poněkud dlouhým názvem...

Znepokojivý obraz minulosti i...

Když na počátku padesátých let...

Fikce, historie, nebo...

Dystopický román Kaspara Collinga...

Studený ohňostroj, či...

Na mnoha místech českých zemí byl...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 2/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

Jana Burkiewiczová: Baví mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Dominika Špalková: Divadlo...

Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla...

Kontext

Tři billboardy skeptických...

Úvahy filmové

Svobodný v nezavedených...

Začátkem roku po těžké nemoci...

DAMU potemněla

Aby ne – je sobotní pozdní večer...

Moc sladkého škodí! Momenty...

Na tradičním loutkářském festivalu...

Burza

Podoby – Přebytek

Stručný obsah příspěvku zde není...

Divadlo v Dlouhé Praha

Do divadla zadním vchodem

Zahraničí

Inspirující outsider

Stručný obsah příspěvku zde není...

Bill C. Davis: Každá hra si...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ohlasy

Oprava

V popiscích k Velkému rozhovoru se...

Zemřeli

Byla to přísná ženská,...

(30. května 1944 Český Brod – 10....

Zemřeli

Marián Labuda (28. 10. 1944 Hontianske...

Výročí

Výročí 15.−31. ledna

Mikšaník Vratislav, sólista baletu...

Paměti, záznamy, deníky

O poslušné lokajské ...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Došlo do redakce

Ajrin Zlámalová: Nebyla jsem vždycky...

Služebník slova rekapituluje

Přednáším poezii více než 40 let....

Obrazem

Divadlo 1918–2018

České divadlo se přirozeně prolíná...

Zákulisí Baletu ND

Balet Národního divadla nabídl při...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XI)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 2/2018Obsah,