Obsah,Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Konec vzdělanců (v Čechách)

Před pětašedesáti lety, v roce Stalinovy smrti a osm let po konci druhé světové války vydal americký spisovatel Ray Bradbury antiutopický román 451 stupňů Fahrenheita. Ten popisuje společnost, v níž se nejenže nečte, ale knihy se v ní dokonce programově pálí a humanitní vzdělanost se považuje za zlo. Protihumanitní vyjadřování některých našich politických a duchovních představitelů bohužel ukazují, že Bradbury se svou vizí společnosti příliš nepřeháněl, i když knihy se zatím nepálí. Zatím. Možná i proto Adam Svozil a Kristýna Kosová tuto látku v Činoherním studiu v Ústí nad Labem inscenovali.

Václav Hanzl nehraje požárníka Montaga příliš přesvědčivě… FOTO MARKÉTA PETŘÍČKOVÁ

Úvodní scéna ve smyčce několikrát zopakovaná patří křiklavé reklamě na zapalovač (již jako řadu jiných hlasů uvádí v popředí sedící Tereza Volánková) a následnému běžnému dni požárníků, kteří ohně nehasí, ale zakládají. Guy Montag (Václav Hanzl) jde po reklamě do práce, pozdraví se s kolegy, přivítá manželku Mildred (Anna Kratochvílová) s afektovanou kamarádkou Carol (Anna Fišerová) a jdou domů. A tak pořád dokola. Vedle projekce reklamy se tzv. telestěny v zadní části jeviště rozsvěcují také předtočenými záběry ze seriálu Hrajte s námi. Virtuálně v něm může hrát i obyčejný člověk, také Mildred zde získá svou roli. Závislost na povrchní pseudorealitě je funkčním klíčem interpretace díla. Lidstvo bez knih je ochuzeno o šanci prožít skrz příběh fikční život, takže ho nutně musely nahradit právě tyto reality show, jež ale svou pomíjivostí nejsou schopny svého diváka ani aktéra dostat za hranici pouhého konzumu. Dokonalý estetický prostředek k ilustraci společnosti žijící tak rychle, že nemá čas už ani nic pořádně sledovat, natož číst. Po setkání s novou sousedkou Clarissou McClellanovouv podání sympaticky esoterické Marty Vítů se Guyovi změní život, postupně se dostane na druhou stranu barikády a začne s režimem i za pomoci profesora Fabera (Jaroslav Achab Heidler), byť poněkud nešťastně, bojovat.

Václav Hanzl měl v úloze Guye Montaga těžký úkol. Jeho postava jako jediná prochází složitým vývojem od prostoduchého požárníka přes pochybovače o vlastním životě až po muže rozhodnutého vzepřít se. Hanzlův Montag byl ovšem spíš někdo, komu se všechno děje jen náhodou, nikoli jako aktivní bytost s vlastním rozumem. Naproti tomu Adam Ernest v roli velitele požárníků Beattyho působil velmi přesvědčivě a suverénně a jeho pojetí drsňáka oddaného své věci posouvalo představení mezi mimořádné zážitky.

V závěru románu nabízí Bradbury jistou útěchu v aktivní práci „vzdělanců“. Ústecká inscenace je mnohem pesimističtější. Guyovi se sice s pomocí profesorových šatů a ženy nápadně připomínající Clarissu podaří uprchnout (celý závěr se navíc velmi efektně odehrává v zákulisí, jež sledujeme jako přímý přenos ze zásahu díky mobilu v ruce policistky), spolu však za válečného hřmění jen beznadějně sledují, kam se svět řítí. Naději na konci nedává žádnou, v symbolické rovině ji však podává průběžně – systému se může vzepřít i nesuperhrdina. Do příběhu pozoruhodně vstupuje i klasická Foucaultova metafora panoptikonu, tedy pocitu permanentního dozoru ze strany režimu, ač už ten dávno aktivně nedohlíží. Režim už dávno nevyžaduje, aby byly knihy páleny. Požárníci je pálí prostě proto, že nevědí, co by se stalo, kdyby to nedělali. Svozil s Kosovou skvěle vystihli podstatná sdělení románu pro naše časy. Dnes už nemůžeme čekat na „vzdělance“ kráčející s knihami v podpaží vstříc zdegenerované populaci. A ústecká inscenace to pojmenovává nejen jasně, ale i umělecky suverénně.

Činoherní studio – Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita. Režie Adam Svozil a Kristýna Kosová, dramaturgie Kristýna Kosová, dramaturgická supervize Dagmar Haladová, scénografie Jan Morávek, kostýmy Vojtěch Hanyš, projekce Lukáš Kellner. Premiéra 17. února 2018. (Psáno z reprízy 19. února 2018.)

  • Autor: Dominik Melichar
  • Publikováno: 3. března 2018

Komentáře k článku: Konec vzdělanců (v Čechách)

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*


Aktuální vydání 6/2018

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

Archiv ročníků

Výběr ročníku

Vyhledávání

Navigace

Čtenářský blog

Inzerce


20. 3.–2. 4. 2018

Číslo 6/2018 (20. 3.–2. 4. 2018)

Obsah čísla 6/2018

Slovo ...

Divadlo v horších časech

Podle Jiřího Přibáně, profesora...

Sukces měsíce

Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová,...

Dotazník

Vojtěch Říha

Dotazník aneb Vyhlížení divadelního...

K věci

Provázek i CED stále bez...

Osud brněnského Centra...

Fejeton

Korepetitor

Povídk hudební

Kronika

Jednou větou

V sobotu 17. února uspořádalo...

Kritika

Běsi šumavští, hradní a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Jak se Plzeň baví

Operetu, spíše hudební komedii Ralpha...

Cool čajíček

Mladoboleslavské městské divadlo se...

Digest a Atlantida

Někdy je lepší nevidět a neslyšet...

Spor dvou virtuózních...

Dramatický text Marka St. Germaina...

Život v kleci jako názorná...

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Člověk bez východiska

Kafkova povídka Zpráva pro jistou...

Patos, který potřebujeme?

S životopisnými inscenacemi či filmy...

Vraždy, znásilnění,...

Psát o tuzemském nastudování opery...

Černobílá Maryša...

Téměř každý rok je na našich...

Kritický žebříček

Kritický žebříček 6/2018...

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít...

Rozhovor

David Radok: Léta se snažím...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Ivo Kristián Kubák / Martina...

Rozhovor o projektu CAMP Q, který bude...

Kontext

Divadlo, které mělo...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Burza

Divadlo 1918–2018

V + W od Caesara ke druhému odboji...

Podoby – Ta dotyčná

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zahraničí

Charlotte Roos: Zajímá mě...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Svět bez hranic – Lidské a...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Zemřeli

Zemřeli

Ota Filip (9. 3. 1930 Slezská Ostrava...

Stanislav Moša se loučí s...

Jef Kratochvil, dvorní fotograf...

Výročí

Výročí 16.−31. března

Batulková Dana, herečka (16. 3. 1958)...

Paměti, záznamy, deníky

Útržky z paměti (II)...

Stručný obsah příspěvku zde není...

Knihovnička

Odhalení lumírovských...

Vydávání osobní korespondence je...

Obrazem

Divadlo Hybernia Praha

Do divadla zadním vchodem

KRAČUN

Procházím divočinou na okraji města....

Pan Papírek… (XV)

Zamčené články se otevírají heslem, uveřejněným v tištěné verzi Divadelních novin na s. 15 (všechny články jsou volně přístupné po dvou měsících).

Obsah čísla 6/2018Obsah,