Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    DDR: Robert L. Stevenson: Klub sebevrahů

    Hledáním výstředních dobrodružství začíná sled tří spolu souvisejících povídek klasika britské literatury Roberta Louise Stevensona (1850-1894) Klub sebevrahů. S tímto koníčkem se totiž svěřuje v jednom londýnském podniku mladík, který konzumuje i nabízí enormní množství dortů.

    Radioservis 2017. Repro archiv

    Radioservis právě vydal rozhlasovou úpravu tohoto vzrušujícího dílka, kterou v roce 2001 nastudoval režisér Dimitrij Dudík. Nahrávka vychází z překladu Břetislava Hodka a úpravy Ilony Janské.

    Ústřední postavou lehce hororových příběhů je superkladný princ Florizel z Bohemie (kde k němu asi Stevenson sehnal vzor?). To ovšem není onen mladík, pojídající dorty. Stěžejní party ve vydařeném rozhlasovém projektu ztvárňují Vladimír Dlouhý (Florizel) a Petr Kostka (vypravěč).

    Princ a jeho přítel Geraldin (Aleš Procházka) se dostanou přes již zmiňovaného mladíka (David Novotný) do klubu sebevrahů, což je ovšem zločinecká organizace, zneužívající bytosti, postižené světobolem. Kulisu pro rozvíjení temných a zároveň poněkud ironicky pointovaných příběhů vytváří především potemněle mlžný Londýn. Atmosféru dokreslují pitoreskní detaily oblíbené i v literatuře pokleslejšího typu.

    Petr Kostka obezřetně pracuje s „napínavým“ timingem v nejlepší tradici rozhlasového vypravěčství. Již zmiňovaní protagonisté (a také Gabriela Wilhelmová, Rudolf Pellar, Miroslav Středa či Josef Vinklář) sugestivně porcují dávky hrůzy i interpretačního nadhledu. Ve finále se jako spravedlivý mstitel Florizel blýskne Vladimír Dlouhý poněkud ironizujícím ztvárněním figury „bez bázně a hany“.

    Dudíkova režie bezchybně využívá i vklad komponisty Zdeňka Šikoly, jehož „scénická hudba“ dýchá svěžestí a tajemností zároveň.

    Atraktivní titul Radioservisu má jednu menší vadu na kráse. Na přebalu cédéčka je muž jménem Brackenbury (ztvárněný Miroslavem Středou) překřtěn na Bradburyho.

    Robert Louis Stevenson: Klub sebevrahů. Překlad Břetislav Hodek, úprava Ilona Janská, režie Dimitrij Dudík. Radioservis, CD mp3, 2 hodiny 33 minut. Rok nahrávky 2001, rok vydání 2017.

    • Autor:
    • Publikováno: 12. srpna 2017

    Komentáře k článku: DDR: Robert L. Stevenson: Klub sebevrahů

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,