Obsah,



Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky.

Ceny Divadelních novin

Ceny Divadelních novin jsou již od roku 2001 každoročně udíleny časopisem Divadelní noviny. Generálním partnerem a sponzorem celé akce byla do roku 2009 akciová společnost SAZKA.

Ceny se udělují za tvůrčí divadelní počiny v uplynulé sezóně v sedmi kategoriích:

  • Činoherní divadlo
  • Alternativní divadlo
  • Hudební divadlo
  • Taneční a pohybové divadlo (do r. 2014 „Tanec a balet“)
  • Loutkové a výtvarné divadlo (od r. 2014)
  • Publikační počin v oblasti divadla (od r. 2014)
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr

O laureátech rozhoduje odborná porota na základě pravidel daných Statutem Cen Divadelních novin, hlasování je dvoukolové a neveřejné.

Slavnostní předání cen se každý rok koná na podzim v jiném českém divadle v rámci speciálního  programu.

Přehled oceněných:


Za sezonu 2015/2016 ceny získali

  • Činoherní divadlo: Dušan D. Pařízek za autorství a režii inscenace Kauza Schwejk / Studio Hrdinů, Praha
  • Alternativní divadlo: Kamila Polívková a Tereza Hofová za autorství inscenace Skugga Baldur / Studio Hrdinů, Praha
  • Hudební divadlo: Marko Ivanović a Václav Luks (dirigenti) a Jiří Heřman (režie) za inscenaci Epos o Gilgamešovi / Dido a aAeneas / Národní divadlo Brno
  • Taneční a pohybové divadlo: Petr Boháč a Cécile Da Costa za režii a choreografii inscenace Vypravěč / Spitfire Company v Paláci Akropolis, Praha
  • Loutkové a výtvarné divadlo: Radek Malý, Vít Peřina a Michaela Homolová za autorství inscenace Čechy leží u moře / Naivní divadlo, Liberec
  • Publikační počin v oblasti divadla: Zdeněk Merta za fotografie v publikaci Divadelní pouť 1985-1989 / vydalo nakladatelství Pražská scéna a Retro Gallery, 2015
  • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Ivan Trojan za roli Andrewa Maxwella v inscenaci Vzkříšení / Dejvické divadlo, Praha

Ceny byly předány 9. října 2016 v divadle Alfred ve dvoře, ve spolupráci s jeho tvůrčím týmem. Všechny nominované tvůrce uvádíme ZDE, seznam porotců ZDE.

Videozáznam z ceremoniálu a fotogalerie:

Za sezonu 2014/2015 ceny získali

  • Činoherní divadlo: Marián Amsler za režii inscenace Vyhnání Gerty Schnirch / HaDivadlo Brno
  • Alternativní divadlo: Pavel Zajíček a Miroslav Bambušek za autorství a režii inscenace Pustina / Mezery o. s. a Studio Hrdinů, Praha
  • Hudební divadlo: Miloslav Oswald (dirigent) a J. A. Pitínský (režie) za inscenaci Pád Antikrista / Moravské divadlo Olomouc
  • Taneční a pohybové divadlo: SKUTR a Jana Burkiewiczová za režii a choreografii inscenace Walls&Handbags / Losers Cirque Company, premiéra na festivalu Letní Letná 2015, Praha
  • Loutkové a výtvarné divadlo: Dominika Špalková, Tomáš Žižka a Ondro Spišák za námět a koncepci projektu Labyrint světa a ráj srdce / Divadlo DRAK, Hradec Králové
  • Publikační počin v oblasti divadla: Jitka Goriaux Pelechová za autorství publikace Divadlo Thomase Ostermeiera, na cestě za novým realismem / nakladatelství KANT, 2014
  • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Juraj Kukura za roli Fjodora Karamazova v inscenaci Bratři Karamazovi / Činoherní klub Praha, r. Martin Čičvák

Předávání Cen proběhlo v prostoru Jatka78 v Praze, moderovali Bratři v tricku. Kompletní nominace najdete zde.

Videozáznam z ceremoniálu a fotogalerie:



Za sezonu 2013/2014 (v Divadle Minor v Praze) ceny získali

  • Činoherní divadlo: Lukáš Brutovský za režii inscenace Maryša /HaDivadlo Brno
  • Alternativní divadlo: Divadlo VOSTO5 za vznik a realizaci projektu Dechovka / premiéra uvedena v Baráčnické Rychtě (Praha)
  • Hudební divadlo: tvůrčí tým Martin Smolka a Jiří Adámek za inscenaci Sezname, otevři se! / Národní divadlo moravskoslezské/Ostravské centrum nové hudby, v rámci festivalu NODO 2014/Dny nové opery Ostrava
  • Taneční a pohybové divadlo: VerTeDance a Jiří Havelka za tanec, choreografii a režii inscenace Korekce / VerTeDance, premiéra uvedena v divadle Ponec
  • Loutkové a výtvarné divadlo: tvůrčí tým Marek Zákostelecký a Jiří Havelka za inscenaci Poslední trik Georgese Mélièse (Divadlo DRAK)
  • Publikační počin v oblasti divadla: autorský tým Miloslav Klíma a Josef Ptáček za publikaci Divadelní osmdesátkya Studio Beseda / nakladatelství Pražská scéna, 2014
  • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Dušan Hřebíček za roli Georgese Meliese v inscenaci Poslední trik Georgese Meliese / Divadlo DRAK, r. Jiří Havelka


Za sezonu 2012/2013 (v Divadlo na Zábradlí v Praze) ceny získali

  • Alternativní divadlo: Petr Boháč za režii a koncept inscenace One Step Before the Fall / Spitfire Company & DAMÚZA, Praha
  • Tanec a balet: Markéta Vacovská za choreografii a tanec v inscenaci One Step Before the Fall / Spitfire Company & DAMÚZA, Praha
  • Hudební divadlo: Miloš Orson Štědroň za hudbu a libreto inscenace Divadlo Gočár / Omnimusa, o. s., Praha
  • Činohra: Dušan D. Pařízek za režii inscenace Zahradní slavnost / Národní divadlo, Praha
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Karel Dobrý za titulní roli v inscenaci Den opričníka / Studio Hrdinů, Praha


 Za sezonu 2011/2012 (ve Studiu Ypsilon v Praze) ceny získali

  • Alternativní divadlo: Vít Peřina za autorství hry Budulínek / Naivní divadlo Liberec
  • Tanec a balet: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová za choreografii inscenace Simulante Bande / VerTe Dance, Praha
  • Hudební divadlo: Jiří Heřman za režii inscenace Gloriana / Národní divadlo Praha
  • Činohra: Dušan D. Pařízek za režii inscenace Odpad, město, smrt / Pražské komorní divadlo, Praha
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt / Pražské komorní divadlo, Praha


Za sezonu 2010/2011 (v Malém sále Institutu umění / Divadelního ústavu v Praze — předával Jan Kolář) ceny získali

  • Alternativní divadlo: Janusz Klimsza — za režii inscenace Pestré vrstvy ve vstupní hale Dolu Hlubina v Ostravě / Divadlo Petra Bezruče Ostrava
  • Tanec a balet: Rostislav Novák jr. — za koncept a režii inscenace Up´End´Down / La Putyka Praha
  • Hudební divadlo: Alice Nellis — za režii opery Les enfants terribles / Národní divadlo Praha (inscenováno jako doprovodný program PQ v prostoru bývalé vývařovny PLBohnice Praha)
  • Činohra: Jan Mikulášek — za režii inscenace Korespondence V+W / Národní divadlo Brno — Divadlo Reduta
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Helena Dvořáková za roli Ysé v inscenaci Polední úděl / Divadlo v Dlouhé Praha


Za sezonu 2009/2010  (v Komorní scéně Aréna v Ostravě — uváděli Vladimír Polák a Alena Sasínová-Polarczyk) ceny získali

  • Alternativní divadlo: Miroslav Bambušek a Ewan McLaren — za režii a autorství inscenace Zdař Bůh! v Dole Michal v Ostravě
  • Tanec a balet: Attila Egerházi — za choreografii a režii baletu Pták Ohnivák v Jihočeském divadle České Budějovice
  • Hudební divadlo: Stanislav Moša — za režii muzikálu Probuzení jara v Městském divadle Brno
  • Činohra: Miroslav Krobot — za režii inscenace Muž bez minulosti v Dejvickém divadle v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Petr Nárožný za roli rytíře Olivera Urbana v inscenaci Léda v Činoherním klubu v Praze


Za sezonu 2008/2009  (v Divadle pod Palmovkou v Praze — uváděla Tereza Kostková) ceny získali

  • Alternativní divadlo: Rostislav Novák jr. — za autorství a koncepci inscenace La Putyka v La Fabrice v Praze
  • Tanec a balet: Jan Kodet — za choreografii baletu Camoufl.AGE v Národním divadle v Praze
  • Hudební divadlo: Jan Schmid — za režii hudební inscenace Faust a Markétka ve Studiu Ypsilon v Praze
  • Činohra: Ladislav Smoljak Zdeněk Svěrák — za autorství inscenace České nebe v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Kateřina Burianová — za roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů v Národním divadle v Praze


Za sezonu 2007/2008 (ve Státní opeře v Praze — uváděla Andrea Kalivodová a Martin Dejdar) ceny získali

  • Alternativní divadlo: David Prachař — za kreativní herecký přístup v inscenaci Neúplný sen v Divadle NoD/Roxy v Praze
  • Tanec a balet: Václav Kuneš — za choreografii Small Hour. Realizovánou souborem 420 People v Divadle Archa v Praze
  • Hudební divadlo: Aleš Březina a Jiří Nekvasil — za autorství opery Zítra se bude.… v Národním divadle v Praze
  • Činohra: Ondřej Sokol — za režii inscenace Hrdina západu v Činoherním klubu v Praze
  • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr: František Němec — za roli Cecila v inscenaci Ledňáček v Divadle Ungelt v Praze

Za sezónu 2006/2007 (v Divadle Husa na provázku v Brně — uváděl Jan Budař) ceny získali

Michal Pavlata

 

  • Alternativní divadlo: René Levínský — za text divadelní hry Harila
  • Tanec a balet: Hana Litterová — za choreografii a režii tanečního divadla Balady v Národním divadle v Brně
  • Hudební divadlo: Miloš, Petr a Matěj Formanovi — za realizaci jazzové opery Dobře placená procházka v Národním divadle v Praze
  • Činohra: Milan Uhde — za text divadelní hry Zázrak v černém domě
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Michal Pavlata — za roli Teache v inscenaci Americký bizon v Činoherním klubu v Praze

Za sezónu 2005/2006 (v Dejvickém divadle v Praze — uváděla Simona Babčáková a Jaroslav Plesl) ceny získali

Ivan Trojan

 

  • Alternativní divadlo: Miroslav Bambušek — za iniciaci a završení projektu Perzekuce.cz v pražském prostoru La Fabrika
  • Tanec a balet: Libor Vaculík – za choreografii baletu Svěcení jara v Národním divadle v Brně
  • Hudební divadlo: Jarek Nohavica — za překlad libreta opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte poprvé uvedený v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě
  • Činohra: Petr Zelenka — za autorství a režii inscenace Teremin v Dejvickém divadle v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Ivan Trojan — za titulní roli v inscenaci Teremin v Dejvickém divadle v Praze

Za sezónu 2004/2005 (v Divadle Semafor v Praze — uváděla Jitka Molavcová a Jiří Suchý) ceny získali

Alois Švehlík

 

  • Alternativní divadlo: Jan Borna — za režii a scénář Kabaretu Prévert-Bulis v Divadle v Dlouhé v Praze
  • Tanec a balet: Viliam Dočolomanský — za režii a choreografii představení souboru Farma v Jeskyni — Sclavi/Emigrantova píseň ve Švandově divadle v Praze
  • Hudební divadlo: Jan Schmid — za režii inscenace Vinobraní v Ypsilonce aneb Dožínky operety ve Studiu Ypsilon v Praze
  • Činohra: Jan Antonín Pitínský — za režii představení Liška Bystrouška ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Alois Švehlík — za roli Ona v představení Z cizoty v Divadle Na zábradlí v Praze

Za sezónu 2003/2004 (v Divadle v Dlouhé v Praze — uváděl Miroslav Táborský) ceny získali

Boris Rösner

 

  • Alternativní divadlo: Pavel Štourač — za režii a autorskou koncepci projektu Kratochvílení 2004 — Divadlo Continuo Malovice
  • Tanec a balet: Jan Kodet — za choreografii baletu Lola & Mr.Talk v Divadle Archa v Praze
  • Hudební divadlo: Jiří Heřman — za režii opery Bludný Holanďan v Divadle J. K. Tyla v Plzni
  • Činohra: Jan Antonín Pitínský — za režii inscenace Nora v Divadle v 7 a půl v Brně
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Boris Rösner — za roli Harpagona v inscenaci Lakomec v režii Michala Dočekala v Národním divadle v Praze

Za sezónu 2002/2003 (v Klicperově divadle v Hradci Králové — uváděl Arnošt Goldflam) ceny získali

Ivana Chýlková

 

  • Alternativní divadlo: Adéla Stodolová — za autorskou inscenaci Všechna jediná v divadle Alfréd ve dvoře v Praze
  • Tanec a balet: Libor Vaculík — za úpravu libreta, choreografii a režii baletu Ivan Hrozný v Národním divadle v Brně
  • Hudební divadlo: Petr Novotný — za režii muzikálu Chicago v Hudebním divadle Karlín v Praze
  • Činohra: Vladimír Morávek — za projekt Čechov Čechům v Klicperově divadle v Hradci Králové
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Ivana Chýlková — za roli Saviny v inscenaci Maska a tvář v Činoherním klubu v Praze

Za sezónu 2001/2002 (v Činoherním klubu v Praze — uváděl Petr Nárožný) ceny získali

Jan Tříska

 

  • Alternativní divadlo: Jiří Jelínek — za Den divadla DNO na Festivalu evropských regionů v Hradci Králové
  • Tanec a balet: Lenka Flory — za choreografii a režii inscenace In Bella Copia (Čistopis) souboru Déja Donné
  • Hudební divadlo: Jiří Suchý a Vladimír Franz — za libreto a hudbu zpěvohry Pokušení sv. Antonína v Divadle Semafor v Praze
  • Činohra: Petr Zelenka — za autorskou inscenaci Příběhy obyčejného šílenství v Dejvickém divadle v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr : Jan Tříska — za roli Leara v inscenaci Král Lear v režii Martina Huby v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě

Za sezónu 2000/2001 (ve Studiu Ypsilon v Praze — uváděl Martin Dejdar) ceny získali

Jaroslava Adamová

 

  • Alternativní divadlo: Vladimír Morávek — za režii Divadlo jako mor — texty Gerardjana Rijnderse a Karla Steigerwalda — v provedení souborů Klicperova divadla Hradec Králové a Městského divadla Karlovy Vary
  • Tanec a balet: Jiří Kylián — za nastudování baletu Dítě a kouzla (Maurice Ravel) a Sinfonietta (Leoš Janáček) v pražském Národním divadle
  • Hudební divadlo: David Radok — za režii opery Wozzeck v Národním divadle v Praze
  • Činohra: Michal Dočekal — za režii inscenace Tragická historie o doktoru Faustovi v Divadle Komedie v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Jaroslava Adamová — za roli Věry Malmgrenové v inscenaci Popel a pálenka v divadle ABC v Praze

Kontakt:
Anna Vondráčková — produkční
telefon: 224 809 115 / 732 989 294
e-mail: anna.vondrackova@divadlo.cz


Aktuální vydání 20/2016

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


29. 11.-12. 12. 2016

Číslo 20/2016 (29. 11.-12. 12. 2016)

Obsah čísla 20/2016

Sukces měsíce

Herman Broch, Ivan Buraj: ...

Trilogie rakouského modernisty Hermanna...

Dotazník

Lukáš Melník

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Koťátko přišel, viděl a...

Příběh „krachujícího“ Divadla...

Glosa

Hovory o hranicích

Probíhá Pražský divadelní festival...

Kronika

Jednou větou

Ministerstvo kultury oznámilo, že by...

Kritika

Prodloužená ruka...

První premiérou Jihočeského divadla...

Příliš racionální...

Král Lear v Mladé Boleslavi...

Elegantní bulvár

Martin Čičvák, režisér a kmenový...

Těžká příležitost pro...

Odvážný je úmysl režiséra a šéfa...

Eklekticky zakletý vrch

Národní divadlo Brno uvedlo scénickou...

Levínského dramatické...

Běžný počítačový pokyn „Press...

Ovčáčkova hradní slavnost

To je lež jako věž, nebyla to vička...

Alžbětinec Pavel Kohout

Únorový puč 1948 je dodnes českým...

Apollinský choreograf Petr...

Brněnské Národní divadlo uvedlo v...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 20/2016...

5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je...

Festivaly

Rozhovor

Pavlína Kafková: K roli...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Miroslav Bambušek: Pálí mě...

Dramatik a režisér Miroslav Bambušek...

Burešová/Otčenášek:...

Rozhovor s uměleckým vedením Divadla...

Kontext

„České“ a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Sláva a bída seriálů

Stručný obsah příspěvku zde není...

Těšínská jablůňka

Festival divadel Moravy a Slezska se v...

Loutky v hlubinách moře i...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Nenechme kulturu umírat!

Herecká asociace informuje

Podoby – Jak dál (k...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Moving Station / Hemžící se...

Místa pro „nová“ divadla

Došlo do redakce

Helena Albertová, Markéta...

Zahraničí

Nikolaj Chalezin: Politické...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Filmy o německých traumatech

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Leonard Cohen (21. 9. 1934 Montreal,...

Výročí

Výročí 1.−15. prosince

Daňhelová Milada, tanečnice (3. 12....

Paměti, záznamy, deníky

Příběhy ze zámečku se...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Obrazem

Fagi a divadlo

Komiks 20/2016

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 20/2016



Obsah,