Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Ceny Radoka potřetí udělí i Cenu Hvězd na vrbě

    Předsedkyně Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka PhDr. Ingeborg Radok Žádná a člen jeho správní rady a šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král zveřejnili dnes odpoledne v komorním sále Divadelního ústavu v Praze nominace na Ceny Alfréda Radoka za rok 2012. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání Cen se bude konat 3. března 2013 od 19:00 hodin v Divadle v Dlouhé.

    Ceny Alfréda Radoka uděluje každoročně Nadační fond Cen Alfréda Radoka. Zahrnují Dramatickou soutěž – ocenění textu nejlepší původní české divadelní hry. Tato kategorie navazuje na Cenu Nadace Alfréda Radoka, která byla udělována v letech 1992-1998. Druhou část cen tvoří ocenění v inscenačních kategoriích Inscenace roku, Nejlepší ženský herecký výkon, Nejlepší mužský herecký výkon, Divadlo roku, Původní česká hra (do roku 2004 se tato kategorie jmenovala pouze Hra roku), Scénografie, Hudba, Talent.  Inscenace roku je vyhlašována od roku 1992. Ceny za ostatní kategorie jsou udělovány od roku 1995. Nabízíme přehled všech nominovaných včetně soutěže dramatických textů.

    Nominace na Ceny Alfréda Radoka 2012

    na základě ankety pořádané časopisem Svět a divadlo – hlasovalo 78 kritiků

    INSCENACE

    Emily Brontëová, Jan Mikulášek, Marta Ljubková: Na Větrné hůrce. Režie Jan Mikulášek, dramaturgie Marta Ljubková, výprava Marek Cpin, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, premiéra 3.2.2012.

    Tomáš Vůjtek: S nadějí i bez ní. Režie Ivan Krejčí, dramaturgie Tomáš Vůjtek, výprava Milan David, hudba Nikos Engonidis, Komorní scéna Aréna Ostrava, premiéra 21.1.2012.

    Irwine Welsh, Daniel Majling: Ucpanej systém. Režie Michal Vajdička, překlad Olga Bártová, dramaturgie Daniel Majling a Eva Suková, výprava Pavol Andraško, hudba Marián Čekovský, Dejvické divadlo Praha, premiéra  20.2.2012.

    ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

    Ivana Hloužková (Miroslav Tichý) – Simona Petrů, Petr Jan Kryštof: Tichý Tarzan, režie Anna Petrželková, Divadlo Husa na provázku Brno.

    Sylvie Krupanská (Kateřina Earnshawová, Kateřina Lintonová) – Emily Brontëová, Jan Mikulášek, Marta Ljubková: Na Větrné hůrce, režie Jan Mikulášek, Divadlo Petra Bezruče Ostrava.

    Alena Sasínová-Polarczyk (Ona) – Tomáš Vůjtek: S nadějí, i bez ní, režie Ivan Krejčí, Komorní scéna Aréna Ostrava.

    MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

    Tomáš Dastlík (Heathcliff) – Emily Brontëová, Jan Mikulášek, Marta Ljubková: Na Větrné hůrce, režie Jan Mikulášek, Divadlo Petra Bezruče Ostrava.

    Karel Dobrý (Bardamu, Céline) – Louis-Ferdinand Céline, Jan Horák: Církev, režie Jan Horák, Michal Pěchouček, Divadlo Orlík ve Studiu Hrdinů Praha.

    Ivan Trojan (Bůh) – Irwine Welsh, Daniel Majling: Ucpanej systém, režie Michal Vajdička, Dejvické divadlo Praha

    DIVADLO

    Dejvické divadlo, Praha

    Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno, Brno

    Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie, Praha

    ČESKÁ HRA

    Miroslav Krobot: Brian – uvedlo Dejvické divadlo Praha, režie Miroslav Krobot, dramaturgie Karel František Tománek.

    Egon Tobiáš: Denně (Poníci slabosti) – uvedlo Divadlo Na zábradlí Praha, režie Jan Nebeský, dramaturgie Lucie Ferenzová.

    Petr Zelenka: Dabing Street – uvedlo Dejvické divadlo Praha, režie Petr Zelenka, dramaturgie Karel František Tománek

    SCÉNOGRAFIE

    Matěj Forman, Andrea Sodomková (scéna) – Ivan Arsenjev, Marko Ivanović, Petr Forman, Radek Malý: Čarokraj, režie Petr Forman, dirigent Marko Ivanović, David Švec, Národní divadlo Praha

    Lucie Labajová (scéna a kostýmy) – Simona Petrů, Petr Jan Kryštof: Tichý Tarzan, režie Anna Petrželková, Divadlo Husa na provázku Brno

    David Radok (scéna) – William Shakespeare: Troilus a Kressida, režie David Radok, Národní divadlo Praha

    HUDBA:

    Vojtěch Dlask – Adam Mickiewicz, Vojtěch Dlask: Dziady, režie Michal Zetel, Buranteatr Brno.

    Petr Hromádka – Thomas Mann: Doktor Faustus, režie Jan Mikulášek, Divadlo Husa na provázku Brno

    Miloš Orson Štědroň – Miloš Orson Štědroň: Divadlo Gočár, režie Jan Nebeský, Omnimusa o.s. v Divadle Komedie Praha

    TALENT

    Braňo Holiček (režisér, herec)

    Veronika Lazorčáková (herečka)

    Anna Petrželková (režisérka)

    Při předávání Cen Alfréda Radoka bude tentokrát udělana i Cena Hvězd na vrbě. Připadne inscenaci či tvůrci z inscenace, jež by do výsledků Cen Alfréda Radoka výrazně promluvila, ale vzhledem k tomu, že její premiéra spadá do roku 2011, nemohla být do Cen za rok 2012 zahrnuta.

    V ročníku 2012

    hlasovalo o nominacích a Cenách Alfréda Radoka těchto 78 kritiků:

    Eliška Aguirre, Zuzana Augustová, Pavla Bergmannová, Martin Bernátek, Jana Bohutínská, Marie Boková, Zdeňka Brandejská, Kamila Černá, Jan Dehner, Lucie Dercsényiová, Lenka Dombrovská, Věra Drápelová, Petr Dvořák, Tereza Frýbertová, Helena Grégrová, Jan Grulich, Tomáš Hájek, Marta Harasimowicz, Helena Havlíková, Josef Herman, Saša Hrbotický, Radmila Hrdinová, Petr Christov, Kateřina Jírová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Petr KlariN Klár, Jan Kolář, Karel Král, Hana Kružíková Hejduková, Blanka Křivánková, Jiří P.Kříž, Radka Kunderová, Eva Kyselová, Eva Langšádlová, Taťána Lazorčáková, Rudolf Leška, Kateřina Lešková Dolenská, Marek Lollok, Jana Machalická, Marcela Magdová, Nina Malíková, Lubomír Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Bohumil Nekolný, Michal Novák, Hana Pavelková, Jana Paterová, Jana Patočková, Jan Petružela, Natálie Preslová, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jitka Sloupová, Jaroslav Someš, Jana Soprová, Tomáš Stanislavčík, Milan Strotzer, Jiří Svoboda, Lenka Šaldová, Pavel Širmer, Jakub Škorpil, Jitka Šotkovská, Táňa Švehlová, Martin J.Švejda, Zdeněk A.Tichý, Pavel Trenský, Berenika Urbanová, Nina Vangeli, Vojtěch Varyš, Ladislav Vrchovský, Michal Zahálka, Vít Závodský, Alena Zemančíková, Marie Zdeňková, Ivan Žáček, Ester Žantovská

    ///

    Cena Alfréda Radoka, cena kritiky za inscenaci roku, byla poprvé udělena za rok 1992, a to inscenaci Don Juan a Faust, kterou v Divadle Labyrint režírovala Hana Burešová. Byla to po roce 1989 první z uměleckých cen svého druhu (Ceny Thálie byly poprvé udíleny o rok později, další příbuzné ceny až v dalších letech). O ceně se již tehdy rozhodovalo na základě ankety vyhlášené časopisem Svět a divadlo (SAD). Oslovení kritici mohli poslat hlas až 3 inscenacím. O pořadí, tedy i o udělení ceny, rozhodl prostý součet hlasů (stejný anketní způsob hlasování byl posléze použit i u dalších vyhlašovaných kategorií). O tom, komu a proč dali jednotliví kritici své hlasy, se mohli už tehdy dočíst čtenáři v SADu, který od té doby publikuje kompletní výsledky zmíněné ankety. V pozdějších letech procházely ceny řadou proměn.

    Za léta 1993-1996 byly udíleny pozměněným způsobem. Prostý součet hlasů kritiků určil jen nominované inscenace (které se umístily na prvních pěti místech), o vlastní ceně za inscenaci pak rozhodovala pětičlenná porota. Ta byla až do roku 1995 ve shodě s hlasujícími kritiky. Za rok 1996 však porota udělila cenu Jóbovi J. A. Pitínského a brněnského HaDivadla. V samotné anketě ovšem zvítězila jiná inscenace téhož režiséra: Ritter, Dene, Voss z pražského Divadla Na zábradlí. Nadace Alfréda Radoka se poté vrátila k původnímu způsobu rozhodování: cena je od té doby udělována na základě prostého součtu hlasů všech v anketě zúčastněných kritiků.
    Již v roce 1993 došlo ke zvláštní situaci, kdy řada kritiků poslala hlas Hvězdám na vrbě, inscenaci Karla Davida a brněnského HaDivadla, která měla premiéru sice již na sklonku roku 1992, většina kritiků ji ale viděla později. Nadace Alfréda Radoka udělila této inscenaci zvláštní cenu . Zároveň rozhodla, že nastane-li v budoucnu podobná situace, bude takové inscenaci či uměleckému výkonu dána Cena Hvězd na vrbě. To se stalo zatím jednou, kdy Cenu za ženský herecký výkon zísjkal muž – Jiří Pecha v titulní roli Babičky Divadla Husa na provázku. Letos tomu tedy bude potřetí.

    V anketě za rok 1994 byly časopisem Svět a divadlo kategorie poprvé rozšířeny, a to o ženské a mužské herecké výkony, divadlo, hru, scénografii a talent roku. O rok později se vítězové v těchto kategoriích stali i právoplatnými nositeli svých radokovských cen. Ony kategorie ovšem také procházely vývojem. Za rok 1997 k nim přibyl Jiný umělecký výkon, který se o rok později změnil na Hudbu roku. Zcela specifickou kategorií, vyhlášenou za rok 1997, byl Mužský herecký výkon v ženské roli, udělený tehdy Jiřímu Pechovi za Babičku ve stejnojmenné inscenaci brněnského Divadla Husa na provázku. Za rok 2004 byla poprvé pozměněna kategorie Hra roku (dosud oceňující jakoukoliv, tedy i zahraniční, v Čechách ale poprvé uvedenou hru) na Česká hra roku. V průběhu let se – na rozdíl od hlavní Ceny Alfréda Radoka, udílené nejlepší inscenaci – proměňovaly názvy cen za umělecké výkony a dokonce i „instituce“, které je udílely. V letech 1995-1997 byly nazývány Ceny SAD a Schering-Plough (tato farmaceutická firma byla v těch letech sponzorem cen). Za rok 1997 rozhodla Nadace Alfréda Radoka, že neudělí cenu pro kategorii Talent roku a o rok později dokonce ani ceny za ostatní umělecké výkony (kromě inscenace). Ceny vítězům tehdy dal časopis Svět a divadlo. Zmíněné kategorie se v dalších letech vrátily mezi výkony oceňované standardně Nadací, posléze Nadačním fondem Alfréda Radoka. A ustálil se také název: Ceny Alfréda Radoka.

    Dramatická soutěž

    Dramatická soutěž Cen Alfréda Radoka je vyhlašována každoročně od roku 1992 Nadačním fondem Cen Alfréda Radoka a agenturou Aura-Pont. V letech 1992-1999 byla udělována jako Cena Nadace Alfréda Radoka. Jedná se o anonymní soutěž, do které mohou přihlásit své divadelní hry všichni autoři píšící česky nebo slovensky. Podmínkou je, aby hra nebyla zveřejněna ani uvedena do vyhlášení výsledků probíhajícího ročníku soutěže. Hry posuzuje šestičlenná porota jmenovaná Nadačním fondem Cen Alfréda Radoka. (Výsledky jednotlivých ročníků naleznete na webových stránkách NF CAR:www.cenyalfredaradoka.cz).

    Do 21. ročníku anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka (2012) přihlásilo 53 autorů a autorek celkem 59 textů. Sedm textů do soutěže přišlo ze Slovenska, 18 pochází od žen – autorek, 2 texty jsou z dílny autorských dvojic a 1 text je dílem čtyřčlenného autorského kolektivu.

    Čtyři členové poroty v prvním kole vybrali z 59 textů 9 finalistů, mezi nimiž spolu se zbytkem poroty rozhodnou o nositelích 1.- 3.ceny.

    Již posedmé je partnerem soutěže Český rozhlas 3 –Vltava, jež si z účastnických textů vybírá zajímavé tituly k inscenování a vysílání. Cena Českého rozhlasu je spojena s finanční prémií (20.000,- Kč), navíc garantuje realizaci hry a její vysílání na vlnách Českého rozhlasu.

    Časopis Svět a divadlo publikuje obvykle některou či některé ze soutěžních her. Výběr i počet zvolených textů si redakce časopisu ponechává ve své kompetenci.

    Finanční cenu pro vítěze dramatické soutěže věnuje Kolowrátek Nadační fond Maximiliana, Francescy a Dominiky Kolowrat-Krakovských a Nadace Český literární fond.

    Finálové texty anonymní dramatické soutěže

    o Cenu Alfréda Radoka 2012

    Text č. 4 –  Další

    Text č. 10 – Zátiší ve Slovanu

    Text č. 11 – Apokalypsa v Praze

    Text č. 25 – Rest

    Text č. 43 – Psoriáza

    Text č. 44 – Slyšení

    Text č.46 – Už umři, mami!

    Text č.52 – Domeček

    Text č. 57 – Kometa

    S případnými dotazy se obracejte na sekretariát soutěže (Jitka Sloupová) na adrese divadelní a literární agentury Aura-Pont – [email protected];

    Kontakty:

    Nadační fond Cen Alfréda Radoka:Celetná 17, 110 00 Praha 1 Tajemnice správní rady Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka:
    Lucie Štěpánová
    telefon : +420 224 809 106
    mobil : +420 724 116 969
    e-mail : [email protected]

    Výsledky soutěže budou zároveň s odměnami pro vítězné hry, respektive jejich autory, zveřejněny na slavnostním večeru Cen Alfréda Radoka 2012 v Divadle v Dlouhé v Praze 3. března 2013.

    /pro i-DN zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 5. února 2013

    Komentáře k článku: Ceny Radoka potřetí udělí i Cenu Hvězd na vrbě

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,