Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Blíží se 25. ročník Febiofestu

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude slavnostně zahájen 15. března v pražském Obecním domě a v Praze bude probíhat až do 23. března. Následně na něj naváží festivalové ozvěny v dalších regionech. V rámci výročí festival nabídne nejen kvalitní filmy a hosty, ale také spoustu novinek a speciálních akcí.

Letos 17 měst, 15 sekcí, 160 filmů a 450 projekcí

Festival má za sebou 25 úspěšných let, během kterých jej navštívilo na 800 000 diváků. Ti zhlédli celkem 4 390 filmů ze 186 zemí světa v rámci 13 600 odpromítaných hodin. Výrazným osobnostem naší i světové kinematografie bylo rozdáno 41 cen Kristián.

Letos se Febiofest ještě více rozrůstá do regionů, a tak se od 26. března do 21. dubna vydá do dalších 16 měst po celé České republice. Představí více než 160 celovečerních filmů v rámci patnácti sekcí na více než 450 projekcích. V rámci pražské části se budou filmy promítat již tradičně v multikině CineStar Praha – Anděl, v multikině CineStar na Černém Mostě a také v kině NFA – Ponrepo v centru Prahy.

Nový dramaturgický směr

Od loňského ročníku působí na pozicích uměleckých ředitelů festivalu Anna Kopecká a Michal Hogenauer, kteří přinesli novou koncepci celkového pojetí programu. „Změny podle nás přispěly k větší čitelnosti a srozumitelnosti výběru filmů, a tak na ně v letošním ročníku navazujeme,“ uvedl Hogenauer.

Hlavní sekce festivalu

Mezi čtyři hlavní sekce festivalu se řadí Central Park, ve kterém se potkávají distribuční předpremiéry, premiéry českých snímků a divácké filmy s filmovými hvězdami pro všechny. Na druhé straně jej vyvažuje sekce Panorama, jež mapuje trendy a oceňované snímky z významných světových filmových festivalů.

Vlajkovou lodí programu je soutěžní sekce s názvem Nová Evropa, ve které se nachází deset silných autorských filmů začínajících filmařů. Protipólem je jí pak sekce Masters, která nabízí zavedené režiséry zvučných jmen a jejich poslední filmy. „Zůstáváme věrni i několika sekcím, které reprezentují filmy z jednotlivých regionů. Máme tak sekci zabývající se asijskou, balkánskou či skandinávskou oblastí, ale také filmy nezávislých autorů z USA. V sekci Queer Now promítneme opět díla dotýkající se témat identity a orientace. A Noční cirkus je sekcí pro fanoušky akčních a hororových filmů,“ dodala Anna Kopecká.

Best of Febiofest

Jednou ze speciálních sekcí letošního ročníku je výroční Best of, jež představí deset nejoblíbenějších filmů uvedených na festivalu od jeho založení v roce 1993. „Ze všech filmů, které se na festivalu za těch 25 let promítaly, jsme ve spolupráci s ČSFD vybrali ty opravdu nejpopulárnější. Doufáme, že si věrní diváci festivalu přijdou vzpomenout na svoje první setkání s těmito snímky,“ řekla ředitelka programu Anna Kopecká. Promítat se tak bude například snímek Lola běží o život Toma Tykwera, Mulholland Drive Davida Lynche či Pianista Romana Polanského.

Předsedkyně poroty Marta Kubišová. FOTO TOMÁŠ LÉBR

Marta Kubišová – předsedkyně poroty

Čestnou předsedkyní poroty sekce Nová Evropa se pro letošní rok stane zpěvačka Marta Kubišová. Tato sekce je určena pro začínající filmaře, kteří na festivalu uvedou svůj první nebo druhý snímek. Porota složená z 33 filmových fanoušků v čele s Martou Kubišovou bude vybírat z deseti soutěžních filmů z celé Evropy a na slavnostním zakončení festivalu 22. března udělí vítěznému snímku cenu Grand Prix a odměnu pět tisíc euro.

Aktuální Masters

Sekce Masters, zaměřená na aktuální tvorbu režisérů, kteří se svými předchozími filmy zapsali do dějin světové kinematografie, představí tvůrce z Francie, Německa, USA a Iránu. Mezi 12 filmy nechybí například mysteriózní drama Romana Polanského Podle pravdivé události či poslední film iránského režiséra Abbase Kiarostamiho 24 obrazů. Představí se také nejnovější snímek amerického režiséra Terrence Malicka Song to Song s Ryanem Goslingem, Rooney Marou a Michaelem Fassbenderem. Novinky doplní speciální projekce dvou u nás téměř neznámých, nově restaurovaných filmů příslušníků Francouzské nové vlny – televizní film Vzestup a pád malé filmové společnosti Jeana-Luca Godarda a Out 1: Noli me tangere – dvanáctihodinový opus Jacquese Rivetta.

Představí se také nejnovější snímek amerického režiséra Terrence Malicka Song to Song s Ryanem Goslingem, Rooney Marou a Michaelem Fassbenderem. FOTO archiv festivalu

Oblíbená Culinary Cinema

Již počtvrté nabídne Febiofest spojení filmového zážitku s kulinářským v rámci sekce Culinary Cinema. Filmové projekce spojené s vybranými večeřemi pod záštitou exkluzivních šéfkuchařů Marka Fichtnera a Marka Raditsche nabídnou roadmovie po francouzském venkově Paříž počká režisérky Eleanor Coppoly, akční asijskou Bitvu kuchařů Yip Wai Mana a zákulisí nejslavnějších restaurací ve snímku Michelinské hvězdy: příběhy z kuchyně dokumentaristy Rasmuse Dinesena. Po každé projekci bude hostům následně servírována tematická večeře v restauraci hotelu Vienna House Andel´s Prague. Sekci Culinary Cinema doplní dokumentární snímek Wasted! zaměřený na téma plýtvání potravinami.

Generace pro mladou generaci

Sekce Generace přichází s tématy, která jsou aktuální pro mladší publikum. Vliv sociálních sítí na to, jak je člověk vnímán mezi svými kamarády a jaký obraz skrz ně o sobě vytváří, touha zapadnout mezi vrstevníky, řešit své problémy impulzivně a bez zábran, nebo řešit problémy, které danému věku nepřísluší, propadnutí populární kultuře… Součástí výběru filmů je i dokumentární film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka, odhalující skrytou rozmanitost přírody kolem nás, který vznikal v místech, kde se kdysi natáčeli oscaroví Ropáci Jana Svěráka. Sekce nabídne i aktuální produkci animovaných filmů.

Arnaud Desplech. FOTO EVA KOŘÍNKOVÁ

Profil Arnauda Desplechina

V rámci profilu představí 25. ročník Febiofestu francouzského režiséra Arnauda Desplechina a režisérskou verzi jeho filmu Ismaelovy přízraky, který zahajoval 70. Mezinárodní filmový festival v Cannes 2017. V hlavních rolích dramatu se představí hvězdné herecké obsazení: Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Mathieu Amalric či Hippolyte Girardot. Režisér spolu s hercem Hippolytem Girardotem uvedou film osobně na projekci v úterý 20. 3. 2018.

Rozšíření Docs

Menší novinkou letošního ročníku je rozšíření sekce Docs, která se v minulosti soustředila pouze na hudební dokumenty. V letošním roce se věnuje tematicky a vizuálně zajímavým dokumentárním filmům i z prostředí džungle, vesmírů, knihoven a uprchlických kempů.

Fero Fenič. FOTO archiv festivalu

I ty jsi filmařem

Již popáté se mohli do soutěže amatérských krátkých filmů s názvem I ty jsi filmařem zapojit mladí filmaři a filmoví nadšenci. Svá díla přihlašovali na webu festivalu do úterý 30. 1. Limitem bylo pouze dodržení technických požadavků a stopáže filmu, která je od jedné do tří minut. Filmy mohly být natočeny na jakékoliv zařízení, kreativitě se hranice nikdy nekladou, prohlásil prezident Febiofestu Fero Fenič. O vítězi rozhodne odborná porota a získá cenu ve výši 30 tisíc Kč.

Nové divácké akreditace

Novinkou letošního ročníku jsou divácké akreditace – třídenní, pětidenní či devítidenní (tedy na dobu trvání celého festivalu). Akreditace kromě levnějších vstupenek na projekce zahrnují také vstupy zdarma nebo se slevou na doprovodný program festivalu, festivalové dárky a mnoho dalších výhod. Držitelé akreditací si také mohou s předstihem rezervovat vstupenky už od 12 hodin 8. března, běžný online předprodej bude dostupný až od půlnoci toho dne.

Opět Ponrepo

V letošním roce festival navazuje na dřívější tradiční spolupráci s kinem Národního filmového archivu, které prošlo v roce 2017 digitalizací, a tak se u příležitosti 25. ročníku stává Ponrepo opět jedním z festivalových projekčních sálů. Poběží zde reprízy některých festivalových filmů ze sekcí Panorama, Asijský pohled či Masters. Film 24 obrazů zde bude mít například svoje jediné uvedení, festivalový víkend zase naplní dílo režiséra Jacquese Rivetta Out 1, které se v originální verzi skládá z osmi samostatných epizod a má celkově 12 hodin. V Ponrepu bude promítán ve dvou dnech ve čtyřech blocích.

FOTO archiv festivalu

Doprovodný program

Jako již tradičně filmové projekce doplní bohatý doprovodný program, který zahrne nejrůznější hudební kluby a jejich klubové noci a audiovizuální večery, vybrané restaurace s filmovým menu, koncerty filmové hudby, muzea a výstavní síně s filmovým programem, doprovodné workshopy s filmovou tematikou, divadelní představení inspirovaná filmem, taneční představení podle filmu či výstavu k 25. výročí festivalu. Diváci tak mohou po filmech relaxovat například v Cross Clubu, v klubu Radost FX, v Klubu FAMU, v Museu Kampa, v muzeu Grévin Praha, v Galerii Rudolfinum, v Muzeu Karla Zemana, v Národním filmovém muzeu NaFilM, v Činoherním klubu, v Divadle v Řeznické, v Divadle Ponec, nebo mohou zajít třeba do festivalového Febio stanu na Václavském náměstí, kde poběží kromě mnoha dalších také filmy z historie Československa a Echo Febiofestu.

Charitativní Kapka

Letošním charitativním partnerem festivalu se stal Nadační fond Kapka naděje. Nadační fond založila Vendula Svobodová Pizingerová v roce 2000 a od té doby se už téměř 18 let věnuje charitativní činnosti zejména v oblasti dětské hematologie a onkologie. Kapka naděje v současné době pomáhá ve více než 40 nemocnicích po celé České republice, kterým do této chvíle pomohla více než 170 miliony korun.

V rámci letošního ročníku Febiofestu proběhne speciální charitativní koncert NF Kapka naděje s názvem Karel Svoboda 80. Uskuteční se v sobotu 17. 3. ve Španělském sále Pražského hradu.

MFF Praha – Febiofest, Růžová 13, Praha 110 00 Praha 1

///

Festivalová města:

Praha 15. 3. – 23. 3. 2018

České Budějovice 26. 3. – 28. 3. 2018

Hradec Králové 27. 3. – 29. 3. 2018

Plzeň 28. 3. – 30. 3. 2018

Chomutov 29. 3. – 30. 3. 2018

Děčín 3. 4. – 5. 4. 2018

Jihlava 4. 4. – 6. 4. 2018

Pardubice 5. 4. – 7. 4. 2018

Kladno 6. 4. – 8. 4. 2018

Vsetín 9. 4. – 11. 4. 2018

Mikulov 10. 4. – 12. 4. 2018

Liberec 11. 4. – 13. 4. 2018

Beroun 12. 4. – 14. 4. 2018

Ostrava 16. 4. – 18. 4. 2018

Brno 17. 4. – 19. 4. 2018

Zlín 18. 4. – 20. 4. 2018

Olomouc 19. 4. – 21. 4. 2018

///

FOTO archiv festivalu

Více o festivalu zde:

www.febiofest.cz

www.facebook.com/febiofest

www.youtube.com/user/ifffebiofest

www.instagram.com/febiofest

https://twitter.com/febiofest

 

  • Autor: DN
  • Publikováno: 01. února 2018

Komentáře k článku: Blíží se 25. ročník Febiofestu

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 4/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 2.–5. 3. 2018

Číslo 4/2018 (20. 2.–5. 3. 2018)

Obsah čísla 4/2018

Slovo ...

V povolební kocovině

Tak se vám svěřím. Ani tři týdny...

Dotazník

Tereza Volánková

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Ceny Thálie s Václavem...

Herecká asociace oznámila zásadní...

Fejeton

Divadlo pije!

Divadlo žije! Divadlo pije! Fenomén...

Názor

Jak v Národním divadle...

Myslel jsem, že stoletým výročím...

Kronika

Jednou větou

Na piazzetě Národního divadla (nám....

Kritika

Jeviště plná techniky a...

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabízí...

Příroda proti kultuře

Divadelní spolek Tygr v tísni se v...

Smutná válečná romance

Novelu Petr a Lucie napsal Romain...

Krejčík by se nezlobil

O’Caseyho Pension pro svobodné pány...

Zrození, život, smrt

DUP39, tedy podzemní sály a zákoutí...

Nenechat se sbalit do Ikea...

Hra Burgtheater (1983) Elfriede Jelinek...

Trochu si zahajlujeme a...

Činohra pražského Národního divadla...

William Shakespeare, Klatův...

Jan Klata je prvoligový evropský...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 4/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Festivaly

Dotkni se komedie a zazpívej

Na pardubickém GRAND Festivalu smíchu...

Rozhovor

Ivana Uhlířová: Vůle,...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Felix Koch a Nathalie Frank:...

Rozhovor se zástupci sdružení LAFT...

Kontext

Hmyz na divadle a u voleb

Světoznámý český výtvarník Jan...

Co s tím ministr kultury...

Ministra kultury v demisi Ilji Šmída...

Burza

Ceny Thálie 2017

Herecká asociace informuje

Divadlo 1918–2018

Rudozelený anton pro EFB Aprílové...

Podoby – Brambory

Stručný obsah příspěvku zde není...

Sbírka trofejí

Národní muzeum informuje

O zapomenuté hvězdě operety

Dlužíme vzpomínku paní Dagmar...

Zahraničí

Divadlo v troskách –...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jan Klata: Teď a tady budu...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřel

Jiří Laštovka (21. 7. 1978 České...

O zapomenuté hvězdě operety

Dlužíme vzpomínku paní Dagmar...

Paměti, záznamy, deníky

O poslušné lokajské ...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Došlo do redakce

Payanoia: Pajány CD Galén, 42:07 min....

Postdramatično, kam se...

Někdy se to prostě stane. Nad...

Obrazem

Konkurs Fotografii Teatralnej

V Polsku se již třetím rokem koná...

Fagi a divadlo

Pan Papírek… (XIII)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 4/2018Obsah,